Неділя, 09 травня 2021
Здоров'я

Обережно — кліщі!

Обережно — кліщі!При відвідуванні лісу, скверів, паркових зон в період з березня по листопад є небезпека підвергнутися нападу іксодових кліщів. Кліщі — переносники збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.
На території міста Світловодська та Світловодського району в 2010 році зареєстровано 5 випадків захворювання на іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Дайма), в 2009 році зареєстровано 4 випадки захворювання на іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). Дане захворювання на території нашого міста і району до 2009 року часу ніколи не реєструвалось. За даними епідрозслідування випадки покусів кліщами відмічалися під час перебування захворілих на дачі садового товариства "Світанок", на міському пляжі, в парку, на пасовищі.


Зараження людини хворобою Лайма відбувається тільки через укуси кліщів. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються. Також велика роль в циркуляції і збереженні збудника Лайм — бореліозу належить гризунам, в яких збудник переживає міжепідемічний період і які є резервуаром інфекції в природі.

Першою ознакою захворювання, що розпочинається, є почервоніння навколо місця укусу. Почервоніння шкіри з'являється не відразу після укусу кліща, а через кілька днів і навіть тижнів. Поява почервоніння (еритеми) може супроводжуватися помірним підвищенням температури тіла (зазвичай до 37,5-38 °С). Може виникати нездужання, почуття ломоти в тілі, загальна слабкість. Приблизно у третини всіх хворих бореліозом шкіра не червоніє взагалі.Підвищена температура тіла може зберігатися протягом декількох днів, після чого нормалізується. Що стосується бореліозного почервоніння шкіри, то воно зазвичай зберігається значно довше, ніж підвищення температури тіла. Усі спроби самостійного лікування, як правило, виявляються марними. Навпаки, область почервоніння шкіри навіть продовжує повільно зростати і може досягати розміру 40-50 см (наприклад, при локалізації на спині або животі), іноді набуваючи своєрідний і характерний вигляд. Еритема може складатися з декількох кілець почервоніння шкіри з просвітленнями до нормального забарвлення між ними. Таке кільцеподібне почервоніння настільки характерне для бореліозу (воно практично ніколи не зустрічається при інших захворюваннях), що виявлення його завжди свідчить про наявність даного захворювання.

При прогресуванні хвороби часто уражаються нервова система, суглоби, серце й інші органи. Недоліковане захворювання може перейти в хронічну форму, часто стаючи причиною зниження працездатності та навіть інвалідності.

Для того щоб такі неприємності не відбулися з вами, запам'ятайте кілька корисних порад. Якщо ви виявили кліща, що присмоктався:

1. Видаліть його за допомогою ниткової петлі, котра затягується між шкірою і голівкою кліща. Попередньо слід змастити кліща олією, не заливаючи, щоб не задихнувся; повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи тільце з одного боку в інший. Після видалення місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду або спиртом.

2. Не поспішайте знищувати видаленого кліща! Цього кліща доцільніше буде дослідити на ознаки зараженості бореліями. Для цього необхідно звернутися до епідеміологічного відділу райсанепідстанції (вул. Єгорова, 41, т. 2-07-48).

3. Всім постраждалим від покусів кліщами рекомендована обов'язкова консультація інфекціоніста для встановлення діагнозу та проведення своєчасного лікування. Засоби особистого захисту:
— виходячи на природу, рекомендується одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, голову слід покривати головним убором;
— під час прогулянки необхідно проводити через кожні 2 години само— та взаємоогляди та ще раз — вдома;
— місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів;
— вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
— використовуйте ефективні репеленти (речовини, які відлякують кліщів): "Гал-РЕТ" (Росія), "Бібан" (Словенія), "Діптерол супер спрей" (Хорватія). На ринку захисних препаратів відомі також "Ретамід тайговий", "Москітол антикліщ", "Гардекс антикліщ", "ДЕФІ-Тайга", "ОФФ! Екстрім", "ДЕТА-ВОККО".

Радміла Перепеляк,
завепідвідділом, лікар-епідеміолог Світловодської райСЕС.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top