Понеділок, 18 січня 2021
Здоров'я

Перетинаючи кордон літа з осінню

Перетинаючи кордон літа з осіннюЛюдський організм здатен прилаштовуватись до будь-яких погодних умов. От і до аномально спекотного літа чимало з нас вже пристосувалися. Та наближається осінь. І знов нам треба адаптуватись до температурних перепадів...
Щоб та жив в епоху змін! Так, у дослівному перекладі, лаються зазвичай китайці, коли хочуть побажати своєму опонентові чогось недоброго. Адже, відомо, що найбільш сутужно людина почувається саме на зламі (переході) від одного до іншого політичного, соціального або побутового стану. І погодні умови, схоже, також, не виняток...


Наприклад, цьогорічне нечувано спекотне літо призвело, зокрема, до різкого зниження кисню в атмосфері, до надмірного потіння наших співгромадян, до зміни режиму харчування і таке інше. Та ось стовпчик термометра "пішов на спад". І вже майже звиклим до спеки "під 40" температура повітря у 20-25 градусів здається ледь не зимовим холодом. Як поводити себе за таких – перехідних – умов, щоби якомога безболісно наш організм "увійшов" з літа в осінь, ми й порадились із завідуючою терапевтичним відділенням світловодської поліклініки Тетяною Городиською.

— Гіпоксія, або недостатня кількість кисню, яка спостерігалася цим літом, — сказала пані Городиська, — у багатьох з нас позначилась поглибленням судинно-мозкової недостатності у вигляді запаморочення, швидкої втомлюваності, нестабільності артеріального тиску тощо. І не треба вважати, що різке (на 10-15 градусів) похолодання призведе до такого ж різкого покращення самопочуття. Може бути й навпаки — організм же наш продовжує функціонувати у тому ж екстремальному режимі і йому потрібен деякий час аби адаптуватися до нових погодних умов.

— Що треба, а що не треба робити задля більш бережного переходу організму до осені?

— Насамперед, різко "не відміняти" звичок, набутих під час спеки. Якщо вдень ви влаштовували собі так звану сієсту — подовжену на годину-дві обідню перерву — не полишайте робити це і зараз. Просто скорочуйте її поступово. Не треба різко відмовлятися і від збільшених норм споживання рідини. Адже токсини, накопичені в організмі за спекотного літа, мають виводитися потовими залозами та нирками. Важливо також приймати полівітаміни та мінерали — чимало з них були попросту "вимиті" з організму рясним потінням. А ще не треба припиняти звичний у спеку дво, — триразовий душ.

— Чи варто у цей час розпочинати загартовуватися?

— Не варто. Треба трішки зачекати, поки організм подолає стрес перехідного періоду. Як і не варто збільшувати фізичні навантаження. І штучні протяги — відкриті навстіж вікна та двері тощо — треба мінімізувати. Адже "продування" вашого тіла більш прохолодним повітрям може активізувати "принишклі" за літо внутрішні інфекції.

— За цьогорічної літньої спеки зазнав змін і режим харчування, зокрема, не так, як зазвичай, хотілося скуштувати м’ясо...

— Повертатися до звичних білкових продуктів потрібно. Організм вам "підкаже". У тому числі — і до м’яса як до джерела "вимитого" за час спеки заліза. Особливо корисна буде яловичина, споживання якої дозволить збільшити рівень гемоглобіну у крові. Абсолютно не зайвими будуть (до одного кілограму на день — для дорослої людини) овочі та фрукти. По-перше, на осінь вони стають більш натуральними з мінімальним вмістом в них нітратів та інших "хімдобрив". По-друге, їхній сік це біологічно-активна рідина, яка здатна більш істотно поновлювати захисні функції оргазму, ніж звичайна вода. А от відносно домашніх або "фабричних" м’ясних та рибних консервів... Температура їхнього зберігання не повинна перевищувати плюс 20. Тобто, якщо вони зберігалися у холодильникові чи погребі — нічого страшного. Але, якщо вони простояли все літо десь на кухонній поличці за температури під 40 градусів — їх треба піддати тривалій термічній обробці. Або ще краще — позбутися, аби не наражати себе на ризик захворіти на ботулізм. Особливо, якщо це консерви в олії.

— Осінь завжди асоціюється з дощами. А осінні дощі — з грибами...

— Медики щодо грибів — цих природних "пилососів" — завжди були налаштовані категорично. А особливо — опісля цього літа, коли в лісах вирувало чимало загорянь. Але, якщо вже така "охота" — настійливо прошу грибників не збирати свої "врожаї" уздовж автотрас, де тамтешні грибочки перенасичені свинцем та токсинами, які вони увібрали з вихлопів автотранспорту.

Віталій АСАУЛЕНКО
На фото: Головне — не робити "різких кроків", радить головний світловодський терапевт.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top