Неділя, 13 червня 2021
Влада

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Що таке субвенції? Хто і як планує ці бюджетні витрати? На які суми цього року розраховуємо? Як громади мають їх витратити і що вже зроблено за рахунок субвенції в нашій області?


Субвенція — це бюджетні кошти, що передаються на потреби бюджету іншого рівня для конкретних цілей або виконання проєктів.
Якщо після завершення терміну виконання час-тину грошей не використали, їх необхідно повернути.


Як громада отримує субвенцію

Гроші, які територіальні громади (ТГ) отримують із Державного бюджету як субвенції, визначені в Законі України "Про Державний бюджет України…" на певний рік.

Субвенція з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій (так звучить її повна назва) цього року збільшена в 3,5 рази, порівняно з 2020 роком, і становить 6 млрд грн.

Законодавством субвенції призначені для:
  • будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів комунальної власності;
  • екологічних і природоохоронних заходів;
  • придбання медичного обладнання, комунального транспорту і транспорту спеціального призначення;
  • здійснення проєктів з енергоефективності, енергозбереження, водопостачання та водовідведення, теплопостачання тощо.


До того ж є ще низка умов, за яких ці кошти будуть надані. Це, наприклад, спроможність подальшого утримання об’єкта, збудованого за рахунок субвенції, за кошти місцевого бюджету. Необхідно також, щоб проєкт, для якого громада очікує фінансові надходження, завершили до кінця поточного року.

Розпорядником субвенцій є Міністерство фінансів України. А от пропозиції стосовно надання субвенцій надходять від працівників Мінфіну та від народних депутатів.

Скажемо прямо: що активніша громада, що тісніша співпраця мешканців із командою народного депутата і що наполегливіше діє для отримання субвенції сам народний депутат, то більше шансів у ТГ отримати кошти на вирішення найболючіших питань. Наприклад, народний депутат від нашого округу Олесь Довгий, перш ніж надати пропозиції Мінфіну щодо виділення субвенцій, проводив громадські обговорення з мешканцями, консультувався з сільськими та міськими головами, збирав пропозиції від депутатів місцевих рад. Адже саме в громадах розуміють, які питання треба вирішити насамперед, а які можуть ще трохи почекати.


Чому інколи маємо недобудови

Отже, Мінфін збирає пропозиції. Уряд затверджує порядок та умови надання субвенції. Виконавчі органи місцевого самоврядування або інша установа, яка визначена розпорядником, отримує гроші. Вкрай важливо, щоб усі ризики та фактори, що можуть затримати роботи на об’єктах, були прораховані заздалегідь (Див.: "Про що важливо пам’ятати під час підготовки проєкту").

Адже саме від розпорядника залежить, чи отримає громада сучасну школу, амбулаторію або нове обладнання. Якщо гроші своєчасно, до кінця поточного року, не будуть використані за призначенням, вони повернуться до Держбюджету.

Такий приклад мали у 2016 році, коли нардепу Олесю Довгому вдалося виділити 4,8 млн грн на ремонт Світловодської центральної районної лікарні. Але тодішня місцева влада не змогла організувати виконання робіт таким чином, щоб завершити їх до кінця року. Тоді невикористаними залишилися майже 3 млн грн і повернулися туди, звідки прийшли.

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Інфекційне відділення Світловодської ЦРЛ
Фото: Ігор Котляров


На щастя, такі випадки в нашому регіоні трапляються рідко.

У той же час ось кілька прикладів успішної співпраці місцевої влади та нашого народного депутата із залучення та використання коштів державної субвенції.

У с.Богданівка Кропивницього району (раніше Знам’янського району) в районному Будинку культури знаходився спортивний зал, який протягом 10 років не використовувався, бо потребував ремонту підлоги, стін, стелі, системи водопостачання і водовідведення. Було прийнято рішення про виготовлення проєктно-кошторисної документації, згідно з якою вартість по капітальному ремонту спортивної зали становила 3,5 млн грн. За допомогою Олеся Довгого з державного бюджету вдалось залучити 2,5 млн грн, інші кошти виділили з районного та сільських бюджетів. Після закінчення робіт заклад почав приймати змагання районного та обласного рівнів.

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Спортивний зал районного Будинку культури с.Богданівки
Фото: Богдан Дроздов


Сел.Онуфріївка Олександрійського району (раніше Онуфріївського району) в 2017 році отримало можливість провести капітальний ремонт Онуфріївської центральної районної лікарні. Відповідно до проєкту було проведено зовнішнє утеплення стін, заміну 238 вікон, заміну дахів на клінічній лабораторії, зубопротезній, кабінеті фтизіатра та кухні (1979-1986 роки забудови), капітальний ремонт яких до цього часу не проводився і які знаходилися в аварійному стані. Загальна вартість робіт становила майже 4,5 млн грн, третина цих коштів була залучена з державного бюджету.

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Центральна районна лікарня сел.Онуфріївки
Фото: Богдан Дроздов


На Світловодщині, в селі Великій Скельовій, на прохання громади відремонтували дитячий садок. На його реконструкцію в державному бюджеті було закладено 345 тис. грн. Ще 260 тис. грн було додано з районного бюджету. І в квітні 2018 року він відкрив свої двері для 20 дітей. Хотілось би зазначити, що це єдине село на Кіровоградщині, яке на той час мало позитивну демографічну тенденцію, тому садок був необхідністю для всієї громади.

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Дитячий садок с.Велика Скельова
Фото: Богдан Дроздов


За рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій майже завершено капітальний ремонт Олександрівської ЗШ І-ІІІ ступенів №1 КЗ "Олександрівське НВО №1", яке розташоване у сел.Олександрівка Кропивницького району (раніше Олександрівського району). Було утеп-лено приміщення школи, замінено вікна, виконано роботи по проведенні капітального ремонту покрівлі будівлі цього ж закладу. З державного бюджету було залучено майже 6,5 млн грн.

Як покращити життя в громаді завдяки державній субвенції
Олександрівське НВО №1
Фото: kr-admin.gov.ua


Про що важливо пам’ятати під час підготовки проєкту

  1. Під час підготовки будь-якого проєкту необхідно реально оцінити можливості його співфінансування за кошти місцевого бюджету.
  2. Оцінити вартість подальшого утримання побудованих або реконструйованих об’єктів за кошти місцевого бюджету.
  3. Посилити відповідальність головних розпорядників коштів на об’єктах, фінансування яких відбувається за рахунок субвенцій.
  4. Своєчасно оформити у встановленому порядку дозвільну та проєктно-кошторисну документацію.
  5. Швидко і належним чином провести процедури закупівель робіт, товарів і послуг.


Проєкт відбувається за ініціативи народного депутата України Олеся Довгого.

Матеріал підготував
помічник-консультант народного депутата
Антон ПустовойДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top