Четвер, 23 січня 2025

^ Реклама ^
Влада

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Володимир ПавловВолодимир ПавловПредставницький "круглий стіл" за участю громадськості, представників виконкому, комунальників та депутатського корпусу, проведений 4 лютого у центральній міській бібліотеці і організований Громадською радою (тією, що керує Володимир Павлов), вже вкотре засвідчив: з міською "комуналкою" далеко не все гаразд, і щось треба з цим робити.
Три питання було винесено на обговорення. По першому — ЖЕКи — головуючий пан Павлов, розпочинаючи обговорення, повідомив, що на сукупну житлову площу Світловодська, яка дорівнює майже 630 тисяч квадратних метрів, приходиться аж шість ЖЕКів — неприпустима "розкіш" за умов куцого фінансування. А тут ще й держава із своїми "кавалерійськими наскоками" у вигляді ледь не миттєвого переходу від ЖЕКів до ОСББ...
^ Реклама ^

Та перед тим, як перейти до цієї теми, пан Павлов нагадав, що ще у травні 2009 року Кабмін прийняв 529-ту свою Постанову, яка наголошує, що тариф на послуги ЖЕКів (кількість послуг, їх вартість тощо) мають прийматися на загальних зборах комунальників і мешканців конкретного будинку. Але ані власті, ані комунальники все ще не взяли її виконання "під козирьок", дорікнув головуючий...

У свою чергу, заступник начальника УЖГК Марія Келеберда зазначила, що на роботі ЖЕКів, окрім іншого, сильно позначається катастрофічно низька платіжна дисципліна нашого народонаселення.

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?
Заступник начальника УЖГК Марія Келеберда

Що ж до ОСББ, то, констатувала вона, законодавча норма, яка передбачає капітальний ремонт будинку, перед тим, як його мешканці об’єднаються в ОСББ, практично не витримується через брак державного фінансування. Відтак, повідомила вона, спілкуючись з обласним комунальним начальством, їй стало зрозуміло, що воно одним із виходів із ситуації, що склалася, вбачає перенести частину розходів на капремонти на самих мешканців. Яка буде доля кожного суб’єкту — 50 на 50, 73 на 27, чи може всі 100% "навішають" на майбутніх оесбебешних громадян — пані Келеберді достеменно невідомо...

Відповідаючи на запитання: з якої речі, попри критику громадськості, начальники ЖЕКів, всупереч логіці, заключають контракти з міським головою, а не безпосередньо з УЖКГ і допоки триватиме ця практика, представниця міського комунального начальства пригадала, як за головування у місті Володимира Волкова механізм переходу укладання таких контрактів було розроблено. Але тодішні міськдепи відхилили запропоновані зміни.

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?
Заступник начальника УЖГК Марія Келеберда

Наступний доповідач, заступник гендиректора СП ТОВ "Світловодськпобут", депутат міськради Роман Петров, нагадав присутнім, що в період 2007-9 років, коли він очолював міську "комуналку", було розроблено стратегічну схему у напрямку зменшення кількості ЖЕКів з одночасним підвищенням їхньої ефективності. Окрім цього було підготовлено виконкомівське положення про конкурсний відбір надавачів комунальних послуг, згідно якого мешканці самі би обирали для себе більш підходящих. Але і тоді обранці не погодили інноваційні виконкомівські пропозиції…

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?
Заступник гендиректора СП ТОВ "Світловодськпобут", депутат міськради Роман Петров

Відразу опісля жвавого обговорення цього питання присутніми було прийнято резолюцію. Її пункти, зокрема, наголошують на створенні спільної комісії з реформування ЖКГ міста, на поетапну систему ліквідації ЖЕКів, замінивши їх експлуатаційними дільницями, а всі функції ЖЕКівських бухгалтерій передати в ведення УЖКГ. Також УЖКГ треба передати функцію укладання контрактів з начальниками ЖЕКів. Окрім цього — зобов’язати це управління до 20 травня поточного року оформити договори на ЖЕКівські послуги у відповідності до Постанови КМ №529 та з’ясувати причини її невиконання протягом двох років.

Не менш гострим стало обговорення ситуації, що склалася на КП "Світловодський міськводоканал". Наразі, повідомив головуючий, через різні призначення та "суди-пересуди", цим ледве дихаючим підприємством керують вже три директори (один з них — аж генеральний!). А нещодавно, вів далі пан Павлов, під час свого візиту до Світловодська заступник голови Кіровоградської ОДА Олександр Шаталов озвучив "ноу-хау", що визріло у надрах обласної влади. Воно полягає в об’єднанні чотирьох водоканалів — Кіровограду, Знам’янки, Олександрії та Світловодська — в один з головним офісом, звісно, в облцентрі. На що голова ГО "Ветерани КремГЕСу" Микола Литвиненко, взявши слово, виступив категорично проти. Подібна реорганізація, сказав він, неминуче призведе до остаточного колапсу нашого водоканалу. Адже за світловодський сегмент спільного водоканалу, через віддаленість міста від столиці області, будуть дбати за залишковим принципом. "Відомо, що водоканали названих міст знаходяться у ще гіршому стані, ніж наш водоканал. Тому, переконаний, приєднання поганого до ще гіршого – біда для всіх нас. Якщо вже й об’єднувати наш водоканал, так це з підприємством, яке за десять років свого існування з руїн перетворилось на найкраще в своїй галузі в Україні – із "Світловодсьпобутом", – запропонував оратор під схвальні відгуки присутніх. І додав, що тут громаді треба наполегливо доводити свою позицію міському голові Котенку, який є ще й однопартійцем з губернатором Ларіним. А відтак, йому не вельми зручно заперечувати своєму старшому партійному товаришеві...

Почувши таке, вже згадуваний Роман Петров, повідомив, що такий поворот в обговорені для нього, як представника СП ТОВ "Світловодськпобут", дещо несподіваний. Хоча тема, за його словами, не нова. Питання об’єднання його підприємства і КП "Світловодський міськводоканал" мало місце років зо два тому — відтоді, як "Світловодськпобут" почав виробляти власну електроенергію, значно дешевшу тієї, яку наразі купує водоканал. Тоді, за словами пана Петрова, теплопостачальники спільно із представниками водоканалу відпрацьовували це питання. Відтак, з огляду на зменшення собівартості послуг, прогнозований від об’єднання результат був досить слушним. Нині ж ситуація на водоканалі змінилась... "Відомо, що там багатомільйонні борги. Тому, якщо до "Світловодськпобуту" приєднати водоканал із його боргами — непереливки буде обом підприємствам, — припустив пан Петров. — Але, якщо громада міста ініціюватиме питання виведення водоканалу із кризи шляхом об’єднання двох міських підприємств, надавачів комунальних послуг, то насамперед потрібно створити фахову міську комісію у складі спеціалістів обох підприємств, громадськості та виконавчого комітету задля детального вивчення цього питання". А відносно об’єднання чотирьох водоканалів області, то Роман Петров висловив сумнів щодо позитиву від втілення цієї ідеї. Адже, сказав він, у цьому "звершенні", як відомо, не визначено долю водовідведення, яке у Світловодську є більш затратним, ніж водопостачання, що в свою чергу може суттєво підняти вартість цієї послуги. Якщо питання водопостачання та водовідведення не будуть вирішуватися під одним "дахом" — місто захлинеться у власних нечистотах, застеріг оратор.

Після ще кількох хвилин обговорення було прийнято резолюцію, яка наголошує, що ГР заперечує проти ідеї "злиття" водоканалів області та за якнайшвидше припинення порочної практики "багатодиректорства" на міськводоканалі.

...Так, не збавляючи дискусійного запалу, учасники "круглого столу" підійшли до свого третього, не менш актуального питання: і властям, і городянам вже давно пора остаточно визначатися з прерогативами обігріву в багатоквартирних будинках, освітніх та лікувальних закладах, в бюджетних установах. За словами Володимира Павлова, депутати минулої каденції, "залицяючись" до свого електорату напередодні виборів, узаконили системи індивідуального опалення в окремо взятих квартирах, що були встановлені без відповідної дозвільної документації. А це, зазначив головуючий, відкрило "шлюзи" для поширення подібного самоуправства. До того ж це місцеве рішення "конфліктує" з Постановою КМ №1268 від 31.10.2007 року, яка чітко розтлумачує, що від’єднання від централізованих систем опалення окремих квартир неприпустимо — лише цілим будинком. І що тоді робити іншим — 13 тисячам абонентів, яким не по кишені витрачати "скажені" тисячі на котли ІО? Невже, як і сотні-другій "індивідуальщиків" їм протестувати у коридорах "білого дому", вимагаючи від влади захистити їх від безсистемно встановлених котлів? І чому "Світловодськпобут" своєю пасивною позицією не боронить своїх "вірнопідданих", які продовжують користуватися його послугами?...

Взявши слово у відповідь, Роман Петров продемонстрував цілий стос скарг мешканців багатоквартирних будинків на своїх сусідів-"індивідуальщиків": тут тобі й регулярне "окурювання" чадним газом з котлів сусідів на верхніх поверхах, тут тобі й холодні стіни, які пліснявіють через те, що поряд "індивідуальщик", встановивши собі ІО, кудись завіялися та відключив котел. Або інший випадок — працюючий котел гудить вдень і вночі, через що сусідам, аби заснути доводить до ранку "рахувати баранів", бо за стіною від сусідського котла у них спальня знаходиться. А вибухонебезпека, яка вже позначилися в Україні не одним трагічним наслідком?.. "А те, що ми відстоюємо інтереси наших споживачів тепла, а не власників квартирних котлів — цілком логічна і зрозуміла річ. Громада доручила нам обслуговувати, вдосконалювати та зберігати систему централізованого теплопостачання міста, а не руйнувати її", — сказав пан Петров. Він також висловив надію на те, що невдовзі у Києві буде переглянута хибна державна політика у царині газових закупівель, де газ для населення відпускається за ціною 725 гривень за тисячу кубометрів, а така ж кількість для підприємств, що виробляють тепло цьому самому населенню — вже 1,3 тисячі. "Ми не ратуємо за те, щоб вартість газу для населення було піднято до нашого рівня, навпаки — необхідно знизити вартість газу для підприємств теплокомуненергетики до рівня вартості газу для населення…", — підсумував теплопостачальник.

...Як по першим двом, так і по цьому питанню було прийнято спільну резолюцію, адресовану як органам місцевого самоврядування, так і СП ТОВ "Світловодськпобут". Від властей ГР вимагає скасувати вже згадуване рішення міськради, направлене на, по суті, визнання самоуправства "індивідуальщиків" та припинити дії, спрямовані на руйнування системи теплозабезпечення міста. А "Світловодськпобут" — зобов’язати укласти договори з "індивідуальщиками", які відключились законно, про сплату ними місць загального користування та усіма законними шляхами відстоювати цілісність системи ЦО. А останній пункт резолюції наголошує, що ті, хто порушуватиме ці вимоги, без перебільшень, чинять злочин, протиставляючи себе інтересам переважної більшості територіальної громади.

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?

Що робити з ЖЕКами, водоканалом і опаленням?


Віталій АСАУЛЕНКО,
Богдан ДРОЗДОВ (фото).
  • Нравится
  • 5

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.


Партнери:


Top