Управління ветеринарної медицини попереджає


Управління ветеринарної медицини попереджає


25 грудня 2008
Управління ветеринарної медицини попереджаєАфриканська Чума СВИНЕЙ (АЧС) (лат. Pestis africana типі) – хвороба Монтгомері – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней, яке зазвичай протікає з явищами септицемії. Викликається ДНК-вірусом, що належить до родини Iridoviridae. Вірусоносійство АЧС продовжується 2 роки і більше. Вакцин і медикаментів, які захищають від цієї хвороби, не існує. Все поголів’я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине. Люди на африканську чуму свиней не хворіють. Стійкість вірусу африканської чуми свиней до фізичних і хімічних факторів
Вірус стійкий до висушування, заморожування та гниття. За кімнатної температури вірус зберігається протягом 18 місяців, а інфекційну активність у холодильнику зберігає від 6 до 10 років. Під дією прямих сонячних променів вірус гине через 12 годин. Для дезінфекції найефективнішими є розчини їдкого натру (2-3%), формальдегіду (2,5%), водна завись хлорного вапна (15-20%). Знеш
кодження вірусу відбувається протягом години.

Шляхи зараження африканською чумою свиней
Свині заражаються через тісний контакт з хворими або інфікованими тваринами. Хвороба передається не тільки за цих умов, а й поширюється через корми, пасовища, забруднений транспорт, у якому перевозять хво¬рих тварин. Комахи, хижі птахи і звірі, собаки можуть бути переносниками вірусу. В разі забою хворих тварин м’ясопродукти є фактором поширення хвороби.

Симптоми африканської чуми свиней
Гостра форма захворювання характеризується підвищенням температури протягом усього періоду хвороби і лише за декілька годин до загибелі знижується до 37—35°С. Шкіра набуває синюшного кольору, особливо на ділянках вух, п’ятачка, на підгрудді, вентральній стінці живота, а в кінці хвороби численні крововиливи з’явля-ються скрізь. Загибель настає через 4—10 діб.
Лікування хворих тварин заборонено.

Профілактика африканської чуми свиней
Профілактика здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного ут-римання свиней, проведення дезінфекції, боротьби з комахами тощо. Для запобігання зараженню свиней на африканську чуму обов’язковим є суворе дотримання ветеринарно-санітарних (гігієнічних) вимог. Необхідно максимально обмежити можливі контакти свиней з іншими твари¬нами, що перебувають у вільному, неконтрольованому утриманні (собаки, коти тощо).
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: вигульне утримання свиней; вимушений забій (без ветеринарного огляду); лікування хворих свиней; завезення тварин без відповідних документів.

За наявності ознак захворювання свійських свиней або при виявленні трупів диких кабанів негайно повідомте ветлікаря державної установи ветеринарної медицини за тел.: 8 (05236) 2-49-59.