Поляки-полони хочуть розгорнутись у Світловодську


Поляки-полони хочуть розгорнутись у Світловодську


1 квітня 2017
Поляки-полони хочуть розгорнутись у Світловодську
Ті поляки, що живуть у Польщі, звуться поляками, а ті, що за її межами — полони. Колись і середньовічне містечко десь в околицях нинішнього Світловодська Крилів, наділене таким собі Маґдебурзьким правом, теж було польським… Тепер це — Україна! І Польща се визнає. Визнають це і полони-мешканці нашого міста, які, аби не відриватись від своєї етнічної пуповини, утворили не так давно свою ГО — "Крилівське об’єднання поляків-полонів ім. Сиґізмунда ІІІ Вази"

Був колись у них такий король. Та й у нас він був, адже стояв на чолі союзної держави — Речі Посполитої, до складу якої входили, окрім католицьких Польщі і Литви, й православна Україна.

Могутня держава була, аж допоки оцей Сиґізмунд, будучи несамовитим католиком, не взявся католичити православних українців. І отримав тоді війну всередині. І розвалили горді українці тую імперію. І Берестейська Унія, утворенням якої отверезілі католики хотіли підлизатися до православних українців і у такий спосіб врятувати Річ Посполиту, не допомогла — бо на святе зазіхнули союзники. Хоча у цього Вази був невеличкий таки і позитив – він брав Москву, щоправда, руками українців під командуванням гетьмана Петра Сагайдачного.

…Та се вже у минулому — українці і поляки, перепросивши один у одного за "нєпаняткі" своїх пращурів славетних, перегорнули цю сторінку історії. А що ж полони-адепти "Крилівського об’єднання поляків-полонів ім. Сиґізмунда ІІІ Вази", які останнього березневого дня презентували у "білому домі" свою організацію?

Зі слів її голови Марини Павлюк (на першому фото) та її заступника Сергія Гайдука, тутешні етнічні поляки хочуть вести культурницьку та просвітницьку роботу серед собі подібних: вивчати і вдосконалювати (хто вже знає) польську мову, здійснювати культурний обмін зі своєю історичною батьківщиною тощо. А задля цього їм хотілося би утворити у Світловодську щось на шталт школи, адже Польща приділяє значної уваги своїм діаспорянам, наприклад, дітям, які пройшли навчання у таких школах, надаються преференції щодо подальшого здобуття ними вищої освіти у Польщі. І це стосується не лише полонів — школа буде відкрита для всіх бажаючих, наголошували виступаючі.

А що для цього потрібно? Та дрібниця — аби лиш міська влада розглянула можливість виділити придатне для їхньої школи приміщення… Та, без проблем, відповіла на це присутня на засіданні заступниця міського голови з гуманітарних питань Ірина Щербина — подавайте заявку і ми її обов’язково розглянемо.