Середа, 29 січня 2020
Светловодск

Точка кипіння водопровідної води

Доволі непроста ситуація склалася на комунальному підприємстві "Світловодський міськводоканал", в результаті чого наше місто, яке, як кажуть, стоїть на воді, може будь-якої миті залишитися без води. І це проблема не лише людей, які там працюють, а й кожного з нас, адже ми - всі без виключення - є споживачами води.


Що ж стало причиною такого становища, як оцінює ситуацію та які шляхи виходу з кризи бачить директор КП "Світловодсьий міський водоканал" Любов Осіпчук:
- Сьогодні водоканал існує за рахунок надходжень, які мають складати 455 тис. грн., 25 тисяч ми недоотримуємо через недисциплінованих платників. Тож, щомісяця ми до недавнього часу мали 425-430 тис. грн. з ПДВ. Звичайно, цих грошей бракувало (потрібно 650 тис. грн. на місяць), але ми намагалися виживати. Заробітна плата виплачувалася із запізненням на 1,5 місяці: важко було і за енергоносії віддавати щомісяця 200 тис. грн., і зарплату вчасно виплачувати. Коли почалися проблеми у ВАТ "Світловодський маслосиркомбінат" (саме це підприємство є нашим основним споживачем і, відповідно, платником), ми почали недоотримувати 220 тис. грн. щомісяця. Для нас це - катастрофа!
Тож профком, рада трудового колективу написали звернення на міськвиконком, щоб розглянули нашу ситуацію і, так як ми є комунальним підприємством, допомогли фінансово. Перше, що ми отримали -100 тис. грн. дотації (за грудень), з яких 40 тисяч - дотація СП "Світловодськпобут", від якої він відмовився на нашу користь.
16 лютого відбулося розширене засідання міськвиконкому за участю депутатів, трудового колективу водоканалу, представників громадськості, партій. Громадськість вважає, що ми штучно збільшуємо витрати, що у собівартість включаємо ті затрати, які не повинні включати, і які, на їхню думку, є значно меншими. Ми довго доводили одне одному свою правоту, але, сподіваюся, мешканці міста зрозуміють: на 220 тис. грн. водоканал, колектив якого налічує 300 робітників, функціонувати не може.
Востаннє ми подавали на розгляд міськвиконкому новий тариф у 2003 році, його не прийняли… Зрозуміло, що тоді громадськість подбала про кишені світловодців, але саме тоді підприємство було сильно підірвано фінансово.
Світловодці повинні знати, що наше підприємство працює виключно на електроенергії. У нас 43 га комплексу каналізаційно-очисних споруд, величезні приміщення, станція доочистки,  фільтрувальна станція, що розрахована на 35 тис. кубів на добу, побутові приміщення, гаражі, ремонтно-будівельний цех - все потребує електроенергії.
У нас і вода, і стоки були найдорожчими і будуть, адже ми є заручниками рельєфу нашої місцевості. У нас 13 насосних станцій (10 - каналізаційних, і три підйоми води), які цілодобово працюють і споживають знову ж таки електроенергію. Нашу ситуацію не можна зрівняти ні з Олександрією, ні з Кіровоградом, Знам'янкою чи Комсомольськом, де достатньо однієї-двох станцій.
За нашими розрахунками, собівартість води та водовідведення для населення складає 4 грн. 05 коп. В середньому світловодська родина споживає 6-7 кубів води на місяць. Якби затвердили тариф, що відповідатиме собівартості, родина б сплачувала до 30 грн. на місяць. Для споживача ніби і дорого, але не для того, хто тут працює і хоче утримати підприємство "на плаву". Хочеться, щоб всі розуміли: якщо ми хочемо мати воду, треба у цю справу вкладати гроші.
Ще 15 грудня ми подали до міськвиконкому нові розрахунки собівартості, бо вже тоді у нас була заборгованість по заробітній платі, нам бракувало коштів на ведення господарської діяльності. На розгляд питання міськвиконкому та громадськості дається від одного до трьох місяців, 14 березня закінчується цей термін і має, зрештою, з'явитися якесь рішення.
Коли на рівні Верховної Ради кажуть: почекайте з тарифами до виборів, людям просто увірвався терпець. Здається, що хтось таки зацікавлений, щоб довести комунальне господарство до межі…
Прокоментувати розрахунки, а також бачення ситуації ми також попросили Тамару Реву, члена громадської комісії з контролю за тарифами:
- Хоча із звичайних підприємств організовуються СП та КП, мета у всіх одна: отримати якомога більше переваг для себе і, звичайно, за рахунок підвищення тарифів. І підвищуються вони у нашому місті не на 20%, про що іноді можна почути по радіо чи телебаченню від керівників подібних галузей, а набагато більше. Вважаю, що запропонований тариф мешканці нашого міста сплачувати не зможуть, він їм не під силу. Який тариф повинен бути? Наша комісія днів через 10 закінчить свої розрахунки, які ми обов'язково оприлюднимо.
На вже згаданому засіданні міськвиконкому був присутній і депутат міської ради по округу №14 С. Тишко, який зазначив:
- Ситуація важка, виробництво дійсно енергомістке, в яке тривалий час не було капітальних вкладень. Рішення виконком не прийняв ніякого: зайняв "страусину позицію", мовляв, може й так минеться. Головуючий сказав: "попрацюйте разом ще, а питання підвищення тарифів розглянемо на наступній сесії міськради 14 березня". Краще б уже відразу сказали - після 26 березня!.. А владі саме сьогодні треба набратися мужньості прийняти рішення адекватне ситуації і шукати способи, щоб людям таки виплатили зарплату.

P.S. Зрозуміло, що будь-яке зростання цін ранить серце споживачеві - гроші завжди тяжко віддавати. Дивує і накладений мораторій на будь-яке підвищення тарифів з самої верхівки, адже життя триватиме і після виборів… Коли проблема виникає, її треба вирішувати буквально зараз, адже ситуація з кожним днем погіршується і сама собою ніколи не зникне. Що ж, почекаємо розрахунків вищезгаданої комісії, а там, дивись, і у влади визріє якесь рішення… 

Вікторія ВОЛОДИМИРСЬКА.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top