Середа, 19 червня 2019
Светловодск

Книга про пробудження сіл Світловодського району

altЗ жовтня 2004-го по жовтень 2005-го років в селах Світловодського району, за активної участі громадської організації "Муніципальний центр стратегічного планування і маркетингових досліджень", реалізовувався проект під промовистою назвою "Соціально-економічний розвиток сільських громад". І, як стверджують члени цієї організації, і гроші, і час не були марно витраченими. І навіть про це книжку написали...


За словами одного з її упорядників - заступника голови ГО "Муніципальний центр стратегічного планування і маркетингових досліджень" Олександра Возного, ця книга є не стільки звітом про пророблену роботу, скільки ілюстрацією того, на що здатна громада, коли всерйоз забажає якісних змін на своїй території.
- Пане Олександре, але спочатку повідайте нашим читачам: що являє собою ваша громадська організація?
- Наш Центр є недержавною та неприбутковою організацією, що був утворений у 2001 році. Ми прагнемо до об'єднання інтелектуального, науково-технічного, духовного та фізичного потенціалу громади задля вирішення соціально-політичних, економічних та культурницьких питань території. А це можливо лише за активної участі членів територіальної громади, яка має усвідомити, що відродження регіону, підвищення рівня добробуту тощо не залежить від циркулярів "згори".
- Чи засвідчив Проект "Соціально-економічний розвиток сільських громад", який здійснювався вашим Центром, що в селах району саме так думають, як ви щойно сказали?
alt- Я б погрішив проти істини, якби дав стверджувальну відповідь. На селі панує наразі зневіра у спроможності вирішення нагальних проблем власними силами та невизначеність селян в орієнтирах та напрямках економічного, соціального і культурного розвитку. Тут дається взнаки як "колгоспна спадщина" часів СРСР, так і прорахунки розвитку території, допущені за роки Незалежності, насамперед - в адміністративному устрої та політичній системі. Адже, сьогодні районна виконавча влада знаходиться у руках місцевих державних адміністрацій, які відповідальні не перед мешканцями району, а перед владними структурами обласного центру та Києва, бо саме там їх призначають на ці посади.
- І з чого ж ви починали?
- Задумуючи даний проект, наша організація, насамперед, це її голова, депутат райради Юрій Лукінський та начальник управління у справах молоді та спорту міськвиконкому Олена Макковій, вже мала певний досвід щодо роботи над стратегічним планом як Світловодська, та і в якості тренерів-експертів, які допомагали в розробці таких планів в різних містах України. Побувавши на стажуванні у США та Польщі, ми вивчали моделі стратегічного планування згідно з їхніми методиками. Але, зазначу, приступаючи до реалізації Проекту на теренах району, західні моделі ми не копіювали один до одного, адже, наш уклад життя, менталітет, інші чинники є дещо відмінними від західних - ми лише намагалися запозичити найкраще з західного досвіду. І лише тоді, заручившись підтримкою Фонду "Євразія" *, шляхом проведення зустрічей, перемовин, ми запропонували сільським головам нашого району свою допомогу у розробці стратегічних планів розвитку громад. Наважились не всі. Лише сім громад вирішили - не хочемо жити, як жили учора! І вже гуртом ми взялися до справи...
- Тобто, іншими словами, ви навчали селян як "правильно просити грошей". До речі, де ви рекомендували їм це робити?
- І так, і ні. Було проведено чимало семінарів за участю представників сільських громад. В результаті чого невиразні та не аргументовані вимоги на кшталт "дайте грошей" поступово набули ознак обдуманих, реально обґрунтованих ідей з реальними показниками та результатами впровадження. А після семінару на тему "Як отримати допомогу Українського Фонду соціальних інвестицій (УФСІ) у вирішенні соціальних проблем місцевої громади" було складено 20 попередніх заявок на отримання фінансової підтримки. Як з'ясувалось, найбільшу потребу селяни відчувають у питаннях полегшення доступу до питної води, слідом йдуть питання поліпшення якості послуг у сфері освіти, потім - медичне обслуговування та культурна сфера.
- І на реалізацію скількох заявок УФСІ дав грошей?
- Найбільш досконалими і обґрунтованими виявились стратегічні плани семи сільських громад: озерської, павлівської, глинської, андрусівської, микільської, іванівської та григорівської. За безпосереднє фінансування говорити ще зарано. І все ж, успіхом нашої справи є вже те, що ці проекти "живі", відпрацьовані у робочих групах, погоджені і підтримані громадою. А головне це те, що люди повірили у власні сили, у сили громади, яка здатна, незважаючи на сприяння чи бездіяльність районних начальників, самостійно вирішувати питання власного добробуту. Власне, ця думка є основним лейтмотивом нашої книги...
- І останнє: де і як можна її придбати?
- На жаль, тираж книги, віддрукованої міським видавництвом "Рубікон", обмежений, тому розповсюджуватись вона буде (в основному) в селах Світловодського району.
* Фонд "Євразія" - благодійна організація, заснована у 1993 році, яка надає гранти з коштів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Кошти надаються виключно для підтримки благодійної діяльності, яка має позитивний вплив на розвиток країн колишнього СССР.
Програми Фонду спрямовані на формування нового образу мислення і дій, що здатні принести значну соціальну та економічну користь як окремим особам, так і суспільству в цілому. Головним інструментом досягнення цілей Фонду - програма надання невеликих грантів. До 2002 року підтримано декілька проектів на суму понад 12 млн. доларів США.       

Розмовляв
Віталій АСАУЛЕНКО.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top