Вівторок, 25 липня 2017
Культура

Кіровоградській області – 78 років

Кіровоградській області – 78 років

У вівторок, 10 січня біля пам’ятника Тарасу Шевченку в парку культури і відпочинку відбудеться мітинг, присвячений 78-ій річниці утворення Кіровоградської області. Початок заходу о 10:00.
Наша довідка

Область розташована у центрі України, у межиріччі Дніпра і Південного Бугу.

Історія краю починається з IV-III тисячоліття до нашої ери з часів трипільської культури. Знайдено рештки поселень чорноліської, черняхівської культур, а також скіфських племен. У кінці I тисячоліття нашої ери північна частина області входила до складу Київської Русі. Згодом землі краю були під владою Литви, Польщі. Наші далекі пращури приручили коня, займались землеробством і скотарством, боронили свою землю від нападників.

У ІІ половині ХV століття ці терени стали частиною земель, на яких виникло Запорізьке козацтво.

Пізніше, впродовж майже трьох століть, територія області здебільшого входила до земель "Вольностей Війська Запорозького". Тут козаки працювали і відстоювали свою незалежність.

Перша битва Визвольної війни українського народу 1648-654р.р. під Жовтими Водами відбулася саме на території сучасної Кіровоградщини. У середині ХVІІІ століття розпочалось активне заселення краю вихідцями з Росії, Сербії, Болгарії. У 1752 році була адміністративно заснована Нова Сербія, а у 1754 – фортеця Святої Єлисавети, що згодом з форштадтами стала м. Єлисаветградом (сучасний Кіровоград) – центром повіту Херсонської губернії.

У теперішніх кордонах область сформувалась у 1939 році. Її територія складає 24,6 тис. км2 (4,1% загальної території України), населення – 1115,7 тис. чол. (2,3% населення України). Середня щільність населення – 45,3 чол./км2 при 80чол./км2 в Україні.

Із наявного населення міське складає 673,4 тис. чол. (60,2 %), сільське – 442,3 тис. чол. (39,8 %). В області проживають представники понад 98 національностей і народностей: українці – 90,1%, росіяни – 7,5%, молдавани 0,7% та інші.

Область налічує 21 адміністративний район, 12 міст, з яких 4 – обласного підпорядкування, 26 селищ міського типу, 1024 сільських населених пункти.

Помірно теплий клімат, наявність родовищ радонових і мінеральних вод (запаси близько 150 тис. м3/рік), лісних масивів, луків, річок створюють сприятливі передумови для організації коротко і довгострокового відпочинку, а також мережі курортно-лікувальних закладів.

Розташування області у центрі українського кристалічного масиву зумовлює утворення крупних родовищ рідкісних металів. Характерною особливістю Кіровоградської металогенічної зони є наявність цілого ряду рудопроявлень: вольфраму, міді, молібдену, апатиту, урану, золота та срібла, вісмуту, олова, свинцю, берилію, сурми, танталу і ніобію.

Мінерально-сировинний потенціал області має понад 340 родовищ корисних копалин, з яких 107 – розробляються. Це буре вугілля, рудна сировина (залізо, нікель), сировина для атомної енергетики (уран), нерудні корисні копалини.

Відкриті в останні десятиріччя золоторудні родовища – основа для створення у майбутньому золотодобувної та золотопереробної галузі в області. За даними геологів існує ймовірність відкриття родовищ платини, алмазів, хрому та рідкісних металів.

Кіровоградська область по структурі економіки є аграрно-індустріальною.

У структурі валового випуску продукції займають:

cільське господарство – 32,1%
промисловість – 28,1%
транспорт і зв'язок – 11,6%
житлово-комунальне господарство – 5,1%
iнші галузі матеріального і нематеріального виробництва – 23,1%
Кіровоградська область здавна відома як регіон з добре розвинутим сільськогосподарським виробництвом. У галузевій структурі валової продукції сільського господарства провідне місце належить рослинництву, питома вага якого складає 73%, тваринництва – 27%.

Основні зернові культури, що вирощуються в області, – озима пшениця, ячмінь, кукурудза на зерно, зернобобові, гречка та просо. Значне місце серед технічних культур займає соняшник і цукровий буряк.

У садівництві переважними напрямками є вирощування яблук, груш, слив, вишень і ягідних культур.

Основою тваринництва є розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, птиці.

Питома вага виробництва основних видів сільськогосподарської продукції у загальному обсязі її виробництва в Україні складає: по соняшнику – 10%, зерновим і зернобобовим – 6,7%, цукровому буряку (фабричному) – 5,2%, м'ясу – 3,0%, молоку – близько 2,8%.

Розведенням племінних коней займаються 2 кінні заводи і 2 племінні ферми. Основні породи, що розводяться у кінзаводах і племфермах – чистокровна верхова і українська верхова.

Площа зрошуваних земель у Кіровоградській області складає 51,3 тис. га, з них – 21,2 тис. га міжгосподарських систем.

У промисловому комплексі області, який охоплює 12 провідних галузей, діє 292 промислових підприємств. У 2002 році у галузевій структурі промисловості харчова займала 33,9%, машинобудування та металообробка – 22,7%, електроенергетика – 17,7%, будівельних матеріалів – 5,3%, паливна – 3,1%, кольорова металургія – 2,1%, легка – 1,6%.

Харчова промисловість області представлена 93 переробними підприємствами. До складу молокопереробної галузі входить 12, борошномельно-круп'яної – 13, цукрової – 11, м'ясопереробної – 8 підприємств. В олієжировій галузі – 11 підприємств, на долю яких припадає понад 35,0% від загального обсягу товарного випуску харчової продукції.

На товарному ринку України область представлена виробництвом посівної та зернозбиральної техніки, мостових електричних кранів, буровугільних брикетів, нікелю, графіту, гірського воску тощо.

У зв'язку з сільськогосподарською спеціалізацією області, основним напрямком машинобудування є забезпечення потреб сільського господарства і переробної промисловості необхідною технікою і запасними частинами.

Підприємства області виробляють швейні та панчішно-шкарпеткові вироби, м'які та корпусні меблі, складну побутову техніку, садово-городній інвентар, лікарські вироби, фарфоро-фаянсовий та скляний посуд, товари побутової хімії тощо.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Вова Корд Сьогодні, 13:38
  Друге життя гранітних плит, що відпадають від Палацу 2
  Вова Корд-фото
  Зато освободившихся кирпичей хватит, чтоб все дороги в городе брусчаткой заложить
 • Засранетц Сьогодні, 11:42
  Друге життя гранітних плит, що відпадають від Палацу 2
  Засранетц-фото
  Не трудно представить, что будет, когда начнут разваливаться жилые дома (да-да, они не вечные без надлежащего ухода). Все упрется в сакральное "Коштiв немає".
 • Вова Корд 23 липня 2017
  Світловодський відділ поліції отримав новий потужний позашляховик Mitsubishi Outlander PHEV 6
  Вова Корд-фото
  На днях, кстати, заметил примус, тор оживший какого-то хлопца на опеле. Кировоградцы обменяли на жип?
 • Интеллигентный человек 21 липня 2017
  Півторарічному Владиславу Гриневичу потрібна ваша допомога 2
  Интеллигентный человек-фото
  Оксана, такими комментариями мы ЗДЕСЬ ПРОЯСНЯЕМ СИТУАЦИЮ, чтобы люди знали на что и КОМУ они жертвуют свои средства. И теперь, когда люди почитают эти строки и (в том числе ваши комментарии ) думаю помощи будет гораздо больше, чем если бы их не было..
  Дисскусии и обсуждения могут быть весьма полезны, уважаемые дамы,поэтому иногда лучше говорить чем молчать.. Понятно это?
 • Интеллигентный человек 21 липня 2017
  Півторарічному Владиславу Гриневичу потрібна ваша допомога 2
  Интеллигентный человек-фото
  Добрый день. Не могу не задать следующий вопрос..: Родители ребёнка алкоголем не увлекаются? Не пьют, не курят, ведут здоровый образ жизни?
  Извините за вопрос.
 • ew2gi 17 липня 2017
  1967 рік, Обеліск Слави, Капсула часу — як привід згадати про хорошу людину 1
  ew2gi-фото
  У книги жизни нет черновика.
  Нельзя изъять оттуда ни абзаца.
  А если забывается строка,
  То жизнь пустою может оказаться.
  (с)
 • Voda 16 липня 2017
  Світловодський відділ поліції отримав новий потужний позашляховик Mitsubishi Outlander PHEV 6
  Voda-фото
  Как раз хотел написать, но не было повода - в дополнение к автомобилям просьба к руководству полиции закупить по 15 гривен (или сколько там они щас стоят) УНИВЕРСАЛЬНЫЕ МАГНИТНЫЕ КЛЮЧИ ДЛЯ ПОДЪЕЗДОВ.
  а то вызываем ночью полицию (крики как будто убивают кого-то в соседнем подъезде), приезжает полиция часа в 2 ночи-и...звонит в домофон во все квартиры с просьбой открыть дверь. Пока заспанные жильцы. кто открыл, кто проигнорил, понять не могут-это прикол или и правду полиция. Я крикнул с балкона-ребят, у Вас ключей что-ли нет. Мне сказали, что я американских фильмов насмотрелся и "кто нам их купит, мля" - цитата.
  Так вот-пока Ваши опера ночью в случайном порядке набирают номера квартир в домофоне - кого-то убивают или скрываются с места преступления. Нельзя так, уважаемые. Не позорьтесь! раздайте ребятам ключи! Спросите в любой службе. которая этим занимается. У меня ключ универсальный, к моему дому и дому родителей (домофон, многоквартирный дом).

  п.с. может еще в квартиру. где когото убивают, в домофон будут звонить-типа откройте??? не позорьтесь!

  Повторю, может сумбурно написано: полицейские на вызов НЕ МОГУТ ПОПАСТЬ В ПОДЪЕЗД, кроме как позвонив в домофон.
 • ew2gi 16 липня 2017
  Світловодський відділ поліції отримав новий потужний позашляховик Mitsubishi Outlander PHEV 6
  ew2gi-фото
  Цитата: Zelik
  Да пускай он заряжается из любой дырки в стене, не понятно как это повлияет на присутствие пъяных водителей на дороге

  Саа, количество таких вряд-ли зависит от марки "играшки". От у нас в Минске гаёвые пыряют на бехах и крайслерал, а мудаков не убавляется. Шо не неделя-то здрасти столб, и хорошо если без жертв. А вообще б лучше какой автожир дали, бо дороги - мама дарагая)))
 • Zelik 15 липня 2017
  Світловодський відділ поліції отримав новий потужний позашляховик Mitsubishi Outlander PHEV 6
  Zelik-фото
  Да пускай он заряжается из любой дырки в стене, не понятно как это повлияет на присутствие пъяных водителей на дороге

Top