Некультурне ставлення до культурного спадку


Некультурне ставлення до культурного спадку


23 березня 2016
Некультурне ставлення до культурного спадку
Очевидним є той факт, що Світловодський район є унікальним із огляду на своє географічне розташування – лісостеп на Придніпровській височині, тобто має дуже вдале поєднання умов для поселення: досить великі обшири родючого ґрунту, доступного для обробітку, лісові масиви, водні ресурси (річки, озера, ставки), а значить багатовікові поседення (від черняхівських і ранньослов'янських пеньківських до вже часів козаччини ХVII ст.). Ще однією прикметою Світловодського району є найбільша в Кіровоградській області кількість могильників – курганів – 175 виявлених і занесених до державного реєстру археологічних пам'яток та своєрідний некрополь у селі Нагірному – єврейське, польське та православне кладовища, що залишились на згадку від затопленого Новогеоргіївська. Здавалося б, є чим пишатись мешканцям сіл Світловодського району, але натомість отримуємо досить сумну картину неповажного ставлення до своєї історії: розорювання курганів, аби на людських кістках сіяти пшеницю (чи щось інше), нищення надгробків (навіть використання їх у фундаментах).

Мовчазним свідком усіх історичних подій нашого району впродовж останніх трьох століть є розлогий дуб, що причаївся обіч дороги, яка сполучає село Подорожнє з Глинськом.

Тому діяльність відділу культури і туризму Світловодської райдержадмінстрації спрямована на прищеплення поваги до культурного спадку, залишеного нашими предками, а саме: в селі Яремівці створюється "зелена" садиба, яка покликана відтворити всю ідилійну красу українського селянського побуту; у селі Нагірному планується створення меморіального парку навколо єврейського кладовища на крутих дніпровських схилах із метою запобігання вандалізму та розвитку міжетнічної культури. Зрештою, нові об’єкти стануть вагомим внеском і в розвиток туризму району й сприятимуть створенню нових робочих місць.

Провідний методист з археологічних пам’яток Захарівського музею історії
Гайдук Сергій