Понеділок, 20 травня 2019
Економіка

Пенсійна реформа у запитаннях та відповідях

Начальник Пенсійного фонду України у м.Світловодську Марія КороткаНачальник Пенсійного фонду України у м.Світловодську Марія КороткаЯка головна мета запропонованих заходів реформування пенсійної системи?
Основною метою реформування пенсійної системи є забезпечення достойного рівня життя громадян, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів та збалансування солідарної системи пенсійного страхування.


Як пропонується вирішити проблему підвищення пенсійного віку (окремо — для жінок і окремо — для чоловіків)?
В умовах, коли головним довгостроковим демографічним трендом є процес старіння населення, підвищення пенсійного віку стає абсолютно природним і найбільш адекватним заходом соціально-економічних реформ, без яких вітчизняний ринок праці та пенсійна система мають сумнівні перспективи розвитку. По такому шляху йдуть всі країни, які стикаються з проблемою старіння населення.

Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки передбачено, зокрема, що пенсійний вік для жінок і чоловіків має бути вирівняно поступово з 55 до 60 років на 6 місяців кожного року протягом 10 років. Як компенсатор, на період підвищення пенсійного віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні півроку, тобто за 10 років пенсія максимально може зрости на 25%.

Передбачається підвищити з 2013 року пенсійний вік для чоловіків — державних службовців до 62 років. Цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на державній службі буде скасовано.

Яку позицію ухвалено щодо скорочення надвисоких пенсій (10 тис. грн.. і вище)?
Пропонується обмежити максимальний розмір пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні це 8808 грн.). Обмеження будуть стосуватися новопризначених пенсій. Оскільки закон зворотної сили не має, то пенсії, призначені до 2011 року, будуть виплачуватися у розмірах, які не можуть бути нижче від вже встановлених. У той же час передбачається, що такі пенсії не будуть індексуватися або підвищуватись у випадках, передбачених законодавством, до того часу, коли їх розмір не буде відповідати максимальному.

Яким чином буде врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців?
Передбачається встановити досить суттєві обмеження для спеціальних пенсій, зокрема:
— для обчислення пенсії зменшити з 90% до 80% заробітну плату державних службовців, яка є базою для обчислення цих пенсій;
— достроково (за півтора року) призначена пенсія державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям буде виплачуватися лише не працюючим пенсіонерам;
— на період роботи замість спеціальних проводити виплату трудових пенсій в розмірах, визначених Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Також особам, які мають право на пенсію зі зниженням пенсійного віку (чорнобильці, шахтарі) спеціальні пенсії призначати лише при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, а до цього часу платити в розмірі, визначеному нормами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії вчителів, лікарів, культури — чи будуть зміни?
Законопроектом збережено право на пенсію працівникам бюджетної сфери (працівники освіти, охорони здоров’я, культури) за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу пенсія призначається незалежно від віку. З метою покращення умов пенсійного забезпечення працівників бюджетної сфери при виході на пенсію пропонується запровадити одноразову допомогу у розмірі 10 призначених їм пенсій.

Як зміниться пенсійне забезпечення працюючих пенсіонерів?
Пенсії, призначені до набрання чинності законопроектом, виплачуватимуться у тих саме розмірах, без будь-яких змін. Також не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам за виключенням спеціальних пенсій. Механізм перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів збережено (через два роки матиме право на черговий перерахунок). Перерахунок пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, працюючим пенсіонерам буде здійснюватись після звільнення з роботи або припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, який встановлено на дату звільнення.

За який період пропонується враховувати заробіток для обчислення пенсії?
Для обчислення пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними персоніфікованого обліку. Це дасть можливість позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств. В той же час передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу. При цьому передбачається зберегти нині існуючі правила "оптимізації" заробітку і навіть деяким чином розширити їх.

Чи передбачається запровадження обов’язкової накопичувальної системи пенсійного страхування?
Пропонується запровадження ІІ рівня пенсійної системи в рік, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України. Учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату запровадження системи виповнилося не більше 35 років. Розмір страхового внеску на дату впровадження буде встановлено на рівні 2% з подальшим його щорічним підвищенням на 1% до досягнення 7%.

Запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дасть змогу урізноманітнити джерела доходів майбутніх пенсіонерів і забезпечити більш високий рівень пенсій.

Які зміни торкнуться пенсійного забезпечення військовослужбовців?
Основне питання, яке передбачається розглянути — це питання скорочення деяких пільг для усунення можливості виходу на пенсію у 30-35 річному віці, що на сьогодні сприймається як один із найбільш соціально негативних факторів.

Для військовослужбовців період перебування на військовій службі буде збільшено з 20 до 25 календарних років. Строк служби буде визначатися лише у календарному обчисленні, пільгові коефіцієнти будуть застосовуватися лише при визначенні вислуги років. При виході на пенсію і подальшому працевлаштуванні на цивільну роботу колишній військовослужбовець буде отримувати свою пенсію, проте на час отримання заробітної плати пенсія таких працюючих пенсіонерів індексуватися не буде.

Чи змінюється нормативна тривалість страхового стажу?
Законопроектом передбачено підвищити мінімально необхідний страховий стаж для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років. Для новопризначених пенсій запропоновано підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та для чоловіків з 25 до 35 років.

Свої зауваження, пропозиції, питання просимо направляти на телефон "гарячої лінії" 3-23-19.

Начальник управління Пенсійного фонду України у м. Світловодськ
Марія Коротка.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

 • Ego

 • 5 січня 2011 12:13
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Зі збільшенням пенсійного віку лише зменшуватимуться витрати пенсійного фонду, а надходження до нього залишаться тими самими. Щоб наповнити бюджет пенсійного фонду потрібно збільшити кількість ПРАЦЮЮЧИХ, тобто боротися з безробіттям. Звичайно, зменшувати розмір пенсій і кількість пенсіонерів легше :(
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
 • ВК

 • 5 січня 2011 19:26
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Не можу дочекатися, коли нашому народу все це набридне
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Мій син інвалід дитинства, ІІ групи. Зараз йому 24 роки, він "розумово відсталий" скажим так помякше. Судом признаний не дієздатним. Психіатричною комісією признаний "необучаємим". В школі не вчився:читати, писати, рахувати не вміє. Хто його візьме на роботу? Хро за нього там понесе відповідальність і де взагалі він може працювати. В рекомендаціях лікарі писали "може працювати в спеціально створених умовах" Хто йоиу повинен створювати ці умови? Пільги всі зняли бо він вже повнолітній. А хіба він перестав бути інвалідом? Для мене в сімї нічого не змінилось. Чому таким людям взагалі не дають І групу інвалідності. Мені говорять він же не лежачий, себе більш менш обслуговує. Але ж він сам жити не може!!! Яку пенсію він буде отримувати?
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top