Вшанували пам’ять єврейської громади села Нагірного


Вшанували пам’ять єврейської громади села Нагірного


4 листопада 2021
Вшанували пам’ять єврейської громади села Нагірного
Місяць тому в рамках будівельних проєктів фонду "І-Ес-Джей-Еф Східна Європа" навколо єврейського цвинтаря у селі Нагірному Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району встановили огорожу. На знак вшанування пам’яті єврейської громади Новогеоргіївська (Крилова) 26 жовтня відбулася камерна церемонія відкриття проєкту, а також просвітницько-навчальний захід для дітей села, який мав продовження. На церемонії відкриття проєкту були присутні завідувачка сільського клубу Валентина Стеценко та краєзнавець Микола Стеценко, від імені фонду до присутніх звернулася його представниця Олена Колб (Львів). На честь вшанування пам’яті громади запалили свічку пам’яті. Потім у клубі відбулася зустріч з місцевими школярами. Під час чаювання Олена Колб розповіла учням про фонд, про символіку зображень і візерунків на єврейських нагробках та як обчислювати дати на них, а також передала навчальні посібники.

"Приємно визнавати, що історія єврейства та таємниці нагірнянського кладовища зацікавили дітей, — розповідає Валентина Стеценко. — Тож я підхопила цю краєзнавчу тему, і вже через два дні, 29 жовтня, з майже 40 охочими дорослими та юними нагірнянами ми побували на цьому кладовищі, а після повернення переглянули відеоролик "У кладовищенських нетрях Нагірного" та отримали сертифікати про участь у проєкті для краєзнавців "Простір спадщини: єврейський цвинтар і міська історія".


Нагадаємо, єврейський цвинтар, який зараз територіально приналежить громаді Нагірного, колись був цвинтарем міста Новогеоргіївська та села Крилова. Проте, після затоплення цих населених пунктів та інших місточок та сіл регіону при побудові ГЕС у 1960 році це кладовище лишилося чи не єдиним пам’ятником у камені, який нагадує історію краю. Зараз на кладовищі можна побачити нагробки від 1885 року до 1950-х, коли там відбулись останні поховання.

МАТЕРІАЛ ЗА ТЕМОЮ: У кладовищенських нетрях Нагірного

Фонд “І-Ес-Джей-Еф Східна Європа” (Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ), який діє з 2015 року, а основним ресурсом його фінансування є міністерство закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини, привів до ладу понад 220 єврейських кладовищ в Україні, Польщі, Білорусі, Сербії. Також одним з напрямків діяльності фонду є проведення освітніх заходів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майбутнє Cвітловодського району в пам’ятниках минулому!