Виставка картин пам’яті Яни Дябіної-Товкайло


Виставка картин пам’яті Яни Дябіної-Товкайло


2 березня 2020
Виставка картин пам’яті Яни Дябіної-Товкайло
У Світловодську 23 лютого у пам’ять про місцеву художницю-аматорку Яну Дябіну-Товкайло, яка пішла з життя 17 січня минулого року через онкозахворювання, відбулася виставка картин "У краю синіх собак". Серед 40 робіт художниці, представлених в Арт галереї "Наше місто", і її остання картина — "За 7 днів до смерті". Остання знакова робота Яни розмістилася при вході в галерею на її власному мольберті, поряд — палітра, пензлі та фарба в тюбиках, так, наче ось-ось прийде і допише те, що не встигла. Чоловік Яни Володимир Товкайло розповів про останні дні життя дружини та про те, як вона зобразила свій перехід у інший світ:

"Останню свою картину Яна писала крізь страшний біль, до останнього намагалася не обтяжувати нас, давала можливість мені працювати, ще й у побуті допомагала — готувала їсти. Яна була оптимісткою по життю, тому вірила, що зможе побороти хворобу. У її картині "За сім днів до смерті" я побачив символічний перехід у потойбічний світ: равлик, який символізує життя, переходить чи то у зображення лисиці, чи то у зображення кішки, немов перевтілюється".


Найбільша за розміром картина у виставковому залі написана Володимиром після смерті дружини, на ній чоловік зобразив Яну у вигляді покровительки бездомних кішок і собак.

Володимир планує лишити собі близько п’яти Яниних робіт — "У краю синіх собак", "Десь біля моря", "Портрет художника", "В очікуванні дива", "Захід сонця", інші ж продати у приватні колекції:

"Нехай розходяться картини по світу, їх треба відпускати, як і дітей".


Показав чоловік і останнє фото з Яною, зроблене 2 січня під час написання картини.

Багато художників і шанувальників творчості Яни прийшли вшанувати її пам’ять, згадували її багатогранність, адже вона і художниця-аматорка, і поетеса, й актриса, і просто прекрасна людина. Анатолій Сіромаха, Анатолій Татаров, Наталія Крячко, Тетяна Алімова, Віта Крутько, Віктор Чумаченко, Наталія Бойчук присвятили власні роботи пам’яті мисткині: хтось писав її портрет, хтось квіти, але усі вони асоціювалися з Яною. Анатолій Татаров у своїй посвяті зобразив Яну і Володимира разом і назвав роботу "Мій янгол маленького зросту" — так художниця казала про свого чоловіка.

Про Яну згадували в кожному слові, пишалися її оптимізмом та енергією. Художник-аматор Анатолій Сіромаха зачитав її вірш і згадав, що для Яни із самого дитинства слово "чарівник" і "художник" були синонімами, і вона змогла ці два слова поєднати в собі.

Познайомитися зі стилем написання картин та соковитою кольоровою гаммою робіт Яни Дябіної-Товкайло варто, і зробити це можна до 25 березня.