Субота, 27 лютого 2021
Події

З приводу, або як відпрацьовуються гранти

11 березня 2011 року Світловодський муніципальний центр стратегічного планування і маркетингових досліджень (МЦСПМД) провів засідання Круглого столу. Його тема — "Основні проблеми теплопостачання в місті".
Основну промову виголосив член правління МЦСПМД В. Степанець. Спочатку викликала нерозуміння сама проблема, оскільки ми небезпідставно вважаємо, що найбільш катастрофічний стан склався в системі водопостачання міста, в роботі ЖЕКів. А теплопостачанням в Світловодську займається одне з найкращих в Україні підприємств теплокомуненерго — СП ТОВ "Світловодськпобут".


Але в ході обговорення стала зрозуміла причина підняття цієї проблеми. Вона найбільш всього "обкатана" Степанцем В. та його групою, тому й запропонована як пріоритетна для ПРООН і МЗС Данії, які виділили грант по програмі "Розвиток громадянського суспільства". Проблеми водоканалу і ЖЕКів — складні проблеми і саме над ними треба серйозно працювати, що само по собі містить ризик "невідпрацьовання" грошового гранту. Натомість, теплопостачання — тема "жована-пережована аж до зубного скреготу". Відтак, можна спокійно відзвітувати щодо проїдання грошей датського платника податків. Але, що це дасть нам, мешканцям міста? За великим рахунком — нуль!

У трактуванні, в якому розглядалося це питання, проблема не може бути вирішеною! В своєму виступі Степанець В. безпідставно посилається на те, що Україна отримала у спадок від минулих часів (чит. — радянських) "низку проблем у різних сферах життя країни. Однією з таких сфер є сфера житлово-комунального господарства. Проблема теплопостачання є гострою…". Варто нагадати Степанцю В., що у той час проблем з системою ЖКГ громадяни не мали і квартплата та інші послуги ЖКГ були найнижчими у світі. Якщо й виникали окремі проблеми, то вони вирішувались оперативно і у стислі строки.

Проблеми ЖКГ недоцільно розривати на окремі сегменти — вони мають розглядатися тільки комплексно. Так, як, наприклад, розглядати проблеми теплопостачання, не враховуючи проблем ЖЕКів. Адже міськими теплопостачальними магістралями вода йде однієї температури, а не окремо для кожного будинку, чи квартири. Незаізольовані труби теплопостачання в підвальних приміщеннях, непідготовлені до зими під’їзди будинків, погано відрегульовані прибори на вводі теплоносія в будинок і багато іншого — це показник вкрай недоброякісної роботи ЖЕКів і аж ніяк не теплопостачальної організації. Тому і питати за втрату 30% тепла, як наголошує Степанець В., треба насамперед з ЖЕКів, а не переводити "стрілки" на СП ТОВ "Світловодськпобут".

Безапеляційно заявляючи, що нинішня система теплопостачання в Україні не відповідає сучасним вимогам, Степанець В. намагається навіяти думку про необхідність її широкого реформування. Хочу нагадати, що у "минулому" при централізованій системі опалення в квартирах було тепло і подавалася гаряча вода. При цьому оплата за це цілком відповідала доходам громадян. В нинішні — пострадянські — часи вже багато років (ще за попередника СП ТОВ „Світловодськпобут) в місті відключено гаряче водопостачання. Його відновлення — проблема складна, але така, що може бути вирішеною. Потрібно хоча б гранти іноземних платників податків використовувати на реальну допомогу, а не на демагогію й проїдання.

Проблеми, що виникли в комунальному господарстві України, це не проблеми, що лишились нам у спадок від попереднього соціально-громадського державного устрою, а перехід до якісно іншої системи — капіталізму з його нехтуванням до всього, що не приносить прибутків різного штибу олігархам. Некомпетентність, політиканство, жадоба влади й наживи – ось основні причини бід, у результаті чого потерпає держава і всі ми... Таким чином, виокремити теплопостачання міста як гостру проблему означає злукавити з метою відволікти увагу людей від комплексу проблем. В цьому зв’язку, цілком зрозумілим стає заява С.І.Єременка (власник "Аква-Україна") про мою некомпетентність, коли я зачитав листа В.Шаповала (УЕГГ) про занизький тиск газу в мережі і про те, що вона не призначена для впровадження індивідуального опалення. Від чого С.І.Єременко втрачає прибуток від установки індивідуального опалення у квартирах...

В цілому Степанець В. правильно охарактеризував проблеми індивідуального опалення, однак, він злукавив, не сказавши, що установка ІО в окремих квартирах не відповідає нормативній базі, чинній в Україні. І що викиди чадного газу з систем ІО шкодить здоров’ю людей — він, також, не сказав. Як і про те, що громадяни, які встановили у себе ІО, "сприяють" підвищенню тарифів для громадян, які користуються централізованим опаленням. І що це не зовсім законно — використовувати газ, призначений для приготування їжі, для обігріву своїх квартир. І аж ніяк не можна погодитись з висновком Степанця В. про те, що причинами проблем теплозабезпечення міста є історична "спадщина" — нам би цю саму "спадщину" у вигляді тодішньої системи ЖКГ, з її гарячим водопостачанням і низькими до сміху тарифами. А його твердження про "зволікання з проведенням переоснащення котелень"... А треба знати, що СП ТОВ "Світловодськпобут" активно і послідовно за короткий проміжок часу провів модернізацію своїх котелень. А репліка Степанця В.: "непослідовна та неефективна державна політика у сфері теплопостачання" — це зайвий раз підтверджує висновок про некомпетентність та заангажованість тих, хто проводив державну політику в системі житлово-комунального господарства. Загравання з виборцями з метою перетягти їх на свій бік напередодні кожних виборів й призвели до хаосу в системі ЖКГ і ледь не призвели до колапсу централізовану систему опалення. Нарешті з’явились професіонали і зупинили весь той безлад.

Проблеми недосконалості інвестиційної політики, законодавчого впорядкування економічного механізму стимулювання енергозбереження, непослідовність форм і методів тарифного регулювання і багато іншого дісталось у спадок нинішній владі в результаті переходу до капіталістичної системи господарювання, розриву економічних зв’язків, 20-річної боротьби за владу різних груп і кланів як в центрі, так і на місцях. Це наша спільна біда і з нею потрібно вести тривалу і виснажливу боротьбу. Боротьбу — за виживання в новому, незвичному для нас, капіталістичному світі. Тому і підходити до вирішення проблем потрібно у комплексі, а не висмикувати якусь одну і довкола неї будувати свій добробут, вибиваючи іноземні подачки у вигляді грантів.

Голова ГО "Громадська рада міста"
В.ПавловДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

  Група: Користувачі
  Реєстрація: 13.10.2010 | 40 комментарів | 0 публікацій
10.20 грн/м за прошлый месяц это не проблема? В соседнем Кременчуге о таких тарифах никто даже не слышал,хотя наш Світловодськпобут и модернизировал свои котельные и передовые технологии внедряет.Только нахрен это всё мне,если это всё за мой счёт?
 • Нравится
 • 0
  Група: Користувачі
  Реєстрація: 8.06.2010 | 18 комментарів | 0 публікацій
10,2 только за прошлый месяц или может подсчитаешь средний тариф за отопительный сезон в целом?
 • Нравится
 • 0


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top