Реформа фінансування системи охорони здоров’я України набирає обертів


Реформа фінансування системи охорони здоров’я України набирає обертів


23 січня 2019
Реформа фінансування системи охорони здоров’я України набирає обертів
Трансформація (реформування) охорони здоров’я, що розпочалася в Україні в 2018 році, триватиме три роки, а у 2020 медична галузь повинна повністю перейти на нову модель фінансування. Відповідно до Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я України, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 1013 та Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", який набрав чинності 30 січня 2018 року, одним з основних стратегічних завдань цієї реформи є перехід до оплати діяльності постачальників медичних послуг на основі конкретних результатів їх діяльності. Закладено новий принцип фінансування медичних послуг в Україні "гроші ходять за пацієнтом", а не за інфраструктурою закладів охорони здоров’я та іншими надавачами послуг.

За один з ключових елементів реформи фінансування системи охорони здоров’я відповідає Національна служба здоров’я України (НСЗУ), яка виконує функції єдиного національного замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій. Національна служба здоров’я України оплатить чіткий перелік діагностичних і лікувальних послуг. При НСЗУ діє контакт-центр (короткий номер — 1677), який обслуговує пацієнтів, лікарів та керівників закладів охорони здоров’я.

В 2018 році пріоритетним напрямком реформи була реорганізація медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу. Протягом року більшість ЦПМСД перетворені в комунальні некомерційні підприємства, громадяни заключили декларації про вибір лікаря, а медичні заклади отримали першу оплату за послуги від держави на свої рахунки.

На 2019 рік до пріоритетних напрямів діяльності МОЗ України віднесено, зокрема, реформування на рівні вторинної спеціалізованої допомоги та початок реалізації програми "Безоплатна діагностика". В поточному році поки буде надходити медична субвенція місцевим бюджетам вторинного рівню медичної допомоги, крім пілотних проектів (амбулаторна допомога — по всій Україні, стаціонарна — Полтавська область).

В 2020 році заплановано розпочати реорганізацію стаціонарної медичної допомоги та фінансувати медичні заклади через Програму медичних гарантій на оплату медичних послуг та лікарських засобів, в т.ч. на вторинну меддопомогу, вагітність та пологи.

В поточному році відбудеться реоргізація комунального закладу "Світловодська ЦРЛ" шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство (відповідні документи подано до Світловодської міської ради). Після автономізації лікарня заключить договір з НСЗУ, і надалі буде отримувати оплату за надані медичні послуги. Тобто, якщо ліжка відділень нашої лікарні будуть незайняті, НСЗУ їх не фінансуватиме, та їх кількість змушене буде скорочена до потреб населення. Також тільки оплатою за надані послуги НСЗУ буде функціонувати амбулаторно-поліклінічна служба лікарні. Благодійні внески буде ліквідовано.

Передбачається, що з липня 2019 року Національна служба здоров’я оплатить 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням вашого сімейного лікаря, терапевта або педіатра за принципом "гроші йдуть за пацієнтом" на рівні амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги.

Можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок.

Для пацієнтів це означає, що не потрібно буде приносити шприци, рукавички, вату та плівку для рентгена — НСЗУ покриє вартість послуг у програмі.

Світловодська ЦРЛ готова працювати за програмою "Безкоштовна діагностика", але надаватиме ці послуги після укладення договіру з НСЗУ.

Лікар-методист Світловодської ЦРЛ
Ірина Кріпак