Неділя, 16 травня 2021
Релігія

15 лютого – Стрiтення. У цей день Церква святкує зустрiч Богомладенця Христа i святого Симiона

15 лютого – Стрiтення. У цей день Церква святкує зустрiч Богомладенця Христа i святого Симiона15 лютого – Стрiтення. У цей день Церква святкує зустрiч Богомладенця Христа i святого СимiонаЗа прадавніми звичаями Старозавітний закон вимагав, щоб всякий первонароджений младенець чоловічої статі був принесений у 40-й день після народження до храму для посвяти Богу на честь прадавнього звільнення від полону єгипетського і у пам'ять спасіння первородних младенців єврейського народу. Зміст цього обряду полягав також і у розумінні, що дітонародження - це дар Божий, тому необхідно було подякувати Йому за милість і отримати благословення.
По закону Мойсея, жінці, що народила заборонялося (ця традиція має місце і сьогодні у православ'ї) протягом 40 днів брати участь у богослужінні і знаходитися у храмі, оскільки вона вважалася нечистою. По закінченні цього строку мати з младенцем приходила до храму, щоб принести Богу пожертву очищення і подяки – однорічного агнця, а у випадку бідності — двох горлиць або двох голубів.


Мати Божа не мала необхідності в очищенні, адже була Пречистою Дівою, яка народила Джерело чистоти і святості, але маючи глибоке смирення, приходить виконати закон.

У той час в Єрусалимі жив праведний старець Симіон. Прадавні історики повідомляють, що єгипетський цар Птолемій 2 Філадельф (285-247 рр. до Р.Х.) забажав поповнити свою Олександрійську бібліотеку текстами Священних книг. Він запросив з Єрусалиму книжників. Серед 72 вчених мужів, що прибули до Єгипту, був і праведний Симіон. І от, при перекладі книги пророка Ісаї Симіон зупинився на словах: "Се Дева во чреве зачнет", — і почав сумніватися у правдивості пророцтва. Але явився ангел і сказав, що він не помре, доки не зустріне Спасителя, Дівою народженого. Відомо, що на момент смерті старця Симіона, йому було 360 років.

З дня явлення ангела праведний старець щодня приходив до храму і, одного разу, за навіянням Святого Духа, впізнав Пречисту Діву з Богомладенцем. З благоговінням прийнявши Спасителя, сказав: "Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему, с миром, яко видеста очи мои спасение Твое…"(Лк.2, 29-32).

Передбачаючи хресні страждання Христові, скорботу і сльози Його Матері, праведний Симіон благословив Йосипа та Марію, при цьому сказавши, що і Їй зброя пройде крізь серце (Лк.2, 34-35).

У храмі також була 84-літня вдовиця Анна-пророчиця, донька Фануїлова, із коліна Асирового, відомого багатством і силою та разом з тим смиренням і миролюбством. Сім років вона прожила з чоловіком і після його смерті посвятила себе служінню Богу. Праведна Анна теж наблизилася до младенця Христа і, за навіянням Святого Духа, почала голосно дякувати Богу і прославляти Богомладенця.

Свято Стрітення Господа нашого відноситься до найдавніших свят Христової Церкви. Особливої урочистості набуло при імператорі Юстиніані (527-565 рр.). Антіохію спіткало лихо — у 528 р. сильний землетрус забрав тисячі життів, а у 544 р. з'явилася морова язва, від якої гинуло по декілька тисяч людей на день. У день Сретіння всі з покаянною молитвою зібралися у храмі і після богослужіння пройшли хресною ходою через все місто і невдовзі хвороби припинилися. З того часу свято Срітення віднесли до великих церковних свят.

Ця подія навчає нас, як досягнути зустрічі з Богом. Беруть участь у цьому Божа Мати та Старець, інакше — чистота і безстрастя. Не потрібні великі зміни у житті чи особливі шляхи. Шлях до безстрастя — виконання заповідей. Цим шляхом ми повинні йти з дитинства, як і Владичиця, і до глибокої старості, як Симіон. Для нас зустріти Бога — означає поставити Його царем над своїм умом, волею і почуттями. Тоді ум буде зайнятий лише Богом, у волі і почуттях відобразяться заповіді Божі, а серце, що відчуло насолоду Божественного, відчужить земні пристрасті. Тоді зустріч з Богом стане нагородою за всі життєві труди. Сам Господь говорить: "Хто має заповіді Мої і виконує їх, той любить Мене… і Я любитиму його і явлюся йому Сам" (Ін.14,21). Деяким святим Господь являвся, як апостолу Павлу, — явно, а іншим — таємно, у духові. Людина, що виконує заповіді, так же явно бачить Бога духом, як і речі фізичними очима. Прийде час, коли настане всезагальне Стрітення з Богом, але радісно сприймуть його лише ті, хто ще на землі положив початок.

Вечірнє святкове богослужіння відбудеться 14.02 о 15 годині, літургія — 15.02 о 8 годині ранку, по завершенні якої буде проведено чин освячення води та свічок, які (при правильному використанні) мають велику захисну силу від руйнівного впливу стихійних лих та внутрішнього і зовнішнього зла видимих і невидимих ворогів.

Протоієрей Віталій Коваленко.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top