Середа, 14 листопада 2018
Светловодск

Книга про пробудження сіл Світловодського району

altЗ жовтня 2004-го по жовтень 2005-го років в селах Світловодського району, за активної участі громадської організації "Муніципальний центр стратегічного планування і маркетингових досліджень", реалізовувався проект під промовистою назвою "Соціально-економічний розвиток сільських громад". І, як стверджують члени цієї організації, і гроші, і час не були марно витраченими. І навіть про це книжку написали...

За словами одного з її упорядників - заступника голови ГО "Муніципальний центр стратегічного планування і маркетингових досліджень" Олександра Возного, ця книга є не стільки звітом про пророблену роботу, скільки ілюстрацією того, на що здатна громада, коли всерйоз забажає якісних змін на своїй території.
- Пане Олександре, але спочатку повідайте нашим читачам: що являє собою ваша громадська організація?
- Наш Центр є недержавною та неприбутковою організацією, що був утворений у 2001 році. Ми прагнемо до об'єднання інтелектуального, науково-технічного, духовного та фізичного потенціалу громади задля вирішення соціально-політичних, економічних та культурницьких питань території. А це можливо лише за активної участі членів територіальної громади, яка має усвідомити, що відродження регіону, підвищення рівня добробуту тощо не залежить від циркулярів "згори".
- Чи засвідчив Проект "Соціально-економічний розвиток сільських громад", який здійснювався вашим Центром, що в селах району саме так думають, як ви щойно сказали?
alt- Я б погрішив проти істини, якби дав стверджувальну відповідь. На селі панує наразі зневіра у спроможності вирішення нагальних проблем власними силами та невизначеність селян в орієнтирах та напрямках економічного, соціального і культурного розвитку. Тут дається взнаки як "колгоспна спадщина" часів СРСР, так і прорахунки розвитку території, допущені за роки Незалежності, насамперед - в адміністративному устрої та політичній системі. Адже, сьогодні районна виконавча влада знаходиться у руках місцевих державних адміністрацій, які відповідальні не перед мешканцями району, а перед владними структурами обласного центру та Києва, бо саме там їх призначають на ці посади.
- І з чого ж ви починали?
- Задумуючи даний проект, наша організація, насамперед, це її голова, депутат райради Юрій Лукінський та начальник управління у справах молоді та спорту міськвиконкому Олена Макковій, вже мала певний досвід щодо роботи над стратегічним планом як Світловодська, та і в якості тренерів-експертів, які допомагали в розробці таких планів в різних містах України. Побувавши на стажуванні у США та Польщі, ми вивчали моделі стратегічного планування згідно з їхніми методиками. Але, зазначу, приступаючи до реалізації Проекту на теренах району, західні моделі ми не копіювали один до одного, адже, наш уклад життя, менталітет, інші чинники є дещо відмінними від західних - ми лише намагалися запозичити найкраще з західного досвіду. І лише тоді, заручившись підтримкою Фонду "Євразія" *, шляхом проведення зустрічей, перемовин, ми запропонували сільським головам нашого району свою допомогу у розробці стратегічних планів розвитку громад. Наважились не всі. Лише сім громад вирішили - не хочемо жити, як жили учора! І вже гуртом ми взялися до справи...
- Тобто, іншими словами, ви навчали селян як "правильно просити грошей". До речі, де ви рекомендували їм це робити?
- І так, і ні. Було проведено чимало семінарів за участю представників сільських громад. В результаті чого невиразні та не аргументовані вимоги на кшталт "дайте грошей" поступово набули ознак обдуманих, реально обґрунтованих ідей з реальними показниками та результатами впровадження. А після семінару на тему "Як отримати допомогу Українського Фонду соціальних інвестицій (УФСІ) у вирішенні соціальних проблем місцевої громади" було складено 20 попередніх заявок на отримання фінансової підтримки. Як з'ясувалось, найбільшу потребу селяни відчувають у питаннях полегшення доступу до питної води, слідом йдуть питання поліпшення якості послуг у сфері освіти, потім - медичне обслуговування та культурна сфера.
- І на реалізацію скількох заявок УФСІ дав грошей?
- Найбільш досконалими і обґрунтованими виявились стратегічні плани семи сільських громад: озерської, павлівської, глинської, андрусівської, микільської, іванівської та григорівської. За безпосереднє фінансування говорити ще зарано. І все ж, успіхом нашої справи є вже те, що ці проекти "живі", відпрацьовані у робочих групах, погоджені і підтримані громадою. А головне це те, що люди повірили у власні сили, у сили громади, яка здатна, незважаючи на сприяння чи бездіяльність районних начальників, самостійно вирішувати питання власного добробуту. Власне, ця думка є основним лейтмотивом нашої книги...
- І останнє: де і як можна її придбати?
- На жаль, тираж книги, віддрукованої міським видавництвом "Рубікон", обмежений, тому розповсюджуватись вона буде (в основному) в селах Світловодського району.
* Фонд "Євразія" - благодійна організація, заснована у 1993 році, яка надає гранти з коштів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Кошти надаються виключно для підтримки благодійної діяльності, яка має позитивний вплив на розвиток країн колишнього СССР.
Програми Фонду спрямовані на формування нового образу мислення і дій, що здатні принести значну соціальну та економічну користь як окремим особам, так і суспільству в цілому. Головним інструментом досягнення цілей Фонду - програма надання невеликих грантів. До 2002 року підтримано декілька проектів на суму понад 12 млн. доларів США.       

Розмовляв
Віталій АСАУЛЕНКО.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top