Паразити: Апокаліпсис всередині


Паразити: Апокаліпсис всередині


29 листопада 2008
Паразити: Апокаліпсис всерединіЦілий сонм голлівудських кінорежисерів полюбляють знімати фільми про те, яку страшнючу роль відіграють у житті людства... паразити. Чимало з них припускаються моторошної гіпотези, що мікроскопічні потвори, які „хазяйнують” всередині людини, є ніщо інше як... інопланетні створіння. І не якісь там примітивні організми - вони зорганізовані і діють у строгому підпорядкуванні єдиному „командному центрові”. А стратегічна мета цього центру – який жах! - підкорення всієї людської спільноти, а то й, взагалі, - тотальне її знищення. Можна було б лише віддати належне фантазіям митців від індустрії розваг – таки вміють вони настрахати глядачів, якби не думка фахівця з паразитарної тематики, завідуючої епідеміологічним відділом Світловодської РайСЕС Радміли Перепеляк. Вже науково доведено, говорить вона, що існує, наприклад, так званий, котячий паразит - такий собі Toxoplasma gondii. Він, потрапляючи у мозок мишей та пацюків, призводить їх - ні багато, ні мало - до невмотивованої... любові до своїх споконвічних ворогів – гризуни, наче загіпнотизовані, буквально вишикуються у чергу до котячих пазурів. Не так давно, продовжує епідеміолог, вона прочитала про дослідження доктора Кевіна Лафферті з Каліфорнійського університету, який стверджує, що Toxoplasma gondii знаходить притулок не лише у мозках гризунів. Сприятливим середовищем для нього є і людська голова. Паразит здатен впливати на ставлення людини до самої себе, наприклад, їсти не те, що потребує організм ураженого індивіду, а те, що потрібно паразитові. Змін зазнає ставлення до власного добробуту та норми поведінки тощо. Тобто, у інфікованої людини паразит може спричинити розвиток шизофренії...

Взагалі-то, зазначає пані Перепеляк, тема паразитів та їхнього впливу на оточуюче середовище вивчена катастрофічно мало. І це на тлі того, що всі ці невидимі людським оком організми, за даними ВОЗ, є причиною понад 80% всіх хвороб людини! Що тими чи іншими паразитами – вірусами, мікробами, гельмінтами (глистами) - заражено понад 75% населення земної кулі.

... Тож, чи є порятунок від цієї напасті? Але спочатку завепідвідділом поділилася з нами відомою, перевіреною наукою, інформацією про те, хто ж то вони такі – оті кляті паразити. Це багатоклітинні організми, що пристосувалися жити і розмножуватися усередині інших організмів. Звісно, за їхній „рахунок”. Їх в організмі людини може „мирно співіснувати” близько 150 видів... На радість українцям, більшість паразитів полюбляють спекотній та вологий клімат, що не притаманно нашим помірним широтам. Але і на території України зареєстровано близько 30-ти видів паразитів, різновиди яких „мешкають” і в шлунково-кишковому тракті, і на шкірі, і в м’язовій та кісткових тканинах, і у згадуваному вже мозку, і у серці та легенях, і навіть в очах. У сільських жителів, за статистикою, паразитів більше, аніж у городян – дається ознаки наявність в містах централізованого водопостачання та відведення каналізаційних стоків, та більш тісний контакт селян зі свійськими тваринами. Хоча, зазначає епідеміолог, кишечник людини може вразити лише людська аскарида, кінська, свиняча тощо „не приживається” – вона, якщо й потрапляє всередину людини – видаляється природним шляхом. Одначе, „по дорозі на вихід” здатна ушкоджувати легені і печінку.

Гігієна – понад усе
Тільки чітке дотримання санітарних та гігієнічних норм, наголошує знавець паразитів Радміла Перепеляк, здатні максимально мінімізувати вірогідність їх потрапляння до організму людини. Треба завжди пам’ятати, що будь-який продукт тваринного або рослинного походження, а також напої являють собою небезпеку у плані зараження паразитами... Існує таке хибне уявлення, що їх можна знищити холодом. Можна, не без сарказму каже епідеміолог, якщо продукти морозити якутськими морозами протягом кількох...років. Найрезультативніший спосіб – термічна обробка: значна кількість паразитів „конає” від температури у 60оС і всі без винятку – від 100оС упродовж 30-40 хвилин. Але ж, як бути з овочами, фруктами та зеленню – компот якийсь вийде. А тим більше з хлібом... Вірно, говорить завепідвідділом, стовідсотково вберегтися від паразитів неможливо. Тому, слід чітко засвоїти, що проти людини з сильним імунітетом більшість паразитів стають безпорадними і гинуть „нарвавшись” на захисні дії організму. Один з основних „бійців” є вітамін „А”. „Для порівняння, - говорить Перепеляк, - за дефіциту в організмі цього вітаміну, розвивається понад 95% паразитів, що потрапили всередину, а при нормальній ним забезпеченості – трохи більше 20%”. Забезпечити ж організм вітаміном „А” можна, вживаючи соки „фреш” (свіжовижаті) з моркви, буряка, гарбуза. Стане у нагоді і сезонне споживання помідорів, абрикос, персиків, обліпихи та регулярний прийом комплексного антиоксиданту „Імувіт”.

... І останнє, що Радміла Перепеляк назвала „зброєю” проти паразитів є мило. Ні, його їсти не треба в жодному разі – милом треба мити руки. Регулярно.

Віталій АСАУЛЕНКО