Вівторок, 18 червня 2019
Релігія

З 7 березня по 23 квiтня — Великий піст

З 7 березня по 23 квiтня — Великий пістЩе прадавні християни писали єдиноголосно, що св. Чотиридисятницю було встановлено ще апостолами на честь сорокаденного поста пророка Мойсея (Ісх.34), Іллі (3Цар.19), а головним чином за прикладом самого Христа, що постився 40 днів (Мф.4,2).
Чому 40 днів? Число 40 відноситься до тих небагатьох знаменних чисел (3,7,9), котрі стали відомими у всьому світі із самої глибокої давнини, ще за дохристиянських часів. Число 40 було визначене самим Богом, явилося як назначена міра здійснення деяких подвигів ще за життя праотців, пророків. У всі часи, з початку миру, строк покаяння і виправлення грішників визначався числом 40 днів (Бут7,4,12,17; Ісх.34,28; Лев.12,1-6). В історії християнства число 40 священне. Сам Спаситель, виконуючи закон, у 40 день принесений до храму, готуючись до проповіді Євангелія у світі, йде до пустелі на 40 днів посту, після воскресіння Свого Він саме 40 днів залишався на землі до вознесення на небо (Лук.2,22-23; Мф.4,2; Діян.1,3). Слідуючи великим прикладам Свята Церква з самого початку освятила число 40: 40 днів рожениці, 40 день померлому, 40-денний піст.


Навіщо людині потрібен піст? Це час фізичного і духовного утримання. Піст ніколи нікому не був у зло. Навпаки, під час посту із організму людини виводяться усі шкідливі речовини: шлаки, токсини і якщо вірно поститься, нормалізується тиск, краще працює серце, відчуваєш легкість, починаєш думати більше не за фізичне, а за духовне. Необхідний і корисний нам піст тілесний, адже слугує умертвінню пристрастей, але піст духовний необхідний у тій мірі, що тілесний не може розділятися з ним. Більшість поститься тілом, але не постяться душею, більшість поститься від їжі, але не постяться від злих справ і помислів, тож яка тоді користь? Багато хто поститься через день, два і три, але від гніву, злопам'ятства і помсти поститися не хочуть. Справжній і прямий піст – утримання від всякого зла. Якщо покладаєш піст чреву своєму, то поклади його злим помислам і забаганкам своїм. «Уклонися от зла и сотвори благо» (Пс. 33,15; 1 Петр.3,11). Ось християнський піст, якого Бог від нас потребує! І коли приступають до тебе біси униння, пристрасті, злопам'ятства, відчаю, гніву, ревності звернися до Бога у молитві, проси сил на боротьбу і готуй постом плоть свою для перемоги, адже цей рід виганяється тільки постом и молитвою (Мф.17,21).

Цей піст строгий – дозволяється вживати їжу рослинного походження (овочі, фрукти, ягоди, гриби, мед, крупи), забороняється їжа тваринного походження (м'ясо-молочне, яйця), навіть рибу заборонено, і дозволяється лише двічі: на Благовіщення, на Вербну неділю. Самі строгі неділі – перша і остання (страсна). У ці тижні люди намагаються максимально обмежити себе у їжі, дехто вживає лише хліб і воду. Рослинне масло (олію) дозволяється вживати тільки у суботу і неділю. Кожен має взяти благословення на піст у духовного наставника. А для укріплення духу необхідно відвідувати Церкву, богослужіння.

Протоієрей Віталій.

Богом возлюблені, брати і сестри, щиро вітаю Вас з наступаючим Великим постом і бажаю Вам берегтися, щоб не відпасти від свого ствердження, але вдосконалюватися у благодаті (2 Пет. 3,17), бути твердими, непохитними, завжди успішними в ділі Божому (1 Кор. 15,58) і пам'ятати, що коли дотримуєтеся посту, необхідно припинити говорити принизливості, віддати голодному душу свою і наситити душу стражденного, – тоді світло ваше зійде серед темряви, і морок буде як полудень; і буде Господь вождем вашим завжди, і під час посухи буде насичувати душі ваші, і ви будете, як напитаний водою сад і як джерело, вода якого ніколи не висохне (Іс. 58, 9-12) і впевнений у тому, що хто почав серед вас добре діло, буде здійснювати його ( Филип. 1,6) і вірою досягати спасіння душі (1 Пет. 1,9).

Олександр Коваленко,
Благочинний Світловодського округа, Митрофорний протоієрей.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top