Головні правила ландшафтного дизайну: поради від фахівців
Ландшафтний дизайн — це не тільки про озеленення ділянки. Йдеться про масштабний комплекс робіт, спрямованих на повноцінний доброустрій території. Зрозуміло, в ідеалі складати проєкт, коли на ділянці ще особливо немає рослинності, на кшталт дерев або клумб. Працювати буде простіше. Але і вже обжиту ділянку цілком реально переробити під сад, оформлений у певному стилі. Експерти Begma поділяться ключовими законами ландшафтного дизайну, яких необхідно дотримуватися.
Баланс
Балансу слід зберігати в усьому, і присадибна ділянка - це не виняток. Загалом є два основні варіанти для облаштування саду: симетричний і асиметричний.
Перший легко проєктувати, але досить складно облаштовувати. Дійсно неважко, на перший погляд, продумати одну частину саду, а потім влаштувати іншу за принципом віддзеркалення. Але не можна забувати про будівлі на території, а також про зонування. Важливо влаштувати все так, щоб обійтися без різких переходів. Крім того, вкрай важливо підтримувати облаштовану геометрію.
У другому випадку також важливо витримати баланс між привабливою асиметрією і хаотичністю, в якій рослини розкидані по ділянці абияк.
Планування
Головне у створенні ландшафтного дизайну - проєкт ідеї. Він має бути детально опрацьований, адже навіть невелика помилка стане помітною плямою на всій композиції. Ось, на що потрібно звернути увагу:
- Зонування. Необхідне чітке розуміння того, які зони потрібні і як вони будуть розташовуватися на ділянці.
- Технічні нюанси. Потрібно грамотно розташувати освітлення й автоматичний полив.
- Стиль. Можна дотримуватися певного стилю або створити власний. Але не варто переборщувати з кількістю варіантів оформлення, інакше картина не буде цілісною і в підсумку все перетвориться на хаос.
- Умови для рослинності. Обирати насадження потрібно відповідно до місцевого ґрунту, розташування території, її відкритості тощо.
- Вибір рослин. Важливо, щоб рослини поєднувалися, створюючи гармонійну композицію, також їх не можна змішувати за характеристиками. Наприклад, у клумбі з багаторічниками однорічних квітів бути не повинно.
Тільки дотримуючись цих основ ландшафтного проєктування, можна отримати бажаний результат.
Композиція
Сад має привертати увагу і вражати, але при цьому виглядати гармонійним і завершеним. Для отримання цього ефекту потрібно не тільки вибрати відповідні рослини, а й правильно розташувати їх на ділянці. Не можна забувати, що споруди на ділянці також мають стати повноцінною частиною проєкту і брати участь у композиції. Будівлі мають поєднуватися з обраним стилем. Наприклад, сад у милому сільському стилі матиме дивний вигляд поруч із будинком у стилі хай-тек. Правила ландшафтного дизайну також закликають не боятись робити акценти. Наприклад, на кордоні зони відпочинку встановити перголу з парканом і пустити по ній плетисту троянду або іншу кучеряву квітку.
Газон
Доглядати за газоном не менш важливо, ніж за деревами та клумбами - своєчасно поливати, стригти, за необхідності позбавлятися від бур'янів. Якщо на ділянці ще немає трави, але чекати, поки вона виросте з насіння, не хочеться, можна скористатися рулонним газоном. Трава приживається досить швидко і зовсім скоро по ній уже можна буде ходити. Часто люди, які вперше отримали у володіння власну ділянку землі, забувають про важливість газону в ландшафтному дизайні, що можна назвати помилкою. Адже якщо квіткова клумба - це картина, то доглянутий зелений газон - красива рама для неї.
Ці основні правила ландшафтного дизайну допоможуть створити на ділянці справжній шедевр. При створенні проєкту можна спиратися на власні сили, черпати натхнення з побачених композицій. Але якщо досвіду в подібних справах немає, не зайвим буде звернутися по допомогу до фахівця, що істотно полегшить завдання і дасть змогу захиститися від серйозних помилок.