Чи означає дим «басейнової» котельні, що скоро поплаваємо?


Чи означає дим «басейнової» котельні, що скоро поплаваємо?


11 грудня 2017
Чи означає дим «басейнової» котельні, що скоро поплаваємо?
Вже тиждень, як запрацювала міні-котельня, яка забезпечує теплом міський спортивний комплекс (МСК) і підігріває воду для його басейну. І чимало мешканців у цьому зв’язку почали терзати смутні сумніви. Точніше, два смутних сумніви: чи запрацює цьогоріч басейн і чи шкідливий дим з труби цієї міні-котельні? Отож, по першому питанню, з великою долею вірогідності, можна відповісти, що, так, запрацює — відкриття плавального сезону має відбутися традиційно на День Святого Миколая, 19 грудня. Що ж до другого питання, довелося побалакати "по душам" з головою ТОВ "Вектор-Стандарт", який забезпечує експлуатацію означеної міні-котельні, Сергієм Костенком. Та на початку нашої розмови, пан Сергій розповів про деякі новації в удосконалені роботи як самої міні-котельні, так і об’єкту, який вона обслуговує…

Отже, цьогоріч було модернізовано котел: якщо до цього його топка була з шамотної цегли, то вже зараз вона має водяне охолодження. Тобто, відрив по показникам ККД (коефіцієнт корисної дії), у порівнянні з минулорічним, істотно зріс. Не говорячи вже про порівняння з обслуговуванням МСК розташованою за кількасот метрів котельнею №2, тепло-лічильник якої, до слова, знаходився там же — на котельні. Відтак, тепло, проходячи ці кількасот метрів, м’яко кажучи, не вельми добре ізольованими трубами, на об’єкті призначення було на кілька градусів нижче. А от платити з бюджету доводилось як за початковий градус тепла. Тепер же відстань від виходом тепла з міні-котельні (там і лічильник стоїть) і об’єктом складає якихось 15 метрів…

А ще, за словами Костенка, "Вектор-Стандарт", до того ж, власним коштом усуває недосконалості опалення самого спорткомплексу. Так, було встановлено два циркуляційних насоси, які дозволяють "виокремити" теплу воду для басейну і для душових — тепер ніхто не скаже, що вода у душі прохолодна, або у басейні — загаряча… Раніше, продовжує наш "обігрівальний" співрозмовник, у віддаленому залі КДЮСШ існувала споконвічна проблема: одна його частина недостатньо обігрівалася, у порівнянні з іншою… Ще один циркуляційний насос вирішив цю проблему — тепер однаково тепло у всій залі. Подібне було і в ще більшому за площею головному спортзалі МСК, де труби опалення, через свою значну протяжність, регулярно закорковувались повітрям… Кілька кранів для скидання скупченого повітря з труб, встановлені "Вектор-Стандартом", знов таки, за власні гроші, зняли цю проблему — тепер однаково тепло і у найвіддаленішому закутку чималенького за площею спортзалу.

Ну і на десерт — екологія… Наша розмова на подвір’ї міні-котельні проходила на час, коли, як запевнив Котенко, міні-котельня працювала на повну.

"Погляньте на дим з труби — його не видно. Бо ж температура згорання палет сягає тисячі градусів. Якщо навіть там було би щось там шкідливе — воно згоріло би повністю", — запевняє пан Сергій, додаючи, що дим від згорання палет (пресована соняшникова полова) — звичайний СО2, тобто, ті ж самі дрова, який взимку носиться над селами.


Набагато не безпечнішими є продукти згорання традиційних "газових" котелень — вони, хоч запаху вираженого не мають, а от шкода від них ще та.

…А от чорного диму, який подеколи валить з труби і який насторожує регулярно стурбовану громадськість, позбутися навряд чи вдасться. Річ у тім, пояснив Костенко, що котел, згідно правил техніки безпеки, необхідно чистити раз на добу. Опісля чого він знову розпалюється. І поки він не набере своїх "робочих" тисячу градусів (а це — 10-20 хвилин) і валить з труби чорний дим. Шкода від цього, якщо порівнювати з вихлопними газами автомобілів, які ми вдихаємо регулярно, або — димом від тютюнопалінням, вочевидь — мізерна.

Та для того, щоби зняти щонайменші сумніви стосовно своєї згубності на довкілля й людей, "Вектор-Стандарт" звернувся до незалежної компанії з Кропивницького, яка має ліцензію на проведення експертиз на різні шкідливості. Вона взяла необхідні проби повітря і зараз їх вивчає. Висновки очікуються наприкінці поточного-на початку наступного року. Пан Сергій пообіцяв надати їх нам для оприлюднення, незалежно від результатів. Бо він переконаний: йому немає чого приховувати.