Неділя, 16 травня 2021
Економіка

Мета і шляхи досягнення пенсійної реформи

Начальник Пенсійного фонду України у м.Світловодську Марія КороткаНачальник Пенсійного фонду України у м.Світловодську Марія КороткаПроект Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі – законопроект) розроблено з метою визначення подальшого реформування пенсійної системи, збалансування солідарної системи пенсійного страхування, забезпечення достойного рівня життя громадян, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів.
Україна відноситься до держав із старіючим населенням, що обумовлює систематичне погіршення співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку (вже зараз по Кіровоградській обл. на 100 осіб, що сплачують страхові внески припадає 132 пенсіонера). Розмір пенсійних внесків становить 35%, що набагато вище, ніж в інших країнах Європи. Проте й цього не достатньо для покриття пенсійних видатків.


На даний час існує розрив між розмірами пенсій жінок і чоловіків. Для жінок встановлено нижчу межу працездатного віку, вони мають меншу тривалість стажу, заробітна плата жінок в середньому майже на 30% нижча ніж у чоловіків. Отже, розмір пенсії за віком жінок в півтора рази менший за розмір пенсії за віком чоловіків.

Нинішній Уряд постав перед необхідністю збалансувати доходи і видатки Пенсійного фонду. Запропонованим законопроектом визначено наступне.

1. Запровадження ІІ рівня пенсійної системи в рік, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України. Учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату запровадження системи виповнилося не більше 35 років. Розмір страхового внеску на дату впровадження буде встановлено на рівні 2% з подальшим його щорічним підвищенням на 1% до досягнення 7%.

2. Збільшити базу для нарахування єдиного соціального внеску з 15 до 17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

3. Врегулювати пенсійне забезпечення державних службовців, для цього:
- обмежити максимальний розмір пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні це 8808 грн.);
- для обчислення пенсії зменшити з 90% до 80% заробітну плату державних службовців, яка є базою для обчислення цих пенсій;
- достроково (за півтора року) призначена пенсія державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям буде виплачуватися лише не працюючим пенсіонерам;
- на період роботи замість спеціальних проводити виплату трудових пенсій в розмірах, визначених Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Також особам, які мають право на пенсію зі зниженням пенсійного віку (чорнобильці, шахтарі) спеціальні пенсії призначати лише при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, а до цього часу платити в розмірі, визначеному нормами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування";
- підвищити з 2013 року пенсійний вік для чоловіків – державних службовців до 62 років. Цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на державній службі буде скасовано.

4. З метою покращення умов пенсійного забезпечення працівників бюджетної сфери (освіти, культури, охорони здоров’я) при виході на пенсію пропонується запровадити одноразову допомогу у розмірі 10 призначених пенсій.

5. Підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років на 6 місяців кожного року протягом 10 років. Як компенсатор, на період підвищення пенсійного віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні півроку, тобто за 10 років пенсія максимально може зрости на 25%.

6. Удосконалити порядок призначення, перерахунку пенсій:
- підвищити мінімально необхідний страховий стаж для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років;
- для новопризначених пенсій підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та для чоловіків з 25 до 35 років;
- для призначення пенсії брати розмір середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводити із середньої заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію;
- проводити перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, тільки після досягнення пенсійного віку;
- проводити призначення пенсій із заробітної плати лише за даними персоніфікованого обліку.

7. Для військовослужбовців період перебування на військовій службі буде збільшено з 20 до 25 календарних років. Строк служби буде визначатися лише у календарному обчисленні, пільгові коефіцієнти будуть застосовуватися лише при визначенні вислуги років. При виході на пенсію і подальшому працевлаштуванні на цивільну роботу колишній військовослужбовець буде отримувати свою пенсію, проте на час отримання заробітної плати пенсія таких працюючих пенсіонерів індексуватися не буде.

Слід зауважити, що згідно із ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тож, пенсії, що були призначені раніше виплачуватимуться у розмірах, які не можуть бути нижче від вже встановлених. У той же час передбачається, що пенсії, які перевищують встановлений максимальний розмір, не будуть індексуватися або підвищуватись у випадках, передбачених законодавством, до того часу коли їх розмір відповідатиме максимальному.

Свої зауваження, пропозиції, питання просимо направляти на телефон "гарячої лінії" 3-23-19.

Начальник управління Пенсійного фонду України в м.Світловодськ
Коротка М.Г.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

    Група: Користувачі
    Реєстрація: 24.12.2010 | 33 комментарів | 0 публікацій
Як казав Іван Степанович - це "рехворми", а не реформи. Якщо реформа - це тупе підвищення відрахувань та пенсійного віку - то ці горе-рехворматори - просто безтолкові.
  • Нравится
  • 0


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Booking.com

Top