Середа, 08 квітня 2020
Здоров'я

Відьом щось у Світловодську розвелося

Омела — оманлива красаОмела — оманлива красаЗвісно, якщо судити по розповсюдженню на деревах омели.
На автобусній зупинці балакали двоє жіночок: "ви звернули увагу на пошесть на наших деревах? — спитала одна пані іншу. — То ж — омела! Щороку її більше і більше. Цей паразит скоро всі дерева в місті знищить", — заключила вона під солідарне хитання головою своєї співрозмовниці...


Це не паразит, а напівпаразит, тобто, омела "власноруч" виробляє для себе хлорофіл — бо ж має листя, а от мінеральні речовини та воду вона тягне від дерева, до якого причепилася. Таке уточнення зробив Костянтин Рибачук, головний спеціаліст Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області, до якого ми звернулися згодом, наполохані страхітливою оповідкою, почутою на зупинці. Омела, сказав він, хіба що лише папороті поступається за містичними властивостями, якими її протягом тисячоліть наділили міфи різних народів (наприклад, її ще називають "Христовим деревом" — вважається, що хрест, на якому розіп’яли Ісуса, було виготовлено із омели... А в інших місцях, за зовнішній вигляд, її нарекли "Відьминою мітлою"... Прим. авт.). Але, це так — ліричний відступ.

Раніше, сказав еколог, за станом зелених насаджень Світловодська, у тому числі, й за розповсюдженням омели, пильно стежило КП "Зелене господарство". Але ось вже кілька років, через брак бюджетного фінансування, воно само ледь животіє — нині там залишились начальник та бухгалтер. (А з початку цього року його взагалі оптимізували, тобто, об’єднали ще з двома такими ж комунальними "доходягами". Прим. авт.). Чим і не оминув "скористатися" цей вічнозелений чагарник. Адже, за словами пана Рибачука, щоби омела не розповсюджувалася (а цьому неабияк сприяють птахи), її потрібно зрізати разом з ураженими гилками. При цьому, зазначив еколог, відпилювати треба додатково ще 10-15 сантиметрів від місця "присмоктування" напівпаразита, бо на своєму "донорі" він укорінюється досить широко.

Омела — оманлива красаОмела — оманлива красаНа сьогодні, з сумом констатував еколог, чимало міських каштанів, тополь, верб саме у такий спосіб вже не врятувати — настільки щільно їх обсіла омела. А за такої "окупації" дерево гине у строк від п’яти до семи років...

Звичайно, еколог нагадує періодично про це нашестя комунальникам та властям. Але у тих вічно немає грошей. Не йти ж пиляти уражені гилки начальникові або бухгалтерові, що залишились на КП "Зелене господарство".

...Не обов’язково пиляти, повідомив начальник управління житлово-комунального господарства Володимир Семенов, до якого ми звернулися услід за Костянтином Рибачуком, — можна обробити уражені дерева спеціальною хімічною речовиною, яка знищує виключно омелу... Місяці зо два тому на адресу УЖКГ надійшов рекламний буклет, де повідомлялося, що одна київська фірма може врятувати міські дерева від цього напівпаразита. Нашим нічого й робити не доведеться — лише заплатити за послугу столичних спеців. Але, з сумом мовив пан Семенов, у цьому році нічого подібного не світить. Як і не світить чисто механічна (пилка та сокира) боротьба із омелою.

Та що омела?.. За словами комунальника, у цьогорічному бюджеті навіть на поточні комунальні роботи грошей катастрофічно не вистачає. А от на наступний рік... Тут Володимир Семенов запевнив, що комунальники, разом з екологами, іншими відповідними службами наполягатимуть на закладенні коштів у міський бюджет на боротьбу з "Відьминими мітлами". Хтозна — тоді може навіть грошей вистачить і на оту — згадувану вище — хімічну обробку дерев... Звісно, якщо РайСЕС не заперечуватиме, бо іще невідомо, що ото за речовину розбризкуватимуть за вікнами у добропорядних світловодців київські "фірмачі".

Віталій АСАУЛЕНКО
Фото автораДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Головне, щоб на зарплату Семенову в міському бюджеті закладувалися кошти.
 • Нравится
 • 0
 • Людмила

 • 9 травня 2011 17:35
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
"нині там залишились начальник та бухгалтер" Интересно, зачем они нужны, если работать некому??? Ну, зачем бухгалтер - понятно: себе и начальнику зарплату начислять. А зачем начальник? Кем командует? Если никем, то почему бы не взять пилу да не попилить?
 • Нравится
 • 0


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top