Очищуючи воду


Очищуючи воду


18 серпня 2010
Очищуючи водуСвітловодськ "накрив" період, якого городяни жахаються однозначно — буйне цвітіння води Кременчуцького водосховища. І не лише через супутній сморід — водопровідна вода на цей час годиться пити лише після тривалого кип’ятіння...
Існує така небезпідставна думка: 80% своїх хвороб людина "випиває" з водою. Одні, запобігаючи цьому, купують бутильовану воду, що є недешевим задоволенням, інші — кип’ятять її "до нестями", що не вельми знижує її шкідливість. Особливо, коли вона містить нітрати — при кип’ятінні, стверджують фахівці, її токсичність зростає. Та є ще й третій варіант — водяні фільтри. Тут торгівля пропонує безліч варіантів. На якому зупинитись?.. І ми вирішили проконсультуватись у консультанта (даруйте за тавтологію) світловодської торгівельної мережі "Лабіринт" Максима Левицького. Для того, щоб визначитись, який фільтр вам необхідний, сказав він, спочатку треба дізнатись про хімічний склад, тобто, забрудненість води, яка подається до вашого житла. Такі аналізи здійснюються фахівцями місцевої санепідстанції. Причому, зазначає пан Левицький, за бажанням замовника, може бути проведено як скорочений аналіз (від 10-ти до 12-ти показників), так і розширений (від 15-ти до 40-ка показників). Щоправда наш консультант достеменно не знає, чи спроможна наша РайСЕС здійснювати такі (розширені) дослідження...

Аби внести тут ясність, згодом ми звернулися до завідуючої санітарно-гігієнічним відділом тутешньої РайСЕС Світлани Демченко. З її слів ми дізналися, що лабораторія нашої санепідстанції акредитована здійснювати аналіз води як скорочений (на вміст нітратів та органолептичний склад), так і більш розлогий – розширений. Перший обійдеться замовникові у 20 гривень 90 копійок, вартість другого коливатиметься від сотні гривень. Причому, зауважила пані Демченко, гроші беруться лиш за аналіз води з колодязів, свердловин, тобто, з приватних джерел. Для тих же, хто цікавиться "централізованою" водою — КП "Світловодський міськводоканал" та водогін "Дніпро-Кіровоград" — результати видаються відразу і безкоштовно. Адже, проби води з цих джерел, зазначила пані завідуюча, здійснюються регулярно...

"Маючи на руках результати аналізу вашої води, — продовжив Максим Левицький, — набагато легше буде підібрати фільтр, необхідний саме для вашої води". Та й і це ще не все... Перед "походом" за фільтром наш консультант радить визначитись з кількістю води, яку зазвичай споживаєте ви чи ваша родина. Відомо, в середньому води для пиття та приготування їжі людина споживає від двох до трьох літрів за добу. Саме ці літри треба перемножити на кількість членів вашої родини — адже, в залежності від маркування, ті чи інші фільтри очищують різну кількість води за відповідний проміжок часу... Ще літрів з п'ять-сім накиньте, так би мовити, про запас (може гості до вас "нагрянуть"). Що ж до якості... "Можливо вас задовольнить поверхнева очистка, то і до магазину не треба тоді ходить — достатньо кілька шарів марлі на носик крана... А якщо серйозно, то необхідно визначитись, наскільки вам потрібно доочищувати воду: до зниження у її вмісті двох-трьох компонентів чи з максимальною очисткою, а може вам потрібна вода без будь-яких домішок взагалі", — підказав наш консультант.

Сучасні технології, за якими виробляються сьогодні водяні фільтри, здатні задовольнити всі ці вимоги. До так званих класичних методів очищення води Максим Левицький відніс чотири різновиди фільтрації.

Перший — механічний. Це, коли, в залежності від отворів фільтруючого елементу затримуються частки піску, іржи тощо розміром від 5 до 500 мкм (мікрон) — грубе очищення, тонке очищення — затримка часток від 0,5 до 5 мкм і надтонке очищення, що затримує частки до 0,5 мкм і навіть бактерії.

Другий різновид — сорбція (або поглинання). Тут, через наявність у фільтрі активованого вугілля, стає можливим очищення води від хлору та різної органіки. Причому, в такій воді зберігаються корисні речовини.

Третій — іонний обмін — дозволяє позбутися у воді іонів важких металів та жорстких солей. Четвертий різновид дозволяє з допомогою окислення видалити з води марганець і залізо.

До новітніх методів боротьби за чистоту води пан Левицький відніс фільтрацію через мембрани, або по-науковому — зворотній осмос. Це настільки тонка очистка, яка затримує практично все — лиш окрім молекул води.

Електрохімічний метод, також, за словами нашого консультанта, можна віднести до новацій в очищені води. Тут у рідині, яка потрапила до відповідної ємності, під дією електролізу, відбуваються складні окислено–відновлювальні реакції, в результаті чого знешкоджуються різні шкідливі речовини, включаючи, навіть, віруси та бактерії...

І щодо жорскості води
Як професіонал, розповідаючи про якість води, Максим Левицький не оминув торкнутися теми її жорсткості — важливий показник, що суттєво впливає на здоров’я населення. Не випадково ж, сказав він, у Європі та США санітарна межа жорсткості не повинна бути вищою за 1,2 мг-екв/л (міліграм-еквівалентів на літр, — одиниця виміру жорсткості води). В Україні ж середній показник перевищує цю норму у 5-6 разів...

За словами нашого консультанта, жорсткості воді надають присутні в ній іони солей. Механічні фільтри проблеми не вирішують — для цього необхідний іонно-обмінний фільтр-зм’якшувач, під дією якого розчинені у воді жорсткі солі замінюються нешкідливими для організму іонами натрію. Вода після такого очищення стає м’якою, наче дощова — не подразнюється шкіра під час купання, не тьмяніє волосся. І не лише для організму та тіла людини корисна така вода — за відсутності жорстких солей подовжується термін експлуатації сантехнічного обладнання. А для прання порошку стане потрібно у 3-5 разів менше, аніж зазвичай.

Безумовно, сказав на завершення свого "фільтрованого" огляду Максим Левицький, вартість такого устаткування може коливатися від двозначних до чотирьохзначних чисел. Ось чому тут варто чітко визначитись, який саме фільтр потрібен вам конкретно. Звісно, не економлячи при цьому на власному здоров’ї.

Віталій АСАУЛЕНКО
Фото: Максим Левицький: фільтрів — безліч, головне тут визначитись, який вам треба конкретно.