Літературна зустріч Володимира Яворівського у Світловодську
У Світловодському політехнічному коледжі Кіровоградського національного технічного університету 23 листопада відбулася зустріч студентів та викладачів з українським письменником та політичним діячем Володимиром Яворівським, який розпочав тур Україною у першу чергу як літератор. Автор представив свої книги, серед яких "Автопортрет з уяви" та новий історичний роман про княгиню Ольгу "В мене вечеряв Ісус", який невдовзі побачить світ.
"У Світловодську пройшла моя політична молодість, тож як заїхав сюди, то одразу відвідав схил Дніпра, який на початку 90-х років називали "Пагорбом Яворівського". Нині про політику я розповідаю на Першому каналі Українського радіо у авторській радіопрограмі "20 хвилин з Володимиром Яворівським", а сьогодні хочу познайомити вас зі своєю творчою діяльністю", — так розпочав розмову Володимир Яворівський в актовій залі навчального закладу.
З розповіді присутні дізналися, що Володимир Олександрович є лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка, має у своїй творчості збірки оповідань, нарисів та романи. Поділився письменник думками про те, чому ми,українці, мусимо прочитати новий історичний роман "В мене вечеряв Ісус", в якому головна героїня — свята княгиня Ольга.
— Аби написати цей роман, мені довелося багато досліджувати, щоб усі події та історичні постаті були правдиво відтворені, — розповів Володимир Яворівський. — Княгиня Ольга, перебуваючи на чолі держави, перша прийняла християнство, бо розуміла, що це зовсім інший рівень цивілізації. Через це вона їде до Царгорода — наймогутнішої імперії Візантії на запрошення Костянтина Багрянородного. Він запропонував їй правити його країною (таким чином раніше пропонували одружитися), але Ольга відмовила, пояснивши, що він християнин, а вона язичниця, і такого союзу бути не може. Костянтин запропонував охрестити її, княгиня скористалася можливістю, бо заради цього і приїхала на зустріч. Охрестив жінку патріарх, а оскільки треба було мати обов’язково хрещеного батька, то ним став імператор Візантії. Після хрещення Костянтин знову запропонував українській княгині одруження, адже вона вже християнка. Але жінка не розгубилася і запитала:
"Як ти станеш моїм чоловіком, якщо ти вже мій хрещений батько?".
Він зрозумів, що Ольга схитрила, і відпустив назад до Києва. До княгині Ольги завітав Ісус, який сказав:
"Ти є володаркою великого народу, я твоєму народові віддам найдорожче, що в мене є, — землю, бо в ній усе, що потрібно для процвітання. Поряд з вами живе народ ледачий, який дуже любить загарбувати чуже, і я вас зробив його сусідами. Довгий час він нехтуватиме вами, заважатиме, але вам треба це пережити, щоб зміцніти і ще більше об’єднатися".
Закінчив свій огляд книги Володимир Яворівський обіцянкою, що обов’язково ще завітає до коледжу з презентацією "В мене вечеряв Ісус", бо книга лише пішла у друк, та радив усім прочитати цей роман, адже у ньому безліч історичних подробиць.
Розповів письменник і про свої раніше написані твори. Зокрема наступною жінкою, про яку продовжив розмову письменник, стала художниця Катерина Білокур — героїня твору "Автопортрет з уяви", у якому Володимир Яворівський розкрив шлях жінки до мистецтва: від малюнку вуглинками, до пензлика, зробленого з волосків котячих вух. Серед інших важливих творів автора — "Марія з полином у кінці століття", у якому йдеться про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції, куди завітав Володимир Яворівський одразу після вибуху. Спустошений край вразив автора, а згодом з’явилася книга.
У рамках зустрічі у коледжі можна було поспілкуватися з письменником, поставити питання та придбати книги. Присутні дякували Володимирові Яворівському за цікаве спілкування і бажали творчого натхнення.