Водоканал у "лещатах" боргу


Водоканал у "лещатах" боргу


24 вересня 2007
Не вельми затишно в останній час у своєму кабінеті почувається директор КП „Світловодський міськводоканал” Любов Осіпчук – податківці все частіше нагадують їй, що вона „ходе під статтею”. Причина – кількамісячна заборгованість по сплаті податку на додану вартість (ПДВ), яка на сьогодні дорівнює 960 тисяч гривень плюс штрафні санкції. А податок цей з розряду першочергових – якщо зволікати з його сплатою можуть і „дєло пришити”. А що робити, запитує у серцях Осіпчук: нинішнього тарифу вистачає лише на оплату електроенергії, на переказ до Пенсійного фонду і ледь-ледь на зарплату.

Щомісяця 70-80 тисяч гривень на ПДВ – ніяк не нашкребти. Безумовно, директор водоканалу розуміє, що підвищення тарифу, принаймні, до більш-менш оптимального у 4,09 гривень за кубометр води, викличе шквал протестів з боку городян. „Пригадуєте, - говорить вона, - серпень 2006 року, коли наші працівники, які півроку не отримували зарплату, були на межі страйку, а Обленерго щодня погрожувало відключити водоканал від струму? Тільки тоді міська адміністрація, яку на той час очолював Павло Солодов, таки пішла на підвищення тарифу до трьох гривень п’ятдесяти копійок, який тодішній заступник голови з комунальних питань Володимир Дем’янюк назвав „тарифом виживання” – ні за які новації та реконструкції не могло бути й мови. До того ж, поки необхідна сума акумулювалася, аби сплатити борги за спожиту електроенергію, нам продовжували погрожувати відключенням. І лише завдяки дипломатичним здібностям секретаря міськради Геннадія Френкеля, який щоразу вступав з енергетиками у переговори, їхні погрози не втілились у життя. Хоча, за рангом і посадою, подібні переговори у пошуках компромісу мав вести міський голова. Але його в області всерйоз не сприймали...”. Тому Осіпчук покладає неабиякі надії на нинішнє керівництво міста, зокрема на секретаря Френкеля, на нинішнього головного комунальника міста Романа Петрова, на голів постійних депутатських комісії – Любов Чекаленко та Георгія Золотаревського, які з розумінням ставляться до водоканальської скрути і вже чимало зробили для її подолання...

Нам вдалося зв’язатися з виконуючим повноваження міського голови Геннадієм Френкелем, аби почути його коментар щодо описаного вище. Ми, сказав він, абсолютно не налаштовані вирішувати проблеми водоканалу за рахунок споживачів, принаймні, різкого та необґрунтованого підвищення тарифів не буде – сьогодні виконком і депутати міськради спільно проробляють конструктивні підходи. Щодо цього Френкель назвав банківський кредит у два мільйони гривень для дотування водоканалу, який, за рішенням сесії, зголосився надати „Східно-Європейський банк” і що дозволило водоканалу суттєво зменшити боргове ярмо. Паралельно з цим, сказав він, не без допомоги фахівців київського Інституту місцевого розвитку, шукаються інженерні рішення з метою зменшення питомих витрат на виробництво води. „Міська влада налаштована тісно взаємодіяти з водоканалом. Адже, всі ми бачимо – попри скруту і труднощі водоканал залишається життєздатним, насамперед, завдяки прагненню керівництва водоканалу до виходу з кризи і високопрофесійному колективу. А відтак, ані виконавчий комітет, ані депутатський корпус не залишить його наодинці зі своїми бідами”, - наголосив Френкель. Окрім цього, він переконаний, що й уряд Януковича, який визнав комунальну сферу однією із своїх прерогатив, не залишиться осторонь, адже, подібні проблеми мають майже всі українські водоканали. „Якби не нав’язані українському суспільству парламентські вибори, ймовірно, ми би вже сьогодні відчули урядову допомогу, а так – ще й кінця виборчих перегонів доведеться чекати”, - підсумував Геннадій Френкель.

Ян ДРОБОВИК