Понеділок, 25 травня 2020
Здоров'я

Тетяна Бегма: "Психіка наркомана змінюється безповоротно" Новина з фото

Тетяна Бегма: "Психіка наркомана змінюється безповоротно"

Однією з найстрашніших хвороб нашого суспільства можна вважати наркоманію. Скільки б не розповідали про те зло, яке несуть наркотики, але в пошуках адреналіну та нових вражень ряди наркоманів поповнюють нові жертви. Наскільки ця проблема актуальна для Світловодська? Чи можна позбутися пагубної хвороби і як запобігти виникненню наркозалежності? На ці та інші запитання відповідає районний нарколог Тетяна Бегма.


— Тетяна Іванівно, скільки у вас на обліку людей, які вживають наркотики?

— Майже 400 людей зі Світловодська та району знаходяться на обліку в наркологічному кабінеті, як особи, що вживають наркотики. На жаль, кількість наркоманів в Україні зростає і наше місто не виняток.

— Зважаючи на вашу професійну діяльність, певно, ви чули багато історій від людей, які вживали наркотики. Зазвичай, як все починається?

— Звичайно, наркоманами не народжуються. Найчастіше наркотик пробують з цікавості, через легковажність, наслідування когось, а іноді до вживання наркотиків привчають більш "досвідчені" друзі. Наркоманія поширюється за законами епідемії: хворий на цю недугу втягує в її тенета все нові й нові жертви. Ті, хто вживають наркотики, вже не можуть без них обійтись, причому з кожним днем змушені збільшувати дози, перетворюючись на раба цієї згубної звички.

— Мабуть в зоні ризику перш за все опиняються молоді люди, які вважають, що спробувавши наркотики, потім вони зможуть з легкістю від них відмовитися?

— Прикро усвідомлювати, але наркоманія, дійсно — проблема молоді. Дуже часто молоді люди не розуміють, що вживання наркотиків — не безгрішне заняття, яке без зусиль можна кинути, а тяжке захворювання, яке завдає серйозної шкоди здоровю, призводить до деградації особистості, інвалідності і смерті в молодому віці. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Відтак, наркомани рідко доживають до 30-річного віку.

— Як розвивається процес звикання до наркотиків, що відбувається у свідомості людини, коли вона починає вживати наркотичні засоби?

— Процес звикання до наркотику розвивається поступово, і життя наркомана зазнає кардинальних змін. Всі його дії спрямовуються тільки на те, щоб дістати дозу. Сімя, друзі, робота, навчання, їжа, секс, здоровя — все це відходить на другий план. Всі наркомани живуть однаково: перша думка, яка виникає в них одразу після пробудження, — де, і як дістати наркотик? Причому, жертви, якої б не можна було принести заради наркотику, для них немає. В такі періоди наркоман здатний на вбивство, крадіжку, зраду заради мінімальної дози наркотику. Майже 45% злочинів вчиняються у стані наркотичного спяніння.

— Поясніть, який вплив чинять наркотики на організм людини?

— У людини, що вподобала наркотики, страждають практично всі системи життєдіяльності організму. Вона прирікає себе на повільне самогубство — втрачає фізичне здоровя та працездатність, у неї спотворюється сприйняття світу, деформується психіка. До того ж, наркомани є найбільш небезпечною групою ризику захворювання на СНІД: серед хворих із цією недугою 70% становлять саме споживачі інєкційних наркотиків.

— Чи можна позбутися від наркозалежності? Якщо так, то які методи застосовуються в сучасній медицині?

— Подолати наркоманію можна, але це надзвичайно складний і тривалий процес професійної допомоги не лише залежному, але і його рідним та близьким. Лікування ґрунтується на принципах добровільності, індивідуальності та комплексності. Ключ до одужання знаходиться в психіці хворого. Якщо людина усвідомила, що вона наркоман, і в неї виникло бажання позбавитися недуги, то вона має зібрати всі сили і волю для боротьби із залежністю. Якщо ж бажання вилікуватися — відповідь на прохання родичів або бажання збити "поріг" залежності, то ні про яке одужання не може бути й мови. До кожного наркомана застосовують індивідуальний підхід, і у кожному конкретному випадку визначають питому вагу медикаментозних та інших методів лікування. Ефективне лікування неможливе без психологічної допомоги та адаптації колишньої залежної людини в суспільстві. Але потрібно розуміти, що той, хто вживав наркотики, завжди буде знаходитися в зоні ризику.

— Як часто до вас повторно звертаються хворі?

— Рецидиви при такому захворюванні зустрічаються дуже часто. Це навіть не поодинокі випадки, адже психіка людини змінюється і безповоротно. Дуже велика кількість наркозалежних починає зловживати алкоголем.

— Безумовно, тяга до наркотиків, врешті перетворюється на життєву катастрофу. Ваша порада — як запобігти виникненню наркозалежності?

— Профілактика наркоманії повинна починатися з сімї. Найважливішим тут є приклад батьків і особливо щодо здорового способу життя, налагодження відкритого спілкування і довірливих стосунків у родині. Батьки формують погляди, схильності і особистість дитини. Отож вони не повинні займати пасивну позицію - необхідно вчасно пояснити підростаючому поколінню, що пристрасть до наркотиків позбавляє людину здатності нормально мислити та руйнує життя.

Щоб отримати перемогу над цією хворобою, людство повинно, перш за все, зрозуміти всю небезпеку цього лиха. Тоді наркоманію можна буде перемогти. Зрештою, у кожної людини є вибір: бути мертвою з наркотиками або бути живою без них.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top