Неділя, 17 лютого 2019
Здоров'я

В Україні триває спалах кору — одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

В Україні триває спалах кору — одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі
Згідно даних Центру громадського здоров’я МОЗ України, за 4-й тиждень 2019 року на кір в Україні захворіло 3 279 людей, з них 58,8% дітей. Загалом же з 28 грудня 2018 р. до 25 січня 2019 р. — 11 757 людей, з них 58,5% дітей. Цього року від недуги померло вже шестеро людей, серед яких дві дитини. У 2018 р. кір забрав 16 життів.


За даними Державної установи "Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України", кількість випадків лабораторно підтвердженого захворювання на кір становила 9, з них 5 випадків серед дітей. Загалом з початку року на кір захворіло 32 мешканця Кіровоградської області, 9 з яких — діти. Випадки кору було зафіксовано у мешканців міст Кропивницький та Олександрія, смт.Олександрівка, Кропивницького, Олександрійського, Новомиргородського, Компаніївського та Долинського районів.

Коротко нагадаємо основні дані про кір:
  1. Вірус кору швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
  2. Вірус кору надзвичайно заразний — 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Він є однією з головних причин дитячої смертності у світі.
  3. Інкубаційний період кору становить 6-21 днів.
  4. Симптоми кору: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.
  5. Тривалість кору (з симтомами) — до 4 тижнів і більше.
  6. Ускладнення кору: захворювання може призвести до таких серйозних ускладнень, як пневмонія, вушні інфекції, енцефаліт та ін, а також — до інвалідності та смерті.
  7. Зона ризику: діти, які не отримали щеплення або отримали його невчасно; підлітки та дорослі, що не хворіли на кір та не отримували щеплення.
  8. Лікування кору: специфічного лікування цього захворювання немає.

Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація.

Повертаючись до необхідності проведення щеплень від кору — такі щеплення проводять вже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики захворювання. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет — якщо він не нижчий 98 %, хвороба не пошириться, навіть якщо буде завезена з іншої країни. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями, тобто і колективний імунітет, недостатні. На жаль, серед цих країн й Україна.

Відповідно до діючого календаря щеплень, щеплення від кору проводиться двічі: перше щеплення — у 12 місяців і планова ревакцинація — у 6 років. Саме дві дози вакцини забезпечують повний захист. Також вакцинація від кору необхідна дітям у випадку, якщо пропущено одне або обидва щеплення, та підліткам та дорослим - якщо вони не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Для проведення щеплення від кору є протипоказання, тому робити його необхідно тільки після консультації лікаря.

Наразі, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України та Державної установи "Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України", медичні заклади забезпечені вакциною проти кору (КПК — комбінована трикомпонентна вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи).

Пам’ятайте: кір — небезпечне та дуже заразне захворювання, єдиним способом захиститися від якого є щеплення! Не варто ставити своє життя та життя своїх близьких під загрозу!

Начальник Світловодського міського управління
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Тетяна КривошеяДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top