Смерть у колисці


Смерть у колисці


30 липня 2008
Смерть у колисціЩо може бути жахливіше, страшніше, трагічніше (називайте, як знаєте) за раптову смерть немовляти у колисці? Про це навіть говорити моторошно. Але, не говорити – не означає відсутність подібного.
Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) – так медики-педіатри називають випадки смерті дітей першого року життя, у яких не виявлено жодних відхилень стану здоров’я. Вони – ці випадки – за своєю кількістю, трапляються частіше за лейкемію, менінгіт та дорожньо-транспортні пригоди. - Природа СРДС, - говорить завідуюча відділенням дитячої консультації Світловодської поліклініки Сільва Добровольська, - до кінця все ще не з’ясована. І погодували дитину перед сном як слід, і спати поклали вчасно, і спокійно заснула вона, не репетуючи, виказуючи якийсь для неї дискомфорт. А за кілька годин батьки у колисці виявляють своє немовля вже мертвим.

- Ви сказали, природа раптової смерті немовлят повністю не з’ясована. Це що – якесь нове, ще не вивчене явище?


- Не нове – випадки смертності дітей у віці до одного року трапляються, напевне, стільки, скільки існує людство. Точніше буде сказати, що залишається загадкою: чому одне немовлятко, знаходячись у далеко некомфортних для себе умовах, залишається живим і здоровим, а інше – набагато краще доглянуте – раптово помирає...

- Чи є якісь спільні причини, що спричиняють смерть малюків?


- Так. Їх може бути кілька, а може бути достатньо й однієї. Це і генетична уразливість дитини – вона вища, якщо вік матері не сягнув 20 років. Це і недоношеність. До речі, у надто юних мам значний відсоток недоношених та дітей з малою масою тіла. Останній фактор, також, може розглядатися як причина СРДС. Сюди ж можна додати і надмірне кутання дитини, і сон на животі або боку, і надто м’яка поверхня для сну. Але найвагомішою причиною була і залишається куріння матері! Це невипадково – дев’ять із десяти жінок, немовлята яких раптово померли, палили під час вагітності і по народженні.

- Раптовість тим і страшна, що застигає зненацька. Та, все ж... Чи доречно говорити про профілактику, яка б запобігала смерті у колисці?

- Аякже! Ще древні вважали, що раптово, або випадково, нічого не стається. Перш за все, батькам не треба ані на мить втрачати пильність. А особливо, у перші шість місяців життя свого маляти – 90% випадків СРДС припадають саме на цей період. Дозвольте ще трішки статистики: 24% раптово померлих немовлят, знаходились униз лицем, тобто, на животі; 74% - з бідних, малозабезпечених родин; 86% мали курящих батьків. Висновки щодо профілактики, як бачите, напрошуються самі собою. Також треба постійно пам’ятати: 18°С – найбільш комфортна для дитинчати температура. Літом, коли надто спекотньо, їй не потрібні додаткові постільні приналежності – лише пелюшки. Не треба перейматися, якщо кінцівки дитини на дотик прохолодні – це природньо. А взимку, пересуваючись з немовлям, треба прискіпливо стежити, щоб одіяло не покривало його обличчя надто довго. І взагалі, батькам, у перший рік життя їхнього потомства, краще забути що таке втома, роздратування та шкідливі звички.

Віталій АСАУЛЕНКО