Четвер, 20 червня 2019
Светловодск Актуально

Прокуратура на захисті прав та інтересів соціально незахищеної категорії громадян

Прокуратура на захисті прав та інтересів соціально незахищеної категорії громадянКонституція України визнає людину, її життя та здоров’я вищою соціальною цінністю. Особливої уваги потребують питання щодо забезпечення додержання прав та інтересів соціально незахищеної категорії громадян. Інваліди – особливий об’єкт захисту, адже вони не завжди можуть самостійно захистити свої права та звернутися за допомогою. Однією з основних функцій прокуратури відповідно до ст.121 Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» є нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, їх посадовими і службовими особами.
У повсякденній роботі Світловодською міжрайпрокуратурою цьому напрямку приділяється значна увага. Останнім часом на рівні держави вживаються значні заходи щодо забезпечення належних умов життя вказаної категорії громадян. Усвідомлюючи актуальність проблеми, не стоїть осторонь цих питань і Світловодська міжрайпрокуратура. Так, протягом минулого року та січня – лютого 2009 року міжрайпрокуратурою вживались системні заходи щодо забезпечення дієвості нагляду у сфері соціального захисту інвалідів. З цією метою організовано та проведено ряд перевірок дотримання вимог Законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та іншого законодавства в діяльності органів державної влади, самоврядування, суб’єктів господарювання різної форми власності на території Світловодського району.


У цьому контексті важлива роль приділяється органам виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Перевірками Світловодської міської ради та її виконавчого комітету встановлено, що з метою вирішення питання безперешкодного доступу інвалідів до об’єктів житлового та громадського призначення рішенням Світловодської міської ради від 23.12.2003р. №513 затверджено Програму безперешкодного пересування інвалідів м. Світловодська на 2004-2010рр.». вказаною програмою передбачено перелік заходів, спрямованих на усунення перешкод пересування інвалідів; забезпечення зручного і безпечного пересування. В місті облаштовано 39 споруд громадського призначення, в т.ч. адміністративний будинок Світловодської міської ради, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради; територіального центру управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради; управлінь Пенсійного фонду м. Світловодська та Світловодського району; міського Палацу культури; Світловодської центральної районної лікарні та поліклініки; центрального поштового відділення. Виконання вказаних заходів здійснюється за рахунок підприємств, установ, організацій, які здійснюють будівництво нових або реконструкцію старих споруд. Для вільного пересування інвалідів у місті при проведенні робіт з реконструкції та капітального ремонту вулично-дорожньої мережі здійснюється пониження бордюрів в місцях перехрещення тротуарів з проїжджою частиною дороги. Облаштовуються пішохідні переходи.

Із прийнятих в експлуатацію 41 об’єктів житлового та соціального призначення у 2008р. по м. Світловодську всі забезпечені безперешкодним до них доступом; по Світловодському району відповідні об’єкти в 2008 році не здавались.

Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 21.12.2006 р. №1398 створено комітет забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення за участю представника громадської організації інвалідів «Добрада».

Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради від 08.02.2007р. № 512 в склад комісії з прийняття в експлуатацію об’єктів завершеного будівництва введено координатора з безбар’єрності – представника Центру активної соціально-психологічної реабілітації інвалідів «Добрада», інваліда 3 групи загального захворювання.

Проте, питання облаштування пандусів, щитів та інших засобів безперешкодного доступу інвалідів до громадських і виробничих будинків, споруд, громадського транспорту, вільного пересування в місті Світловодську вирішується повільно.

Так, виконавчим комітетом Світловодської міської ради в 2008 році, як замовником, на підставі ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проведено конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі. За результатами проведення конкурсу було визначено переможців на автобусних маршрутах загального користування у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі, а саме ВАТ «Світловодське АТП-13507», ТОВ «Світ-Автолегіон» та ПМП «Фаетон». В подальшому, лише при укладанні договорів з перевізниками на автобусних маршрутах у звичайному режими оговорені умови перевезення пільгових категорій громадян відповідно до чинного законодавства.

В договорах, укладених з перевізниками щодо надання послуг з перевезення пасажирів міським транспортом в режимі маршрутного таксі, зазначено: перевезення громадян, які користуються встановленими державою пільгами відповідно до чинного законодавства України без визначення конкретних умов. Вказане призводить до безпідставного обмеження перевізниками кількості громадян пільгової категорії при перевезенні пасажирів автотранспортом у певному режимі.

Таким чином, суттєво обмежено права окремих категорій громадян на пільгове перевезення, яким законодавством України встановлено право на безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту.

Водії маршрутних таксі безпідставно принижують честь та гідність осіб пільгової категорії, висаджують їх з автобусів, чим грубо порушують вимоги чинного законодавства.

Наявність викладених порушень має місце в зв’язку з тим, що місцевий орган самоврядування при неодноразовому зазначенні Світловодською міжрайпрокуратурою у відповідних поданнях аналогічних недоліків й в 2008р., не використовує надане чинним законодавством право на розірвання з перевізниками договорів на надання послуг з перевезення пасажирів міським транспортом в режимі маршрутного таксі. Неналежне реагування сприяє існуванню вказаних порушень і на даний час.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, що здійснюють транспортне обслуговування населення, зобов’язані забезпечити спеціальне обладнання транспортних засобів, яке б дало змогу інвалідам безперешкодно користуватися їх послугами. У тих випадках, коли діючі транспортні засоби не можуть бути пристосовані для використання інвалідами, органи місцевого самоврядування створюють інші можливості для їх пересування.

Любов ПЕТРЕНКО,
Світловодський міжрайпрокурор.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top