Вівторок, 18 червня 2019
Здоров'я

Святкують! А на ранок – сушняк

Якщо сушняк у вас не є наслідком застілля – варто звернутися до лікаря, радить Світлана ДаценкоЯкщо сушняк у вас не є наслідком застілля – варто звернутися до лікаря, радить Світлана ДаценкоСередина зими. Як і майже сотню років до цього, на наші терени невпинно "насувається" цілий цикл свят – Новий рік, Різдво, старий Новий рік та ще й Водохреща.
А святкувати ми уміємо – навіть, попри те, що на ранок болітиме голова, нитиме печінка. І відчуватиметься немилосердна сухість у роті...


Звернувшись до лікаря-гастроентеролога Світловодської поліклініки Світлани Даценко за консультацією щодо актуальної теми – боротьби із вранішнім післясвятковим "сушняком", з’ясувалось, що він – не лише невід’ємна складова похмільного синдрому, а й захворювання під назвою ксеростомія (від грецького "ксерос" – "сухий" і "стома" – "рот", буквально – "сухий рот").

– Хоча, – зазначила медик, – чимало вчених-медиків вважають ксеростомію лиш супутником інших серйозних хвороб. Це і хвороби стравоходу, і підвищена активність щитовидної залози, і променева хвороба, і авітаміноз тощо. Відомо, що і у людей похилого віку посилюється сухість ротової порожнини. Інші ж – не менш маститі медики – переконані, що ксеротомія це окреме захворювання, пов’язане із зменшенням у крові так званих мінорних цукрів, відповідальних за вироблення слини.

– Цікаво. А взагалі, скажіть: що то воно за речовина – слина?

– Вона, здійснюючи початкове травлення їжі, відіграє незамінну роль у житті усіх ссавців, і людини – у тому числі. Вона змащує ротову порожнину аби безболісним було проковтування їжі, і одночасно передає її смак до смакових рецепторів. Також слина запобігає потраплянню через рот і ніс до організму різних інфекції та "транспортує", разом з тим, захисні антитіла. На 98% ця рідина складається з води. На решту припадає "коктейль" із солей, мікроелементів, протеїнів і ферментів. За добу організм дорослої люди виробляє її від одного до 2,5 літрів.

– То ж як позбутися нестачі слини у роті?

– Для початку треба з’ясувати, чим або що викликало ксеростомію. Зазвичай застосовуються різні полоскання ротової порожнини. Наприклад, трав’яний відвар з оливковою олією і таке інше. Універсального рецепту тут не існує. Важливо дотримуватися ротової гігієни, не зловживати гострими та солоними стравами. А також позбутися звички тютюнопаління та надмірного вживання будь-якого алкоголю.

– О, алкоголь! Нарешті ми дійшли головного – затяжні зимові свята, які переважна більшість нашого народонаселення проведе за столом із щедрими наїдками і з не менш щедрими напоями. Скажіть, що впливає саме на похмільний вранішній "сушняк" і у який спосіб його здолати?

– Впливає звичайне зневоднення організму. Звертали увагу, як учасники застілля частенько навідуються до вбиральні? А ще волога активно виводиться через пришвидшене дихання – у такий спосіб організм бореться з алкогольним отруєнням, підраховано, що десята частина алкоголю нейтралізується видиханням. Та разом з водою організм втрачає так звані солі-електроліти, які відповідальні за утримання в ньому вологи. Ось чому на ранок так докучає спрага. Марно розраховувати, що для боротьби із нею стане у нагоді звичайна вода – організм за інерцією боротьби з надмірною кількістю у ньому алкогольної рідини, яку він „вважає” отрутою, дасть ниркам „команду” її позбутися. І „страждалець” знов поквапиться до туалету... Знаєте, щоби до подібного не доходило, я би закликала громадян утриматись від традиційних наших надмірностей. Але, на жаль, це буде глас волаючого у пустелі. Тому для таких випадків – і тут америк я жодних не відкрию – пораджу перевірений часом народний метод...

– Лікування подібного – подібним?

– В жодному разі! Сто грам на похмілля – дуже короткий шлях до алкоголізму. А мала я на увазі – не більше склянки розсолу (огіркового, капустяного). Не переплутайте з маринадом – оцет, що він містить, зробить спрагу ще більш нестерпною. Розсіл же це розчин, що містить помірну кількість солі, яка допоможе затримати воду в організмі. А овочі, що в ньому квасились, збагатили його іонами калію і магнію. Таким чином ця суміш, потрапляючи у шлунок, поновлює кислотно-лужний баланс. І ще – і тут прислужиться згадане вами лікування подібного – подібним... Річ у тім, що алкоголь в організмі руйнується особливим ферментом – алкогольдегідрогеназою, яка виробляється печінкою. З’ясовано, щоб на ранок "завести" її для вироблення цього ферменту потрібна мізерна кількість... спирту. Саме стільки, скільки містить розсіл, який утворився у ньому шляхом квашення овочів.

Віталій АсауленкоДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top