14 червня – Всесвітній день донора


14 червня – Всесвітній день донора


12 червня 2008
14 червня – Всесвітній день донораУ наш нелегкий, насичений подіями і проблемами час про донорів ми згадуємо рідко, переважно в тих випадках, коли потрібна їхня допомога. З кожним роком кількість донорів зменшується. Причин цього багато і одна з них – соціальне розшарування населення, коли більш заможні громадяни не мають потреби здавати кров, а люди, що перебувають на порозі бідності – не мають здоров’я для здійснення донорської функції. Залишається середній прошарок населення, як правило, його представники і є донорами.
Не слід забувати про досить стрімке поширення вірусних гепатитів та ВІЛ, які роблять кров непридатною до переливання. Та й престиж донорства останнім часом перебуває не на високому рівні. Дехто вважає, що донорство шкодить здоров’ю, знижує працездатність чи викликає якісь ускладнення. Деякі люди бояться самої процедури, вважаючи її болючою. Організм людини має великі компенсаторні можливості. Втрачені 200-400 мл крові відновлюються протягом 15-20 діб, в окремих випадках – протягом 40-45 діб, а використання голок японського виробництва з лазерною заточкою зробило цю процедуру майже безболісною. Донор отримує два оплачуваних вихідних дня (один – в день здавання крові, другий – в будь-який інший день протягом року за бажанням донора). Керівництво комерційних підприємств ставиться до цього по-різному, що також відбивається на розвитку донорства.
У Світловодську та районі зараз здають кров 467 осіб, десятеро з них – медичні працівники, багато мешканців міста та району – колишні донори. 147 осіб мають статус «Почесний донор України», з них семеро – медичні працівники та медики-ветерани праці, багато донорів є «Почесними донорами Радянського Союзу» та «Почесними донорами товариства Червоного Хреста».
З нагоди Всесвітнього дня донора прийміть вітання всі, хто здає кров заради здоров’я чи порятунку життя інших людей. Бажаю всім міцного здоров’я, щастя й наснаги. Ми цінуємо ваш внесок у відновлення здоров’я мешканців міста та району.

Дмитро МОІСЕЄНКО,
в. о. завідуючого відділенням переливання крові Світловодської ЦРЛ.