ДОСВІД ЗНАМ'ЯНСЬКИХ


ДОСВІД ЗНАМ'ЯНСЬКИХ


18 березня 2006
В. ДжулайСерйозні зимові аварії в системах центрального теплозабезпечення в Алчевську, Луганської області та в сусідній Олександрії підняли "на-гора" питання щодо автономного забезпечення теплом... Адже цього року, слава Богу, подібні катаклізми оминули наше місто. Але, враховуючи чималу зношеність світловодських тепломереж, ніхто не може гарантувати, що воно наступного року не поповнить сумний перелік міст, мешканці яких будуть потерпати від холоду... Про Знам'янку, яка трішки далі від Олександрії, ходять чутки, що там такі аварії просто неможливі, адже, буцімто, там жителі вже давно і масово зігрівають себе автономними системами опалення (індивідуальними котлами), відмовившись, таким чином, від централізованого теплопостачання. Хто, як не глава тамтешньої адміністрації Володимир Джулай може пролити світло на це актуальне питання сьогодення... Подаємо розмову з міським головою Знам'янки у формі монологу:
В. Джулай
"Я з радістю поділюся нашим досвідом щодо системи теплопостачання Знам'янки. Коли 4 роки тому я почав працювати міським головою, наші тепломережі, як, очевидно, і в Світловодську, що належали "Кіровоградгазові" та "Кіровоградобленерго", на 80% вже виробили свій ресурс. Уявіть собі, скільки десятків мільйонів гривень треба було витратити, аби їх відновити? І ми почали шукати не традиційні форми вирішення цього "лоскотного" питання. Вже на сьогодні ми маємо близько 50% споживачів, городян - мається на увазі, в квартирах яких установлені системи автономного опалення, а це понад 2,5 тисяч сімей. У нас залишилася єдина школа без даної системи, але вже є проект і цього року її буде виведено з-під системи централізованого опалення. З семи дитсадків без автономної системи залишилось два. Майже 90% установ, що фінансуються з державного чи обласного бюджетів, перейшли на такі системи.
Можливо вас це здивує, але знам'янці знають: те, що я, балотуючись знов на посаду міського голови, поставив собі за мету - у найближчі чотири роки саме слово "тепломережа" має щезнути з нашого лексикону. Чому? Справа в тому, що ви чітко бачили, на прикладі Алчевська та Олександрії, події останніх місяців, а подібних міст в Україні було цього року близько п'ятидесяти - просто, про них не говорили, аби не лякати населення...
У свій час я мав нагоду навчатися у німців - є така у них потужна комерційна структура - "Рургаз". Так от, там нам читали лекції, зокрема, на тему впровадження різних систем теплопостачання і приводили такий приклад: система централізованого теплопостачання ефективна на відстані 800-1200 метрів від джерела теплопостачання. А потім я працював у Долинській, а там відстань від джерела до споживача дорівнювала 12 кілометрів. В інших містах відстань, коли здебільшого обігрівається повітря, а не споживач, ситуація аналогічна. Тому, я вважаю, що ця система централізованого опалення на рівні невеличких міст себе вичерпала.
Нашому досвіду вже п'ять років і Президент, перебуваючи в Алчевську сказав, що ми йдемо правильним шляхом. Ось вам приклад моєї сім'ї. Я і дружина мешкаємо у трикімнатній квартирі. За газ сплачуємо у межах 57-60 гривень, мається на увазі і газ, який ми споживаємо на опалення, і газ для газової плити, і газ для підігрівання води для побутових потреб. Не вам мені розповідати, скільки б ми платили, не маючи автономного котла - різниця колосальна. Хочу наголосити ще на кількох здобутках споживача, який незалежний від централізованої системи опалення: ми вільні встановлювати собі будь-яку температуру, наприклад, коли дома - хоч 30 градусів, коли йдеш з дому, в цілях економії, встановлюй хоч 12 градусів. Також ми маємо гарячу воду і взимку, і влітку, а не чекаємо, коли там хтось надумає нам її давати чи не давати. Тому з дев'яти котелень у Знам'янці лишилось чотири, і ми щороку по одній закриваємо.
Тепер щодо установлення цих систем пересічними громадянами, адже це задоволення не з дешевих. Відносно вирішення цього питання, ми вже три роки співпрацюємо з таким підприємством, як "Газ-тепло" з системи "Нафтогаз України" - ми у них купуємо газ. Безумовно, у нас також є проблеми з проплатами, але в цьому році ми не мали навіть жодного попередження про обмеження газопостачання. Не помилюся, коли скажу, що Знам'янка, мабуть, перша в Україні включилася в систему виконання державної Програми енергозбереження. А це означає, що "Газ-тепло" вже цього року має прокредитувати близько тисячі наших споживачів. Що це таке? Це не гроші. Але сім'я, яка, з одного боку, "Газ-тепло" - з другого, виконком - з третього, "Міськгаз" - з четвертого, підпише угоду, у безвідсотковий кредит на п'ять років отримує двоконтурний котел, лічильник газу, необхідну арматуру. Це лише один із шляхів вирішення зазначеного питання. Але існує чимало інших взаємовигідних схем...
На закінчення скажу, що коли ми дбаємо про добробут і комфортне життя наших мешканців, нам треба робити для цього все необхідне, адже ми можемо лише здогадуватися, за якою ціною теплопостачальні організації купуватимуть газ, а відтак, які вони, у свою чергу, встановлять тарифи для населення з усіма, витікаючими звідси наслідками...".