Вівторок, 25 червня 2019
Корисна інформація

Захищати інтереси громадян і держави – основна функція прокуратури

Захищати інтереси громадян і держави – основна функція прокуратуриДіяльність прокуратури відіграє дедалі важливішу роль в утвердженні принципу верховенства права в Україні. Від цієї установи великою мірою залежить громадянський мир та спокій у суспільстві, зміцнення законності та правопорядку, захист громадян від злочинності, дотримання прав і свобод людини.
Мій співрозмовник – старший радник юстиції Любов Юріївна Петренко. В органах прокуратури вона працює з 1996 року. Починала слідчім Світловодської міжрайпрокуратури, потім була призначена прокурором Маловисківського району, а з 2001 року очолює Світловодську міжрайонну прокуратуру. Для нашої "епохи перемен" 8 років на одній посаді – це скоріше виняток, ніж правило. Для порівняння ми можемо порахувати кількість начальників міліції, міських голів тощо, які прийшли і пішли, не залишивши помітного сліду в історії міста.


Напередодні професійного свята, ми поцікавилися, як сьогодні працює прокуратура, яким чином захищає конституційні права громадян Світловодська. Слово Л.Петренко:

– Оскільки Україна намагається будувати демократичну державу, головними засадами якої мають стати верховенство права та дотримання прав і свобод людини, прокуратура повинна сприяти реальному утвердженню цих засад. Ми на ділі доводимо свою спроможність поєднувати силу державної влади зі справедливістю, працюємо в рамках функцій, які покладені на прокуратуру законодавством, Конституцією України. Я назву головні з них: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом; нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство (у нашому випадку це міськрайвідділ внутрішніх справ); нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян (це інспекція виконання вироків); нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами (зокрема, відповідність актів, які видаються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування вимогам Конституції України та чинному законодавству). Думаю про це варто знати громадянам Світловодська.

Якими чином ми виконуємо свої функції? Внесення приписів, подань на усунення виявлених порушень, принесення протестів на незаконні акти та дії посадових осіб, порушення кримінальних справ, представництво інтересів громадян та держави шляхом пред'явлення позовів, порушення адміністративних та дисциплінарних проваджень. Ось повний перелік наших інструментів, інших не існує. Що нами зроблено протягом року?

Порушено 23 кримінальних справи. Більша частина справ стосувалася невиплати заробітної плати, або виплаті її у "конвертах". Люди не оформляються на роботу документально, потім самі ж потерпають, бо ніяким чином не захищені. Підприємці ж не сплачують податки. Такі порушення за останні 3 роки стали масовими. Вдаються до них переважно приватні підприємці, які використовують незаконно найману працю в своїх магазинах, майстернях, кафе. У таких випадках законом передбачені штрафи від 510 до 850 гривень, у разі ж використання праці неповнолітніх – від 850 до 1700 гривень або позбавлення права займатися даною діяльністю. Як правило, суд застосовує штрафи. Допомагає нам виявляти порушників закону податкова інспекція, інспекція з охорони праці.

У цьому році нами були виявлені факти, за ними порушені кримінальні справи, які раніше ніколи не були предметом нашої уваги – масове незаконне отримання водійських прав категорії "Д" на підставі недостовірних довідок про наявний стаж роботи в автотранспортних підприємствах. Незаконно отримані права вилучено. Відтепер ДАІ перевіряє довідки, раніше у них не було такої практики.

Порушувались кримінальні справи за фактами порушення правил охорони праці, що призвело до смерті працівника. Щодо незаконного відшкодування ПДВ була порушена справа стосовно підприємства "Україна – Промресурс", яке перейшло з м.Кременчука і тепер зареєстровано в нашому місті.

Виявлені кримінальні факти і в банківській сфері. Кримінальна справа відносно працівниці ЗАТ КБ "Приватбанк" завершилася вироком: 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном 3 роки, зважаючи на те, що вона одна виховує дитину. Що призвело до порушення кримінальної справи? Жінка привласнювала гроші клієнтів банку за карткою "Подія" та у інший спосіб. У справі 15 потерпілих.

Здійснює прокуратура і нагляд за дотриманням прав дітей. Неналежне виконання батьківських прав громадянкою Литвин Г. з села Андрусівка також стало приводом для порушення кримінальної справи. Її діти потрапили до лікарні хворі і голодні.

Прокуратура здійснює нагляд за дотриманням Закону України "Про звернення громадян" підприємствами, установами, органами влади. Крім того, безпосередньо працівники прокуратури розглядають скарги та заяви громадян. В деяких випадках вдається допомогти громадянам в їх проблемах, в деяких – надаємо роз'яснення. Інколи взагалі не можна допомогти.

Так, останнім часом надходять заяви громадян про заволодіння грошима, автомобілями (за виданими дорученнями) тощо. Наприклад, дві сторони домовляються про ремонт квартири. Замовник виплачує аванс, а виконавець зникає. Хочу застерегти громадян про необхідність оформлення договорів, розписок. Без наявності документу неможливо допомогти потерпілому.

Пограбування, розбійні напади, вбивства, крадіжки майна останнім часом значно почастішали. Деякий час тому припинилися крадіжки металевих дротів, курей. Тепер все це повертається. Міськрайвідділ внутрішніх справ щодня реєструє до 20 заяв громадян. Збільшенню звернень сприяє й те, що з 25 червня 2009 року кримінальна справа порушується, якщо вартість вкраденого становить всього 60 гривень 50 копійок, раніше – понад 900.

Взагалі, економічна ситуація в державі в цілому, і в нашому місті зокрема, сприяє зростанню злочинності. Вийшовши з місць позбавлення волі, громадяни не можуть знайти себе, адаптуватися до нових умов у суспільстві, знайти роботу і знову беруться за старе. Спостережна комісія не дуже активно працює, це великий мінус.

Арешти підозрюваних у вчиненні злочинів, і нагляд за судами з 2001 року не є функцією прокуратури. Очевидно, законодавець пішов по європейській лінії. Але всі ідуть зі скаргами до прокуратури. Ми ж можемо допомогти тільки в межах своєї компетенції.

Я розумію, що авторитет прокуратури великою мірою залежить від того, як чітко функціонує кожна її ланка, як сумлінно виконує свої обов'язки кожен її працівник. Впевнена, що і авторитет будь-якої установи залежить від працездатності і відповідальності її спеціалістів. Уявіть, наскільки менше знадобилося б службовців, якби завтра всі почали працювати (а не відбувати) 8 годин на день! Я особисто вимагаю від своїх підлеглих чіткого виконання своїх обов'язків і вони з цим справляються. У нас хороший колектив. Користуючись нагодою, хочу привітати всіх колег зі святом і побажати їм міцного здоров'я, сімейного благополуччя, успіхів!

Підготувала Тетяна ДРОЗДОВА.
Богдан ДРОЗДОВ (фото).Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Цитата: Dmitri Prokopenko
  «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве
  Вот целых 5 (!) плодотворных лет прошло, а комментарии все те же - воспоминания о прошлом. Пытались снять с нардепа неприкосновенность, чтобы засудить - он сам от нее отказался)) Засудили? Настоятельно рекомендую меньше смотреть зомбоящик и больше общаться с реальными людьми на местах. Я это делаю постоянно. Отзывы - живие, не надуманные. Отремонтированные объекты, которые стояли годами без ремонта - тоже реальные. Новые объекты - на месте.
  Я очень сомневаюсь в том, что кто-либо из текущего списка кандидатов в нардепы знает хоть десяток населенных пунктов 102-го округа. Да это и понятно, т.к. за такую короткую предвыборную программу посетить их все сложно просто физически. Это же работать надо, а не черным пиаром заниматься удаленно))
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Знаете, мне было бы безразлично, кто баллотируется в моем родном городе, если бы я не знал, о «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве.
  Я думаю, все прекрасно помнят используя какие технологии, г-н Довгий, победил на 102 округе.
  Реально обидно, что мои земляки, продают свой выбор.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Во-первых, никто силой на наш сайт Вас не заставляет же заходить, правда? В течении многих лет мы публикуем для вас множество интересных, добрых, положительных материалов про наших земляков - чемпионов, победителей, просто рабочих людей... про всякие мероприятия, праздники, делаем видео и фоторепортажи. Что-то я там не видел Ваших комментариев. Если у Вас есть какая-то личная неприязнь к нардепу, то это Ваше личное дело.

  Во-вторых, выборы начались, кандидаты активировались: заключили договора с печатными и интернет-изданиями, телевидением, владельцами билбордов и т.д. Каждый из них хочет донести до жителей округа какую-то свою информацию. Так и выглядит избирательный процесс у нас. Вы не в курсе? Разница лишь в том, что действующему нардепу есть о чем говорить (завершенные и начатые проекты, многотысячные обращения жителей округа), а вот остальные пока просто регистрируются и все, что они могут - это что-то просто пообещать. Выбор - за всеми нами.
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Тошнит уже от Лесика на сайте. Администрация сайта, вам не стыдно?
 • Юлия Ионенко 5 червня 2019
  Інтенсив-тренінги з вуличного самозахисту у Світловодську 1
  Юлия Ионенко-фото
  https://www.facebook.com/events/4704798
  17058905/
 • Засранетц 21 травня 2019
  Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра 1
  Засранетц-фото
  Т.е Побуту можно не платить, пусть отключают wink
 • Pravdainukr 16 травня 2019
  «Стратегія фірми 2019» по-світловодськи 1
  Pravdainukr-фото
  Александр Гуршал прекрасный преподаватель и человек. Рад что был его студентом. Желаю только успехов!
 • Pravdainukr 3 квітня 2019
  Спортсмени Світловодська радіють оновленню матеріально-технічної бази 1
  Pravdainukr-фото
  Владимир Лысак хороший хозяйственник!
  Смело можно выдвигать в мэры города.
 • Maria Ruban 30 березня 2019
  31 березня — вибори Президента України. Пам’ятка виборцю 1
  Maria Ruban-фото
  Цього разу бюлетень зіпсовано, якщо там стоїть "вибув"
  https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/
  29/7210582/
  http://www.cvk.gov.ua/info/inf_28032019
  .htm
 • Игорь Виличкин 25 березня 2019
  Поліцейські повернули Сергію Михайленку втрачений телефон 1
  Игорь Виличкин-фото
  А мой где телефон? Так меня еще эти "добропорядочные&qu
  ot; блюстители закона обвинили в том, что я вру и что я его продал, а тот, кто у меня его "отжал" белый и пушистый! Умнички а не полицаи! Вывод только один - они покрывают приступников. Это факт!

Top