Середа, 22 травня 2019
Светловодск

І з сміття може бути користь

Я дуже люблю своє місто і найбільше - взимку. А знаєте чому? Бо тільки взимку сніг, що падає, прикриває сміття та інші побутові відходи, що викидають самі ж світловодці-нечепури. Коли все накрито снігом, розумієш, ти живеш у місті-красені. Сніг прикриває нашу з вами безгосподарність, неохайність, але на якийсь термін.
У решту часу наше свинство не приховаєш. Така ситуація і навколо багатоповерхівок, і у приватному секторі. Особливо наші люди полюбляють винести сміття подалі від свого будинку і викинути, куди донесуть чи довезуть візком, байдуже - лісосмуга це чи прибережна зона. Певно, через це у нас по місту налічується майже 40 несанкціонованих сміттєзвалищ. Добрий господар, і господар міста (міський голова) у тому числі, мусить дбати про привабливий зовнішній вигляд свого обійстя. Але у наших керманичів, певно, руки до цього ніколи "не доходили", якщо у місті смітник на смітнику і ...


Не знаю, як кому, а мені хотілося б, щоб ситуація змінилася, тож повідомленню про приїзд у місто В. Бровченко, представника німецької фірми "Шефер" в Україні (фірма, що з 1937 року конструює контейнери для сміття та здійснює його утилізацію), зраділа і 14 квітня пішла на семінар "Стратегія поводження з твердими побутовими відходами (сміттям) у світлі бачення проблеми комунальниками європейських країн". До речі, захід організовано "Асоціацією регіонального розвитку" (голова П. Солодов), що останнім часом провела чимало подібних заходів, присвячених комунальній темі. 
Валентина Бровченко розповіла про братів, які створили фірму, яка сьогодні є лідером серед аналогічних, про їхні досягнення за майже 70 років роботи. Ще 30 років тому один з братів сказав, що незабаром буде скільки сміття, що люди не знатимуть, що з ним робити. Роздільний збір побутового сміття - також їхній задум і багато країн вже зрозуміли: кращого поки що не вигадали. Тож на майданчику ставиться не один контейнер, як ми звикли, а чотири: для паперу, скла, пластикових та металевих банок і для решти відходів. Завдання кожного - відсортувати своє сміття і вкинути його окремо. Євроконтейнери сконструйовані таким чином, що, вкинувши сміття до бачка, назад його не витягнеш, а з бачка з харчовими продуктами (навіть заповненого вщент) при будь-якій температурі запаху не буде 12 діб. І ніякої мошки та тарганів, ніяких бродячих собак біля бачків! То скажіть, хіба кожен з нас не зможе зробити цих елементарних речей, аби жити у чистоті?  
Заводи, на яких спалюється сміття з найменшою шкодою для навколишнього середовища, побудувати важко і недешево, і, наприклад, у Європі, є такі, але спалювання відходів коштує 200 Євро за тонну. Для України - надто важкий тягар. А якщо побутові відходи не знищувати, а весь час створювати нові й нові полігони для них (як, в принципі, і робиться зараз), то незабаром всі площі навколо міст перетворяться на сміттєзвалища. До речі, загальний обсяг накопичених на території України відходів перевищує 25 млрд. тонн. Україна є європейським лідером з кількості накопичених відходів на душу населення - майже 480 тонн. Під сміттям та відходами різного виду та походження зайнято 160 тисяч гектарів території країни. Вихід один - сортувати сміття, бо 70% його - вторсирована і лише 30% - те, що треба вивозити на полігони чи знищувати.  
Харків - перше місто в Україні, де було розпочато експеримент з роздільного збору сміття. Всі задоволені, у планах - поступово забезпечити все місто євроконтейнерами фірми "Шефер". У Херсоні вже також зрозуміли переваги сортування сміття.
Серед малих міст експериментальний проект впроваджено у Миргороді. Учасник семінару Юрій Бутенко, представник екологічної служби Миргорода, зазначив: "Протягом шести місяців ми мали переконатися, що наші люди готові до сортування сміття. Проводилася величезна роз'яснювальна робота. Якщо б ми показали себе з іншого боку, проект було б припинено і довелося б повернутися до переповнених контейнерів, бруду тощо. (Ред. фірма "Шефер" надає шалені переваги та кредити тим, хто бере участь у проекті, забезпечує євроконтейнерами та машинами для вивезення сміття, користування якими протягом півріччя безоплатне).
Наша місто - місто-курорт і люди туди приїздять відпочити. І влада, і миргородці зрозуміло, що це - єдиний шлях раз і назавжди вирішити проблему зі сміттям".
"Я, як представник фірми, - сказала Валентина Михайлівна, - вашому місту пропоную наступне: якщо буде готова ваша громадськість, ваші депутати до впровадження проекту, то ми, у свою чергу, готові вам поставити контейнери та свої машини. Якщо вам це сподобається, доведеться платити, але, враховуючи скрутну ситуацію з коштами, ми готові чекати грошей два роки. Тож слово за вами".
На закінчення семінару Павло Солодов, учасник семінару, міський голова, зазначив: "Це перспективна справа. Фірма "Шефер" є передовою та прогресивною, впроваджує нові технології. Хотілося б, щоб наше місто першим у Кіровоградській області погодилося на проведення пілотного проекту".
Я переконана, що більшість населення (у першу чергу, двірники, які, працюючи мітлою вдень і вночі, нічого не можуть вдіяти з бомжами та собаками, що "прописалися" в контейнерах) з полегшенням зітхнули б, якби у їхніх дворах з'явилися такі євроконтейнери. Зрозуміло, що ця зустріч - як перше знайомство: поговорили, надали документи для ознайомлення і роз'їхалися, а що робити далі - погоджуватися на участь у проекті чи ні - вирішувати всім разом.
Вікторія ВОЛОДИМИРСЬКА.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top