Неділя, 19 травня 2019
Светловодск

Пішли кавуни

Пішли кавуни„Сенсаційно” спекотне літо суттєво прискорило процес визрівання, а відтак, появи на прилавках та лотках багатьох сільськогосподарських культур. Виняток не склали і баштанні – кавунами та динями, на кілька тижнів раніше звичного часу, торгують вже „во всю”. Та не варто забувати, що на них завжди припадала питома вага темних оборудок нечистоплотних аграріїв, направлених на прискорене визрівання... А як цього року? З цим питанням ми звернулися до харчового відділу Світловодської РайСЕС...


Там нас запевнили, що санітарні лікарі, як завжди, чатують пильно. Безумовно, зі штатом у два спеціалісти означеного відділу (і на місто і на район) та далеко не ідеальним бюджетним фінансуванням, охопити всі точки, де торгують кавунами та динями практично неможливо. Та, попри це, повз „око” санітарного нагляду не проходить жодна продуктова партія, що надходить на наші терени. Що ж до баштанних культур – було проведено три вибіркові перевірки: на базарчику, коло колишнього Дому піонерів, у ТК „Пасаж” та на „Світанку”... Будь-якого перевищення нітратів, інших сполук і домішок не виявлено. Але, наголосили у РайСЕС, це не означає, що городяни мають будь-де беззастережно купувати кавуни – обачність ні у якому разі не треба притупляти. Не треба також соромитись вимагати у торговців сертифікати відповідності на продукти, які вони реалізують. Хоча, зазначають санітарні фахівці, у наш час підробити сей документ – що ракові клешню відірвати. Тому, при підозрі на фальшивку, а також при відмові пред’явити сертифікат взагалі тощо, у споживача є ще один надійний захисник – відділ з питань захисту прав споживача при міськвиконкому. У разі чого – можна звернутися і туди...

Кавун стиглий і без нітратів
Та, все ж таки: чи є надійний рецепт як розпізнати якість кавуна? Хамра Гафурова, спеціаліст з сільського господарства Херсонської ОДА та досвідчений фермер-баштанник Іван Куценко запевнили кореспондента „Експресу”, що таки є.

Найперше: треба пам'ятати, що соковитим може бути тільки здоровий кавун - із лискучою та без чорних плям шкіркою. Якщо кавун стиснути руками i він затріщить, це теж ознака того, що він дозрів. Вважається також, що хороший "смугастик" має не тонути у воді. Добрий кавун, коли по ньому постукати, "видає" тупий звук. Аби переконатися, що кавун справді солодкий i смачний, можна надрізати його i скуштувати. Стандартом це дозволено.

Зріз „нітратного” кавуна гладкий i навіть глянцевий на вигляд. Хоча повинен світитися цукровими крупинками. Якщо розкришити м'якоть такого кавуна i вкинути її у склянку з водою, то вода стане рожевою або червоною. Тоді як м'якоть без нітратів зробить рідину каламутною. Поганий i кавун, м'якоть якого бліда, з товстими прожилками.

Якщо кавун не тріщить, а на вигляд ніби стигли - мабуть, він достиг не без "чужої" допомоги.

А першим показником природної стиглості кавуна є суха плодоніжка -- хвостик на верхівці плода. Якщо постукати долонею по кавунові i він видасть дзвінкий звук, себто "дзвенітиме", кавун ще не дуже стиглий.

Бажано вибирати й такий, що має жовту, а не білу земляну пляму. I ще. Провівши нігтем по стиглому кавунові, ви без проблем знімете верхній шар шкірки, що важко зробити з іще "зеленим".

Пилип ЗАКАРЛЮКАДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top