Середа, 26 червня 2019
Светловодск Свята

А мова рідна, колискова, для нас свята

А мова рідна, колискова, для нас свята21 лютого – День рідної мови. І для більшоасті українців немає кращої, ніж українська. Хоча, погодьтеся, потрібно нам її ще більше шанувати та плекати.
А чи залишається вона рідною для людей, які живуть за межами своєї Батьківщини, за межами того міста чи села, де народилися? Як почувають себе в Україні, зокрема, в Світловодську, вірмени та грузини, росіяни та євреї, німці та поляки, цигани тощо.
Редакція газети «Світловодськ вечірній» започатковує цикл матеріалів про представників різних націй та народностей, про особливості їхньої культури, про інтернаціональні родини, виховання дітей у таких родинах.
Сьогодні – перша публікація. В редакцію на запрошення завідуючого оргвідділом міськвиконкому Сергія Гайдука прийшли Таріел Губеладзе та Ірина Кінчадзе.


Таріел Губеладзе в Україну потрапив випадково. У 1984 –1986 р.р. юнак з Кутаїсі служив у Києві. А після строкової служби вступив до Київського університету Т.Шевченка на географічний факультет. І, можливо, поїхав би після навчання додому, але запала в душу українська дівчина Наталя, тож на першому курсі Таріел запропонував їй руку та серце. Та й її полонив красень-грузин, до того ж великий мастак до танців, бо Таріел закінчив хореографічний технікум ім.Су-хішвілі та Рамішвілі. А оскільки Наталя зі Світловодська, то молоде подружжя після навчання приїхало в місто світла та води.

Учителі географії СЗОШ №7 Таріел Омарович і Наталя Миколаївна Губеладзе користуються повагою у колег і учнів. Працюють самовіддано, люблять свій предмет, учнів. Їхня старша донька Марина – третьокурсниця Київського національного університету, також майбутній географ, тим більше, що з дитинства знала, де знаходиться географічний факультет. Шестикласниця Дар’я, молодша донька, мріє стати архітектором-дизайнером.

Таріел Омарович свою рідну грузинську мову не забуває: дивиться фільми, слухає музику, читає книги. Майже щороку їздить в Грузію, де живе його рідний брат та вся велика родина. Має багато друзів-грузинів у Києві. У Світловодську також знає кілька земляків, з якими можна поговорити рідною мовою.

Дружина Т.Губеладзе Наталя Миколаївна трохи розмовляє грузинською мовою. Принаймні з мамою Таріела, коли вона телефонує з Кутаїсі, спілкується грузинською. Доньки Маринка і Дар’я розуміють мову. А вдома родина спілкується і українською, і російською мовами. В школі Т.Губеладзе викладає географію також російською та українською. Минулого року Таріел Омарович їздив у Грузію. З гордістю розповідає, що Тбілісі, Кутаїсі стали кращими. Життя поступово налагоджується, немає хабарництва. З президентом Грузії М.Саакашвілі (він був на курс старшим) Таріел вчився в університеті, тому знали один одного. Таріел відгукується про М.Саакашвілі, як про дуже розумну людину.

...Ірина Кінчадзе разом зі своєю десятирічною донькою Валерією брала участь у проекті «Хвилина слави», тому ця тендітна жінка з великими смарагдовими очима, танці у її виконанні, запам’яталися багатьом світловодцям.

Ірина народилася в Світловодську (її мама з Микільська, а батько з Грузії). Батьки познайомилися в Руставі, де за комсомольською путівкою будували металургійний завод. Ірина Кінчадзе жила в Грузії 25 років. Тут закінчила школу, а на літні канікули завжди приїздила в Микільськ, потім – факультет російської мови та літератури Тбіліського педагогічного інституту ім.Пушкіна. Розуміє грузинську літературну мову, однак зараз спілкується нею рідко, бо другий чоловік Віктор Кабілецький родом зі Світловодська, в родині спілкуються переважно російською та українською мовами. Батько доньки Валерії – грузин, і Лера, учениця СЗОШ №2, пишається тим, що вона грузинка, хоча чудово знає і любить українську мову, та й народилася в Україні, в Кіровограді.
Таріел Омарович Губеладзе та Ірина Отарівна Кінчадзе зустрілися і познайомилися в редакції. У них відразу знайшлося багато спільних тем для розмови. Почали згадувати, що як і Україна, Грузія умовно ділиться на декілька регіонів. Якщо у нас є Волинь, Галичина, Поділля, то у них на батьківщині – Картлі та Кахети на півночі, Імерети – в центральній частині, Гурія – на сході, Аджарія – на півдні, Самігрело – на заході. Багато додаткової інформації з’явилося для газетної публікації, коли розпочалася цікава розмова про національні страви. Таріел Омарович часто готує вдома грузинські національні страви. З ранньої весни вирощує декілька видів городини, без якої неможливо приготувати справжню грузинську їжу. Старша донька Марина також дуже любить грузинську кухню, вміє і любить готувати. Ірина Кінчадзе щомісяця обов’язково радує родину грузинськими стравами. Із зелені дуже любить базилік, обов’язково додає його в тольму (голубці з молодого виноградного листя).

Світловодці також можуть спробувати приготувати національні грузинські страви (читайте на 8-ій сторінці «СВ»), рецепти яких розповіли гості редакції.
І, звичайно, в розмові час від часу виникала думка про те, що непогано було б створити в Світловодську грузинське товариство. Хай невелике. Щоб можна було інколи зустрічатися, не забувати мову та традиції. Що ж, ідея хороша. Грузини, які живуть у Світловодську і хотіли б частіше спілкуватися зі своїми земляками, можуть зателефонувати в редакцію на номер 24345.

Вікторія АРХИПОВА,
Богдан ДРОЗДОВ (фото).

А мова рідна, колискова, для нас свята А мова рідна, колискова, для нас свята А мова рідна, колискова, для нас свята

Гамарджоба – здравствуйте – вітаються зі своїм земляками, а тепер світловодцями, Ірина Кінчадзе та Таріел Губеладзе.

Ось як готує Ірина Кінчадзе САЦІВІ (страву з курки – катамі). У воді, що тільки покриває м’ясо, з цілою цибулиною, майже до готовності відварити курку або курячі грудки, краще полтавські. Під кінець воду підсолити. А тим часом перекрутити через м’ясорубку 400 г (2 склянки) волоських горіхів – какалі, або ліщини – тхілі. Віджати горіхи руками разом із сухими спеціями (хмелі-сунелі, кіндза, червоний перець, гвоздика), хто любить – додати 2 зубчики передавленого часнику, і перемішати з теплим бульйоном. У бульйон із спеціями покласти порізане на порції м’ясо, і чекати доки вистигне.
РИБА – ТЕВЗІ (рецепт Таріела Губеладзе). 1 кг філе риби (форель, судак) порізати невеликими порціями, залити 0,5 л білого сухого вина і варити на слабкому вогні 20 хв. разом з 1 цибулиною. Коли закипить, рибу і цибулю вийняти, а в бульйон додати подрібнений часник, хмелі-сунелі, 200 г волоських змелених горіхів і потушкувати ще 5-10 хв. Рибу покласти в глибоке блюдо і залити не дуже гарячою юшкою, можна додати дрібно порізані петрушку, кінзу.
[b]Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Цитата: Dmitri Prokopenko
  «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве
  Вот целых 5 (!) плодотворных лет прошло, а комментарии все те же - воспоминания о прошлом. Пытались снять с нардепа неприкосновенность, чтобы засудить - он сам от нее отказался)) Засудили? Настоятельно рекомендую меньше смотреть зомбоящик и больше общаться с реальными людьми на местах. Я это делаю постоянно. Отзывы - живие, не надуманные. Отремонтированные объекты, которые стояли годами без ремонта - тоже реальные. Новые объекты - на месте.
  Я очень сомневаюсь в том, что кто-либо из текущего списка кандидатов в нардепы знает хоть десяток населенных пунктов 102-го округа. Да это и понятно, т.к. за такую короткую предвыборную программу посетить их все сложно просто физически. Это же работать надо, а не черным пиаром заниматься удаленно))
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Знаете, мне было бы безразлично, кто баллотируется в моем родном городе, если бы я не знал, о «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве.
  Я думаю, все прекрасно помнят используя какие технологии, г-н Довгий, победил на 102 округе.
  Реально обидно, что мои земляки, продают свой выбор.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Во-первых, никто силой на наш сайт Вас не заставляет же заходить, правда? В течении многих лет мы публикуем для вас множество интересных, добрых, положительных материалов про наших земляков - чемпионов, победителей, просто рабочих людей... про всякие мероприятия, праздники, делаем видео и фоторепортажи. Что-то я там не видел Ваших комментариев. Если у Вас есть какая-то личная неприязнь к нардепу, то это Ваше личное дело.

  Во-вторых, выборы начались, кандидаты активировались: заключили договора с печатными и интернет-изданиями, телевидением, владельцами билбордов и т.д. Каждый из них хочет донести до жителей округа какую-то свою информацию. Так и выглядит избирательный процесс у нас. Вы не в курсе? Разница лишь в том, что действующему нардепу есть о чем говорить (завершенные и начатые проекты, многотысячные обращения жителей округа), а вот остальные пока просто регистрируются и все, что они могут - это что-то просто пообещать. Выбор - за всеми нами.
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Тошнит уже от Лесика на сайте. Администрация сайта, вам не стыдно?
 • Юлия Ионенко 5 червня 2019
  Інтенсив-тренінги з вуличного самозахисту у Світловодську 1
  Юлия Ионенко-фото
  https://www.facebook.com/events/4704798
  17058905/
 • Засранетц 21 травня 2019
  Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра 1
  Засранетц-фото
  Т.е Побуту можно не платить, пусть отключают wink
 • Pravdainukr 16 травня 2019
  «Стратегія фірми 2019» по-світловодськи 1
  Pravdainukr-фото
  Александр Гуршал прекрасный преподаватель и человек. Рад что был его студентом. Желаю только успехов!
 • Pravdainukr 3 квітня 2019
  Спортсмени Світловодська радіють оновленню матеріально-технічної бази 1
  Pravdainukr-фото
  Владимир Лысак хороший хозяйственник!
  Смело можно выдвигать в мэры города.
 • Maria Ruban 30 березня 2019
  31 березня — вибори Президента України. Пам’ятка виборцю 1
  Maria Ruban-фото
  Цього разу бюлетень зіпсовано, якщо там стоїть "вибув"
  https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/
  29/7210582/
  http://www.cvk.gov.ua/info/inf_28032019
  .htm
 • Игорь Виличкин 25 березня 2019
  Поліцейські повернули Сергію Михайленку втрачений телефон 1
  Игорь Виличкин-фото
  А мой где телефон? Так меня еще эти "добропорядочные&qu
  ot; блюстители закона обвинили в том, что я вру и что я его продал, а тот, кто у меня его "отжал" белый и пушистый! Умнички а не полицаи! Вывод только один - они покрывают приступников. Это факт!

Top