П’ятниця, 07 травня 2021
Здоров'я

Юрій Котенко: "Найближчим часом швидкими темпами рухатимемося до створення комунальної аптеки"

Юрій Котенко: "Найближчим часом швидкими темпами рухатимемося до створення комунальної аптеки"Тема вартості ліків у світловодських аптеках піднімалася на засіданнях виконавчого комітету неодноразово. Всі ми час від часу хворіємо. Якось одна з членів виконкому зауважила: шукаючи певний фармпродукт, що коштує більше 100 грн., поцікавилася, скільки він коштує у Києві, Кременчуці та Світловодську. Ціни відрізнялися на 20-40 гривень. Найдорожчими вони виявилися чомусь у Світловодську. Чому?
19 січня на засідання виконкому запросили представників фармацевтичного ринка Світловодська, аби обговорити ситуацію у галузі в цілому, та проблеми нашого міста зокрема.


Спочатку начальник управління економіки та розвитку міста Ірина Радченко поінформувала присутніх про кількість точок, де можна придбати медпрепарати, їх власників та зиск місту від них. Отож, станом на сьогодні на території Світловодська реалізацію лікарських засобів та препаратів медичного призначення здійснюють 7 підприємств: ЗАТ "Ліки Кіровоградщини" (6 аптечних закладів), ПП "Каскад плюс" (9), ТОВ "Ескулап" (7), ТОВ «Мед-сервіс» (1), ФОП Шрубенко М.Б. (3), ТОВ "Радуга" (1), КП "Кіровоградфармація" (1), у яких частина приміщень приватна, частина – комунальна власність. Від них, крім податків, місто отримує: за землекористування 17,8 тисяч гривень на рік, за оренду приміщень комунальної власності – 109,5 тисяч гривень на рік. Готується відповідний документ, згідно з яким остання плата зросте вдвічі.

На запитання членів виконкому відповідав, як правило, Лев Брагинський, який у цьому бізнесі більше 16 років. Не було озвученої проблеми, яку б він не зміг прокоментувати. Щоб підвести присутніх до відповіді на питання про високі ціни у світловодських аптеках, Лев Володимирович розповів таке:

Л.Б.: Перебуваючи у Всеукраїнський асоціації фармацевтичних працівників, я намагаюся переконати і уряд, і Президента, що всі кроки, які вживають ті, хто керує фармацевтичним ринком в Україні, спрямовані на його знищення. Це стосується і виробників, і нас – керівників роздрібних мереж. Якби мене сьогодні запитали, що можна реально зробити аби ціни на медикаменти упали, я б відповів: на міському рівні – нічого! Через неадекватні дії уряду. Коли високопосадовці не можуть пояснити, чому вони діють всупереч здоровому глузду, вони відповідають: політична доцільність. Якщо ситуація найближчим часом радикально не зміниться, мій прогноз – через півроку ціни виростуть ще більше.

Причина №1. 5 років знищується найрентабельніший ланцюг фармринку – аптечні кіоски, які складають третину ринку України. Вони сьогодні нічим (за параметрами) не відрізняється від аптек, але вони – найрентабельніші. "Серйозні люди" викупили величезні площі, і не можуть їх окупити, значить треба знищити кіоски. Київське керівництво нам повідомило: або ви їх закриваєте, або ми це зробимо самі. Якщо знищується найрентабельніша частина ринку, звісно, ціни виростуть.

Друга причина: змінюються вимоги Держінспекції до виробників (завод "Дарниця" (Київ), "Фармако" (Київ), "Ваше здоров'я" (Харків) – їм ставляться особливі (найсучасніші) правила виробництва, які, звичайно ж, треба впроваджувати, але не за такі короткі строки! Сьогодні їм у терміновому порядку треба завести нове обладнання, терміново освоїти нові технології. Заводи почали різко підвищувати свої ціни.

Наступне. Сьогоднішній ажіотаж навколо рецептів – це також один з фактів знищення фармринку, адже лікарі фізично не в змозі забезпечити всіх, хто їх потребує.

Чому ціни на ліки різняться у різних аптеках, і навіть у аптеках однієї мережі?

Л.Б.: Кожна точка має свою рентабельність, тому ціни й різні. На збиток жоден господар працювати не буде. У мене є дві аптеки, в яких найнижчі ціни на ліки, але це стало можливим завдяки певному проекту. Постачальники поставили свої умови: при суттєвих обсягах ти отримаєш суттєві знижки. Взявши ці ліки за меншу вартість, я їх дешевше й продаватиму, адже низькі ціни підвищують мою конкурентну спроможність.

Чому б реалізаторам фармпродукції не об'єднатися і не брати ліки великими партіями з суттєвими знижками, створити потужний склад для продукції? Це б здешевило медикаменти.

Л. Б.: 2002 року в Кіровоградській області я об'єднав 5 мереж, зробив оптовий склад, взяв відповідну ліцензію, і почав брати ліки за низькими цінами і розподіляти між аптеками. Через рік високопосадовці переписали ліцензійні умови, за якими склад повинен бути не менше 250 кв. м. Я був змушений відмовитися і від приміщення, і від ліцензії. Зараз, за новими правилами, склад має бути 500 кв. м.

Хто контролює ціни на медикаменти, які їхні висновки?

І. Р.: Ціни (і не тільки) контролюють Кіровоградська інспекція з цін, новостворена (2010 року) Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів міністерства охорони здоров'я України. Вони моніторять ціни та надають пропозиції щодо державного регулювання. Крім контролю вартості медичних препаратів, у них багато ще й інших функцій, серед них – контроль за якістю лікарських препаратів.

Ми офіційно запросили, аби нам надали результати цих перевірок. Учора (Ред. 18 січня) ми отримали таку відповідь: протягом 2009-2010 р.р. у Світловодську проведено 9 перевірок, порушень не виявлено, наступні перевірки заплановано лише на ІІ квартал 2012 року. Ці структури можуть виявляти недоліки та застосувати щодо порушників різноманітні санкції.

Ситуація з цінами у місті дуже складна ще й через те, що повноважень в органів місцевого самоврядування недостатньо, аби тримати ситуацію під контролем. Така законодавча база: 25% націнки, на яку мають право реалізатори ліків, це дуже багато, але закон їм дозволяє це робити.

Л.Б.: Є наказ профільного міністра про обмеження націнок на певні життєво необхідні медичні препарати, якого дотримуються всі. Конкуренція сьогодні жорстка, люди дійсно ходять і порівнюють ціни і купують там, де дешевше. При граничній цифрі надбавки у 25%, ніхто цього не ставить, ставлять менше, аби бути конкурентоздатним.

Надія Сіянко, директор світловодської філії КП "Ліки Кіровоградщини", розповіла про соціальну аптеку, де націнки на фармпродукцію мінімальні (5-7%), адже всі препарати – від заводу-виробника, а ціни контролює Кіровоград.

Чому раніше можна було замовити виготовлення ліків в аптеці, а зараз – ні?

Л.Б.: В умовах окремо взятої аптеки ліки заборонили виготовляти 2001 року. Сьогодні в усьому світі це робиться у заводських умовах: на відповідних лініях, на відповідному обладнанні, за відповідною технологією тощо. Через це рішення всі аптеки, в тому числі і №101, знищили це виробництво. Але пізніше почалася приватизація заводів, заводи почали "вбивати" аби безцінь купити… 2004 року сказали: відновлюйте виготовлення. А як його відновити? З чого? Отож, така проблема сьогодні у Світловодську дійсно існує.

Чому не вирішується проблема з продажем препаратів, що містять наркотичні речовини?

Л.Б.: Це не лише купа перевірок, а й купа грошових витрат – відповідна охорона і т.д і т. ін.

* * *

Члени виконкому соромили власників аптечних точок, що знаходяться безпосередньо у лікарнях, за високу вартість медикаментів. Лежить, скажімо, старенька бабуся, яка далі ніж до першого аптечного пункту і дійти не може. Мусить купувати у найближчому, але саме там – найдорожче! "Треба мати совість, щоб заробляти на людському горі у такий спосіб. Хай у інших аптеках буде дорожче, але там, де люди купують від безвиході, так робити не можна".

Підсумував зустріч Юрій Котенко.

– У передвиборчій кампанії практично всі кандидати згадували про комунальну аптеку. Я вважаю, що це, звичайно, не 100% вирішення проблеми дороговизни ліків, але такі аптеки сьогодні вже є у багатьох містах. Отож, найближчим часом ми створимо робочу групу (я підпишу відповідне розпорядження), яка вивчить це питання, будемо шукати кошти і швидкими темпами рухатимемося до створення комунальної аптеки.

Щодо продажу наркотичних засобів, виготовлення розчинів: сьогодні цим займатися невигідно – ціна невисока, а головний біль великий. Державна комунальна аптека цим займатиметься, адже у місті 1200 онкохворих, яким ці ліки просто необхідні. Що робити з ними?

Сьогодні це робиться так: у певні аптечні точки несуть рецепти, у певний день їдуть до Кіровограда і у такий спосіб хворі забезпечуються необхідними ліками. Але у цього способу свої недоліки. Люди, замовивши наркотики, заплатили гроші, назавтра, скажімо, хворий помер. Вони йдуть, до того, хто приймав замовлення і просять повернути гроші. Отож, це питання треба вирішувати по-іншому.

Інша річ – інсулін. За нього мало не зі зброєю борються під час проведення тендера. Чому? Бо вигідно! І цим займатиметься комунальна аптека. Сьогодні вона – панацея від багатьох проблем фармації.

Юрій Котенко також визнав, що свого часу КП "Кіровоградфармація" обдурила всіх, зайшла у місто зі своїми привабливими пропозиціями: "Ми їм зробили ремонт за свої гроші, зібрали пресу, розповіли людям про нову комунальну аптеку, якій мали би всі зрадіти... Сьогодні там ціни дорожчі, ніж будь-де у місті".

Присутні представники фірм та підприємств, які займаються продажем медпрепаратів, подякували міській владі за ініціювання зустрічі та висловили готовність до діалогу: "Будь-яка з присутніх мереж з радістю попрацює у робочій групі зі створення комунальної аптеки, більше того – візьме участь у цьому проекті, адже владі набагато вигідніше буде співпрацювати з нами, ніж заново створювати комунальну аптеку. Ми і з задоволенням надамо інформативну та консультативну допомогу у цьому питанні".

Зрештою, всі прийшли до висновку, що зараз люди дуже хворіють: екологія, стреси тощо, і вони змушені залишати чималі кошти в аптеці. Треба більше пропагувати здоровий спосіб життя, займатися профілактикою захворювань, але, на жаль, сьогодні без медикаментів – ніяк!

Тетяна ЗИМА.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top