Родимки і сонце — будуар "ракової цариці"


Родимки і сонце — будуар "ракової цариці"


4 липня 2011
Наталя Біляєва наголошує: серед причин появи меланоми — гормональна, генетична, травматична, імунна — родимки і ультрафіолет є найбільш поширеними.Наталя Біляєва наголошує: серед причин появи меланоми — гормональна, генетична, травматична, імунна — родимки і ультрафіолет є найбільш поширеними.Розхожа теза про те, що хворобу легше попередити, аніж її лікувати, чи не найбільше підходить до такого шкірного онкозахворювання, як меланома.
У підтвердження, Наталія Біляєва, лікар-дерматовенеролог вищої категорії Світловодської ЦРЛ наголошує: своєчасне звернення до лікувальної установи з підозрою на меланому майже стовідсотково гарантує припинення її прогресування. Лікування ж із запізненням, навіть, надсучасними методами, не дає жодного шансу на повне одужання... Меланома шкіри, за словами пані Біляєвої, належить до групи пухлин з максимальним ростом захворюваності. Причому, в однаковій мірі як у чоловіків, так і у жінок. А тенденції до її поширення по всьому світу воістину вражаючі: за останні півстоліття — у 5-7 разів.

— Щоби вчасно "добігти" до лікарні з підозрою саме на ранню стадію меланоми, на що передовсім треба звертати увагу?

— Непомітно зародившись в епідермісі (поверховий шар шкіри), пухлина починає розвиватися углиб організму. Її злоякісні клітини вирізняються від інших подібних своїм нестабільним контактуванням між собою. Відтак, вони легко відчіпляються від основної пухлини і "розбігаються" лімфатичними й кровоносними судинами, поширюючи метастази в печінці та серці, в легенях та мозку, у черевній порожнині. В цьому-то й криється особлива підступність цієї хвороби, яку спеціалісти заслужено нарекли "Раковою царицею"… Будь-яка родимка чи пігментна пляма — це насамперед найбільш незахищена ділянка нашої шкіри. Саме їх у понад 80-ти відсотках випадків обирає меланома…

— От-такої! А у народі кажуть, що чим більше родимок — тим щасливіша людина. А їх, виявляється, треба безжально видаляти…

— Зв’язок між родимками і щастям може й насправді існує — про це вам тоді краще поговорити із бабцями-знахарками. Хоча, замічу, деякі із них, навпаки, називають родимки та родимі плями "Кігтями Диявола" — в чому вони, дійсно, мають рацію, якщо взяти до уваги вищесказане мною. А тепер таки дозвольте відповісти на ваше перше запитання… "Бігти" до лікарні треба, щойно на шкірі з’явились ледь помітні пігментні цяточки. Дерматолог або онколог (а краще, коли і перший, і другий), з допомогою дерматоскопа, протестують кожну родимку чи пляму. У разі виявлення серед них "активної" — її треба негайно видалити поки вона не переродилася на меланому. А от коли на прийом до лікаря приходить пацієнт з невеличким і, на перший погляд, безневинним ущільненням на шкірі, яке (чомусь) почало кровити, то це вже, даруйте, занадто пізно…

— Значить, що: треба — від гріха подалі — видалити до біса всі родимки? А як же тоді бути із визначенням, що родимки у жодному разі не можна чіпати, бо це часто-густо може призвести до ракового переродження?

— У деяких родимок, це правда, таки є схильність до такого переродження. І з’ясувати це можна лиш на фаховому рівні. Упевнено припускаю, що в багатьох салонах краси, де без зайвих коливань вам видалять будь-яку родимку (аби гроші!), фахівці, що досконало знаються на темі нашої розмови, не працюють. Більш того, там особливо не полягатимуть і на наявності лікарської довідки про родимку, якої клієнт бажає позбутися. На жаль! Адже є ризик, що видалена родимка вже вражена меланомою. Наслідки такого "наведення краси" можна порівняти із вибухівкою, що спрацювала в організмі — за кілька місяців від людини й живого місця не залишиться.

— Фу-ф, аж моторошно стало... А ще, як відомо, рак шкіри може спровокувати сонце, яке щоліта припікає все дужче...

— На рак шкіри припадає до п’яти відсотків від сукупної кількості онкозахворювань. Кожні п'ять років кількість випадків шкірних онкозахворювань подвоюється. Що дозволяє говорити вже про епідемію. Таке прогресування небезпідставно пов’язано із зростанням сонячної активності з його вбивчим для організму в цілому і для шкіри, зокрема, ультрафіолетовим опроміненням... Уявіть, виходить людина з води і розпластується прямісінько під сонцем. Крапельки на її тілі перетворюються на своєрідні лінзи, що неабияк посилюють дію сонячних променів. А якщо ця крапелька залишилась на родимці чи пігментній плямі, які, як вам вже відомо, є найбільш незахищеними ділянками шкіри... Наголошую: після купання, сонячні "ванни" з 11-ї до 15-ї години дня — божевілля. А коли батьки заохочують до подібного дозвілля своїх дітей — це без перебільшень, вже злочин.

— Але ж так хочеться, а особливо, молодим панянкам, бути "шоколадками"! Тим більше, що у продажу нині безліч сонцезахисних кремів...

— Безумовно, дія таких кремів дає обіцяний у їхній анотації ефект. Але він надто швидкоплинний. Річ у тім, що основу будь-якого крему складає олія — нехай із найекзотичніших рослин. Виходячи з цього, дію сонцезахисних кремів можна порівняти із олією на сковорідці, яка спочатку дозволяє рівномірно підсмажити страву. Але потім... Якщо сковорідку вчасно не зняти з вогню — олія у ній спалахує. Думаю, я зрозуміло пояснила? А щодо "шоколадності" дівчат, нагадаю, що раніше панянки-аристократки так безоглядно, як нині, сонцю не віддавалися. І на довгі роки зберігали молодість та красу своєї шкіри. А про існування меланоми навіть і не здогадувалися.

Віталій АСАУЛЕНКО
Фото автора