До уваги споживачів природного газу! Правила проведення перерахунку кількості та вартості спожитого газу


До уваги споживачів природного газу! Правила проведення перерахунку кількості та вартості спожитого газу


22 січня 2015
До уваги споживачів природного газу! Правила проведення перерахунку кількості та вартості спожитого газу

Розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності — за нормами споживання природного газу. З 1 травня 2014 року відповідно до постанови Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 03.04.2014р. за №420, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.04.2014р. за №388/25165, діють нові роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення.

Звертаємо увагу, що для споживачів, які використовують природний газ для приготування їжі та/або підігріву води (не використовують газ для опалення) у багатоквартирних будинках (2 і більше квартири) встановлені ціни незалежно від обсягу річного споживання. Крім того, кількість категорій цін, диференційованих за обсягами річного споживання, зменшена до трьох — встановлено єдині ціни на газ для споживачів, що використовують більше 6000 та більше 12000 куб.м газу на рік.

1.З річним обсягом споживання, що не перевищує 2 500 куб.м газу.
2.З річним обсягом споживання від 2 501 до 6 000 куб.м газу.
3.З річним обсягом споживання більше 6 000 куб.м газу.

Визначення ціни газу для застосування у поточному році проводиться в залежності від річного обсягу споживання у попередньому році.

Для нових споживачів діє правило: у разі нового підключення споживача до газорозподільної мережі або зміни власника об`єкта споживача у поточному році застосовуються мінімальні роздрібні ціни, що затверджені НКРЕ для споживачів з річним обсягом споживання до 2 500 куб. метрів.

Згідно до п.10 "Правил надання населенню послуг з газопостачання" ВАТ "Кіровоградгаз", Світловодське УЕГГ щороку станом на 1 січня проводить перерахунок вартості використаного природного газу та суми нарахованих пільг і субсидій окремо щодо кожного споживача залежно від обсягу використання газу у попередньому році та від диференційованих роздрібних цін, що діяли в зазначеному році. Якщо за підсумками попереднього року використання природного газу споживачем не відповідає обсягам, на підставі яких визначалась ціна на природний газ, зокрема:

у разі перевищення обсягу використаного природного газу порівняно з встановленим у попередньому році (V2 > V1), споживач зобов`язаний протягом трьох місяців з дати здійснення перерахунку сплатити газопостачальному підприємству різницю його вартості, розрахунок якої здійснюється за формулою
Вс = (Ц2 х V2) - (Ц1 х V2)

Ц1 — роздрібна ціна на природний газ, встановлена для оплати природного газу у попередньому році;
V1 — річний обсяг, згідно з яким була визначена ціна у попередньому році;
Ц2 — встановлена для оплати природного газу роздрібна ціна, що застосовується для споживача згідно з використаним у попередньому році обсягом;
V2 — річний обсяг, використаний споживачем у попередньому році;
Вс — вартість природного газу, яку споживач повинен сплатити за результатами перерахунку.

У разі зменшення обсягу використаного природного газу, порівняно з встановленим у попередньому році (V2 < V1), різниця у вартості газу залишається на особовому рахунку споживача і зараховується в рахунок майбутніх платежів. Розрахунок вартості у цьому разі здійснюється за формулою:
Вгп = (Ц1 х V2) - (Ц2 х V2), де

Вгп — вартість природного газу, яку газопостачальне підприємство зараховує на особовий рахунок споживача в рахунок майбутніх платежів.

Такий перерахунок здійснюється до 1 лютого поточного року.

За ініціативою ВАТ "Кіровоградгаз" Світловодського УЕГГ або за заявою споживача аналогічним чином може проводитись перерахунок вартості природного газу, використаного у першому півріччі поточного року. При цьому враховується, що обсяг використаного споживачем природного газу у першому півріччі становить 60 відсотків річного обсягу споживання.

Такий перерахунок здійснюється до 1 серпня поточного року.

Під час визначення річних обсягів споживання при проведенні перерахунку враховується наступне.

У разі розміщення за однією поштовою адресою кількох об`єктів, що належать споживачеві (наприклад житловий будинок та флігель, у яких встановлено лічильники газу), загальний обсяг споживання природного газу для застосування роздрібних цін визначається як сума річних обсягів газу по всіх лічильниках, встановлених на таких об`єктах.

У разі нового підключення споживача до газорозподільної мережі або зміни власника об`єкта споживача річний обсяг споживання визначається залежно від обсягів використаного природного газу з моменту підключення або зміни власника об`єкта споживача до кінця року.

У разі встановлення в газифікованому житловому фонді протягом року лічильника газу — шляхом додавання визначеного за нормами споживання обсягу природного газу з початку попереднього року до моменту встановлення лічильника газу та обсягів фактично використаного природного газу за показаннями лічильника з моменту його встановлення до кінця року.

Перерахунок проводиться в автоматизованому режимі, при цьому враховуються сплачені споживачем обсяги газу та контрольні показання лічильників, зафіксовані працівниками ВАТ "Кіровоградгаз" Світловодського УЕГГ.

Більшість звернень споживачів з приводу перегляду цінової категорії пов’язані з порушеннями споживачами термінів оплати за газ, не зняттям показань лічильника станом на 1 число, оплатою "наперед", порушенням інших вимог Правил.

Отже, щоб не мати зайвого клопоту, треба пам’ятати 4 простих правила:

• показання лічильника газу знімаються споживачем самостійно 1-го числа місяця, наступного за розрахунковим;
• оплата за газ повинна проводитись до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим;
• контролер ВАТ "Кіровоградгаз" має право перевірити правильність зняття показань лічильника та правильність оформлення платіжних документів;
• споживач зобов’язаний допускати контролера у приміщення, де розташовані лічильники, для контрольного зняття показань.

Вікторія Ясавієва,
майстер служби обліку Світловодського УЕГГ