Середа, 26 червня 2019
Події

«Забути все це пам’ять не велить…»

«Забути все це пам’ять не велить…»До 50-ти річчя затоплення Новогеоргіївська водами Кременчуцького водосховища
Історія нашого міста нерозривно пов'язана з історією будівництва Кременчуцької ГЕС. Напередодні пам'ятної дати – 50-ї річниці з часу перекриття русла Дніпра – зробимо невеликий екскурс в історію. У середині минулого століття спорудження Кременчуцької ГЕС було нагальною потребою, адже вона мала забезпечувати покриття пікових навантажень об'єднаної енергосистеми.


Будувати ГЕС було вирішено неподалік від Кременчука, біля с.Табурище. Цей вибір був невипадковим: природні топографічні і геологічні умови великої долини Дніпра дозволяли створити водоймище, яким можна було б регулювати стік ріки. Будівництво було доручено спеціальному будівельно-монтажному управлінню "Кременчукгесбуд", начальником якого був І.Новиков, головним інженером – Г.Строков.

«Забути все це пам’ять не велить…»Підготовчі роботи розпочалися в травні 1954 року. На першому етапі будівництва з котлованів під основні споруди майбутньої ГЕС було вийнято 161 тис. кубометрів скельного грунту, після чого розпочався другий, не менш відповідальний період будівництва – укладання бетону в "тіло" гідроелектростанції.

А підготовку до перекриття Дніпра розпочали у 1959 році, 5 вересня цього ж року було введено в тимчасову експлуатацію судноплавний шлюз. 4 жовтня о 12 годині дня розпочалося перекриття русла Дніпра. Цей процес тривав дві години, протягом яких основний потік Дніпра був "переключений" з головного русла через будівельний канал на водозливну греблю. Заповнивши водою чашу водосховища , будівельники і монтажники Кременчуцької ГЕС зосередили зусилля на запуску перших агрегатів гідроелектростанції. Молоді і енергійні будівельники прагнули якомога швидше здати в експлуатацію ГЕС, звести чудове місто над Дніпром.

В зону будівництва потрапила значна частина обжитої території: близько пятисот населених пунктів потрапили під воду. В тім числі і м.Новогеоргіївськ разом з прилеглими до нього селами. Для багатьох світловодців-новогеоргіївців – це трагедія, адже там, під водою, залишилися не тільки рідні обійстя, а й могили дорогих людей. Кого залишать байдужими ось ці поетичні рядки з твору Олександри Шай-Шумейко, яка теж родом з Новогеоргіївська?

Не стало Чаплища,
Старої Андрусівки,
І ще... іще... За всім душа болить.
Потоплені Савульського домівки...
Забути все це нам'ять не велить.


Про переселення нам розповідають архівні матеріали, спогади очевидців і учасників тих подій. Переселити потрібно було майже 40 тисяч жителів. Справа це була, звичайно, нелегка. Можна зрозуміти людей, які не хотіли залишати рідні домівки. У міському краєзнавчому музеї музеї зберігаються спогади Василя Маковки, який переселився одним із перших: "Пам 'ятаю одного чоловіка на прізвище Лебідь. Так він з вилами стояв і не дозволяв, щоб його хату валили. Ледве вмовили. Були люди, які противились тому переселенню, та все ж згодом всі переселилися".

Сьогодні важко давати оцінку тогочасним подіям. Під водою опинилися Вітрівка, Бондарівка, Коропівка, Змитниця та багато інших придніпровських сіл, однак багата історична та культурна спадщина затопленої Середньої Наддніпрянщини зберігається в нашій пам'яті. А молоде наше місто хай квітне і розвивається, і нехай про нього говорять так, як сказав місцевий поет І.Ісаєв:

Серце міст таких, як це, не знало.
Води тут свої розлив Дніпро.
Неповторні сквери та квартали,
Як зелена казка, як добро.


Тетяна ТКАЧУК,
працівник міського краєзнавчого музею,
фото з архіву музею.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Цитата: Dmitri Prokopenko
  «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве
  Вот целых 5 (!) плодотворных лет прошло, а комментарии все те же - воспоминания о прошлом. Пытались снять с нардепа неприкосновенность, чтобы засудить - он сам от нее отказался)) Засудили? Настоятельно рекомендую меньше смотреть зомбоящик и больше общаться с реальными людьми на местах. Я это делаю постоянно. Отзывы - живие, не надуманные. Отремонтированные объекты, которые стояли годами без ремонта - тоже реальные. Новые объекты - на месте.
  Я очень сомневаюсь в том, что кто-либо из текущего списка кандидатов в нардепы знает хоть десяток населенных пунктов 102-го округа. Да это и понятно, т.к. за такую короткую предвыборную программу посетить их все сложно просто физически. Это же работать надо, а не черным пиаром заниматься удаленно))
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Знаете, мне было бы безразлично, кто баллотируется в моем родном городе, если бы я не знал, о «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве.
  Я думаю, все прекрасно помнят используя какие технологии, г-н Довгий, победил на 102 округе.
  Реально обидно, что мои земляки, продают свой выбор.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Во-первых, никто силой на наш сайт Вас не заставляет же заходить, правда? В течении многих лет мы публикуем для вас множество интересных, добрых, положительных материалов про наших земляков - чемпионов, победителей, просто рабочих людей... про всякие мероприятия, праздники, делаем видео и фоторепортажи. Что-то я там не видел Ваших комментариев. Если у Вас есть какая-то личная неприязнь к нардепу, то это Ваше личное дело.

  Во-вторых, выборы начались, кандидаты активировались: заключили договора с печатными и интернет-изданиями, телевидением, владельцами билбордов и т.д. Каждый из них хочет донести до жителей округа какую-то свою информацию. Так и выглядит избирательный процесс у нас. Вы не в курсе? Разница лишь в том, что действующему нардепу есть о чем говорить (завершенные и начатые проекты, многотысячные обращения жителей округа), а вот остальные пока просто регистрируются и все, что они могут - это что-то просто пообещать. Выбор - за всеми нами.
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Тошнит уже от Лесика на сайте. Администрация сайта, вам не стыдно?
 • Юлия Ионенко 5 червня 2019
  Інтенсив-тренінги з вуличного самозахисту у Світловодську 1
  Юлия Ионенко-фото
  https://www.facebook.com/events/4704798
  17058905/
 • Засранетц 21 травня 2019
  Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра 1
  Засранетц-фото
  Т.е Побуту можно не платить, пусть отключают wink
 • Pravdainukr 16 травня 2019
  «Стратегія фірми 2019» по-світловодськи 1
  Pravdainukr-фото
  Александр Гуршал прекрасный преподаватель и человек. Рад что был его студентом. Желаю только успехов!
 • Pravdainukr 3 квітня 2019
  Спортсмени Світловодська радіють оновленню матеріально-технічної бази 1
  Pravdainukr-фото
  Владимир Лысак хороший хозяйственник!
  Смело можно выдвигать в мэры города.
 • Maria Ruban 30 березня 2019
  31 березня — вибори Президента України. Пам’ятка виборцю 1
  Maria Ruban-фото
  Цього разу бюлетень зіпсовано, якщо там стоїть "вибув"
  https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/
  29/7210582/
  http://www.cvk.gov.ua/info/inf_28032019
  .htm
 • Игорь Виличкин 25 березня 2019
  Поліцейські повернули Сергію Михайленку втрачений телефон 1
  Игорь Виличкин-фото
  А мой где телефон? Так меня еще эти "добропорядочные&qu
  ot; блюстители закона обвинили в том, что я вру и что я его продал, а тот, кто у меня его "отжал" белый и пушистый! Умнички а не полицаи! Вывод только один - они покрывают приступников. Это факт!

Top