Четвер, 23 вересня 2021
Культура

Велика Скельова і її промисловий туризм Новина з фото

Дільниця Олександрійського міжрайонного управління водного господарстваДільниця Олександрійського міжрайонного управління водного господарства
Промисловий туризм не надто розповсюджений в Україні, утім екскурсії на промислові підприємства у шкільні роки часто залишаються найяскравішими дитячими спогадами, є чому дивуватися під час відвідування виробництва і дорослим. Хоч Велика Скельова і невелика за площею, та достатньо багата на промислові об’єкти.


ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

У 1927 році в селі було створено комуну "Світова зоря", у 1947 році колгосп було перейменовано на сільськогосподарську артіль "III вирішальний", а в 60-х роках діяв колгосп ім. В.Ульянова, виробничими напрямками якого були хліборобство і тваринництво. Центральною садибою колгоспу було село Миронівка. На території села Великої Скельової (тоді Миронівської сільської ради) знаходилися молочнотоварна ферма та тракторна бригада. У роки перебудови колгосп реорганізували в КСП "Миронівське", землю розпаювали. Виробничі ділянки села Великої Скельової перейменували на господарство ЗАСТ "Великоскельовське", яке незабаром збанкрутувало.


СЬОГОДЕННЯ

У 1958 році на південній околиці села запрацював цегельний завод. Спочатку це було самостійне підприємство, потім його підпорядкували Світловодському заводу силікатних виробів, на території Великої Скельової знаходився цех №3. Частина виготовленої тут цегли була використана для будівництва міста Світловодська. У 1975 році під Новорічні свята, коли укладали лінію газопроводу "Союз", що мала пролягати по території підприємства, цегельний завод припинив свою діяльність. Залишків його корпусів немає.

Цегельний заводЦегельний завод
Цегельний завод


Протягом 1964-1966 років на території села Великої Скельової була збудована зрошувальна дільниця Олександрійського управління зрошувальних систем, завдяки якій на зрошуваних полях у селах Павлівці, Подорожньому, Золотарівці, Озерах Світловодського району та Успенці Онуфріївського району збирали високі врожаї. Для обслуговування цих систем у 1966 році в селі Великій Скельовій було утворене Великоскельовське управління експлуатації зрошувальних систем. Управління припинило свою роботу наприкінці 90-х років минулого століття. На сьогодні воно діє як дільниця Олександрійського міжрайонного управління водного господарства.

На заході села проходить штучний канал "Дніпро-Інгулець", якому в 2018 році виповнилося 30 років. Його довжина — 150 км. Головне призначення каналу — забезпечення водою сільгоспугідь Кіровоградської, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей, Криворізького гірничо-рудного промислового комплексу, а також обводнення річки Інгулець з метою її оздоровлення. З початку роботи і до сьогодні канал є одним з найуспішніших підприємств Кіровоградщини. Його потужності досить часто оглядають допитливі екскурсанти. (Плануємо там побувати і розповісти про роботу каналу нашим читачам — ред.)


ЦІКАВІ ФАКТИ

Під час спорудження Кременчуцької ГЕС у Велику Скельову переселяли жителів наддніпрянських сіл Калабарок, Новолипове, Чаплище, що увійшли в зону затоплення.

На тому місці, де зараз стоїть будівля дільниці Олександрійського міжрайонного управління водного господарства, розташовувався панський двір поміщиків Пісчевичів, який був повністю зруйнований пострілом з гармати під час відступу гітлерівських загарбників з території села.


ЯК ДІСТАТИСЯ

Добратися до Великої Скельової можна рейсовим автобусом Вільне – Велика Скельова через Світловодськ.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top