Вівторок, 21 лютого 2017

Історія Світловодська

В 2004 році Світловодську виповнилося 50 років. Своєю назвою і народженням місто завдячує Кременчуцькій ГЕС. Світло, яке дає вода. Місту — 50, але історія цієї землі сягає сивої давнини. Виник Світловодськ (спочатку носив назву — Хрущев, Кремгес) на місці села Табурище. При переселенні із зони затоплення водосховищем ГЕС сюди було перенесено і районий центр Новогеоргіївськ. Історія Світловодська — це історія і Табурища, і Новогеоргіївська.

Перша писемна згадка про край датується XII століттям. В "Київському літописі" говориться: "Князья Святослав Всеволодович Черниговский и Рюрик Ростиславович Белгородский... на ловь по Днепру в лодиях на устие Тесмени, и ту ловь деяша, и обловившися множеством зверей..." Тесмень (Тясмин) — притока Дміпра на якій стояв Новогеоргіївськ. До 1921 року вживалась назва Крилов, яка, очевидно, походить від слів "криті лови". Пік слави Крилова припадає на час Визвольної війни XVII ст...

Варто згадати битву 1625 року 20-тисячного загону повстанців, очолюваних гетьманом Марком Жмайлом з 30-тисячною польською армією, якою командував гетьман Конецьпольський. Д.І. Яворницький вказує, що місцем битви є берег р. Цибульник біля села Табурище. Іван Тиктор в "Історії українського війська" вказує, що "козацька артилерія" містилась в Крилові. 1647 роком датується перебування в Криловській фортеці в ув'язненні Богдана Хмельницького. Як місто Крилов започатковано в червні 1615 року, коли польський король на прохання старости Чигиринського Даниловича дарував місту Магдебурзьке право. В 1674 році при гетьмані Самойловичу місто було зруйноване.

У 80-х роках XVII ст. на правому березі Тясмину, навпроти Крипова польського, виникла слобода з російських розкольників і польських вихідців. В 1732 році слобода стала підпорядкована Миргородському полку, а в 1741 стала сотенним містечком і отримала назву Крилоеський шанець. В 1764 р. Криловський шанець став посадом Катеринославського намісництва. В 1795 році Катерина II дала указ генерал-губернатору Зубопу про переведення повітового містечка Олександрія в Крилов і найменуванням останнього Олександрією. В 1806 році місту Олександрії, повернуто статус повітового і перенесено на колишиє місто, а Криловський посад було відновлено.

В 1821 році заштатне місто Крилов було віднесено до Орденського кирасирського полку. У 1822 року місто було перейменовано на Новогеоргіївськ. Доля полку пов'язана з перебуванням у ньому майбутнього поета-лірика А.А. Фета, в спогадах якого знаходимо опис міста. В 1860 році місто Новогеоргіївськ разом з містами південних поселень було передано в підпорядкування Міністерству внутрішніх справ. Місто здобуло славу завдяки ремісникам. Тут були розвинуті шевське, кожушне, столярне, бондарне, екіпажне ремесла. Діяли сопотопні та свічкові заводи. Відомий край покладами граніту і гончарних глин.

За даними 1910 року Новогеоргіївеьк стоїть попереду всіх міст Херсонської губернії по кількості ярмарків і торжків. Дані про Новогеоргіївськ знаходимо в книзі Л.Похилевича "Сказание о населенных местностях Киевской губернии" 1864 р.; "Городские поселения в российской империи" 1865; "Географическо-статистическом словаре" 1873; "Россия, Полное географическое описание нашего отечества" 1910; "Енциклопедическом словаре Брокгауза и Ефрона" 1897; Опис міста кінця XIX століття зробив Новогеоргіївський священник Василь Шахов і оприлюднив в "Доповненнях до Херсонських єпархіальних відомостей". Дані про місто початку XX століття включено до видання "Порода России в 1910-1914 г".

Сьогоднішній Світловодськ умовно поділено на мікрорайони і в них історія краю. Хмельницький - колишнє село Табурище, яке своєю назвою завдячує козацькому табору. Кінцем XVI ст. датується згадка Еріха Лясоти про татарську мечеть і "немалое селение" на місці сьогоднішнього Світловодська. Цікаві дані про Табурище знаходяться в книзі В.Гошкевича "Клады и древности Херсонской губернии", 1903 р.

Другою половиною XVIII ст. датується поселення під назвою Ревівка — Заводський мікрорайон, яке заснували вихідці із Сербії. Сьогодні тут знаходяться основні промислові підприємства міста — ЗЧМ і п/о "Олімп". Із зони затоплення водосховищем було перенесено районний центр і населені пункти району. Серед них до найдавніших в краї відноситься "местечко Вороновка", позначене ще на карті французького інженера Боплана (початок ХVІ ст.) Сьогодні від колишньої Воронівки лишилася лише назва острова. Новогеоргіївці компактно переселились в район селища гідробудівельників, який отримав назву Садовий мікрорайон. Тут переважають приватні забудови з присадибними ділянками.

На межі Садового і Заводського мікрорайонів знаходиться пам'ятка археології - безкурганний могильник скіфів, датований IV-VII ст. до н.е. На початку XX ст. етнограф Ястебов В. сповіщає про знахідку кам'яної баби біля села Сніжково.

Світловодськ - одне із небагатьох міст, котре в самому своєму центрі має такий великий за площею і давній за насадженням лісово-парковий масив — це парк культури та відпочинку ім. Т.Шевченка. Його площа становить більше 100 га, а перші посадки кримської сосни було закладено в 1912 році для захисту Табурища від сипучих пісків, розташованих на висотах на північний захід від села. Сьогодні цей парк розділяє Шевченківський і Приморський мікрорайони. Останній є місцем, де було побудовано одні із перших будинків для гідробудівельниив, які прибули на береги Дніпра в 1954 році.

Детальніше...
 • Tyler Сьогодні, 13:03
  ФОТОФАКТ: Бензовоз перекрив третю об’їзну у Світловодську 1
  Tyler-фото
  Ага, вечером гололед был знатный. Жалко что Плахотный не понимает или не хотит понимать, что нужно дорогу не раз в неделю посыпать.
 • Zelik Вчора, 22:14
  Виконком оновлено, заступника міського голови з питань ЖКГ затверджено 4
  Zelik-фото
  Пан Дмитришин Д.Д. надо поставить мусорный бак на входе в мэрию, видимо скоро пригодится
 • Zelik Вчора, 21:56
  Укртрансбезпека перевірила маршрутки Світловодська 5
  Zelik-фото
  Территория непуганных "перевозчиков". Укртрансбезпека их проверяет, тарифы исполком поднимает, все для них, а они как ездили раз в час так и ездят. Пассажиры для них никто. Сегодня в 17.05 стеклозавод конечная 24 маршрута, люди после работы хотят быстрее попасть домой БЕГУТ к автобусу, а водитель видя их уезжает.
  Как жить?
 • Bzik 19 лютого 2017
  У міжстатевих «заморочках» гору здобули дівчата 8
  Bzik-фото
  Автору - 12 балів за заголовок, бо 1510 переглядів - то гарний результат. Невдалий заголовок - і переглядів немає.
  Так давайте добавим желтизны, голых девок на главной, фейков побольше, ведь это так добавляет просмотров! Верно?
  Решение вопроса - предложите Voda на добровольных началах пробегать текст глазами филолога перед отправкой в эфир, для того чтобы нам не пришлось "відповідаючи на ті чи інші запитання і розв’язуючи ті чи інші питання" и мы "розбавляли" своїми доповненнями" такой продающийся текст Пана Асауленка.
 • Tyler 18 лютого 2017
  Укртрансбезпека перевірила маршрутки Світловодська 5
  Tyler-фото
  Есть на маршрутах скотовозки и похуже.

  Цитата: Milisa
  Больше контроля со стороны пассажиров
  Вот именно, а если все так и будут продолжать молча ездить, то так и будет, но скорее всего даже хуже.
 • SWAT 18 лютого 2017
  Виконком оновлено, заступника міського голови з питань ЖКГ затверджено 4
  SWAT-фото
  склад виконавчого комітету у складі 14 осіб: Козярчук В., Сапянов Ю., Балюк О., Щербина І., Дмитришин Д., Бабаченко А., Медвєдєв Ю., Козак І., Рудич М., Якименко С., Агапов О., Атамась В., Сопільняк М., Хорольський В
  Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/10275-session
  .html
  На манеже все теже!!! Вы, что там вовсе ахринели??? ЧТо Вы делаете твари ???
 • Юлия_3 18 лютого 2017
  Виконком оновлено, заступника міського голови з питань ЖКГ затверджено 4
  Юлия_3-фото
  пан Дмитришин Д.Д. постарайтесь себя показать в работе на этой должности "Заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – з питань ЖКГ .." чтоб потом к Вам тоже не применяли правило трёх Д (как к экс-заму Нестеренко)- Дай Дураку Дорогу

  Заступником міського горлови з питань.....
  Ошибочка, буква "р" лишняя
 • shininggerl 18 лютого 2017
  Укртрансбезпека перевірила маршрутки Світловодська 5
  shininggerl-фото
  еще очень возмущает, что некоторіе водители еще не отдав сдачу и не глядя сели ли пассажиры начинают движение и приходится по салону балансировать пока сядешь на свободное место или пройдешь дальше, чтоб удобнее стать и взяться за поручень. вообще нет понимания, что перевозки - это сфера обслуживания пассажиров, а не собственников транспорта. такое чувство буд-то тебе говорят "отдай бабло, проходи в стойло и не мычи". по 4.5 будем ходить пешком!
 • Milisa 18 лютого 2017
  Укртрансбезпека перевірила маршрутки Світловодська 5
  Milisa-фото
  В основном засмальцованные занавески,грязные салоны,орущая музыка,фраза водителя-"школьники выходят через аварийный выход..."- не только школьники,когда людей набито,как селёдки в банке,-невозможно выйти через центральный выход.
  Не мешало бы проверить у водителей ПДД-поворотники не включаются при выезде /заезде на остановку,останавливаются для высадки пассажиров с включенной аварийкой перекрывая движение ,водители маршруток устраивают гонки между собой,постоянно разговаривают по телефону.
  Больше контроля со стороны пассажиров,активистов -будет положительный результат.Top