Субота, 28 березня 2020
Блоги Віталій Коваленко

Великий піст – це весна духовності

Великий піст – це  весна духовності

Великий піст – найважливіший період для життя будь-якого християнина, адже головна його мета – підготувати і очистити духовно мирянина до зустрічі величного і світлого свята – Великодня. У цьому році він починається у понеділок, 27 лютого і триватиме до 15 квітня.


Ще прадавні християни писали, що святу Чотиридесятницю було встановлено ще апостолами на честь сорокаденного посту пророків Мойсея, Іллі, а головним чином за прикладом самого Христа, який постився 40 днів. Чому 40 днів?

Число 40 належить до тих небагатьох знаменних чисел (3,7,9), котрі стали відомими у всьому світі з глибокої давнини, ще за дохристиянських часів. Число 40 було визначене самим Богом, явилося як назначена міра здійснення деяких подвигів ще за життя праотців, пророків. У всі часи, з початку світу, строк покаяння і виправлення грішників визначався числом 40 днів. В історії християнства число 40 священне. Сам Спаситель, виконуючи закон, у 40-й день принесений до храму, готуючись до проповіді Євангелія у світі, йде до пустелі на 40 днів посту, після воскресіння Свого Він саме 40 днів залишався на землі до вознесіння на небо. Слідуючи великим прикладам, Свята Церква з самого початку освятила число 40: 40 днів роженьці, 40 днів померлому, 40-денний піст.

Навіщо людині потрібен піст? Це час фізичного і духовного утримання. Піст ніколи нікому не був у зло. Навпаки, під час посту з організму людини виводяться усі шкідливі речовини: шлаки, токсини і якщо вірно поститися, нормалізується тиск, краще працює серце, відчуваєш легкість, починаєш думати більше не про фізичне, а про духовне. Необхідний і корисний нам піст тілесний, адже слугує умертвінню пристрастей, але піст духовний необхідний у тій мірі, що тілесний не може розділятися з ним.

Більшість поститься тілом, але не поститься душею, більшість поститься від їжі, але не поститься від злих справ і помислів, тож яка тоді користь? Багато хто поститься через день, два і три, але від гніву, злопам’ятства і помсти поститися не хочуть. Справжній і прямий піст – утримання від всякого зла. Якщо покладаєш піст чреву своєму, то поклади його злим помислам і забаганкам своїм. Уклонися від зла і сотвори благо. Ось християнський піст, якого Бог від нас потребує! І коли підступають до тебе біси смутку, пристрасті, злопам’ятства, відчаю, гніву, ревності звернися до Бога у молитві, проси сил на боротьбу і готуй постом плоть свою для перемоги, адже цей рід виганяється тільки постом і молитвою.

Цей піст суворий – дозволяється вживати їжу рослинного походження (овочі, фрукти, ягоди, гриби, мед, крупи), забороняється їжа тваринного походження (м'ясо-молочне, яйця), навіть рибу заборонено, і дозволяється лише двічі: на Благовіщення, на Вербну неділю. Найсуворіші неділі – перша і остання (страсна). У ці тижні люди намагаються максимально обмежити себе у їжі, дехто вживає лише хліб і воду. Рослинне масло (олію) дозволяється вживати тільки у суботу і неділю. Кожен має взяти благословення на піст у духовного наставника. А для укріплення духу необхідно відвідувати Церкву, богослужіння.

Віталій Коваленко, протоієрейДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top