Глаукома — серйозне захворювання, яке призводить до втрати зору


Глаукома — серйозне захворювання, яке призводить до втрати зору


10 березня 2017
Глаукома — серйозне захворювання, яке призводить до втрати зору
Із 6 березня в Україні стартував тиждень боротьби з глаукомою. При сучасному ритмі життя значна частина навантаження припадає на органи зору. Регулярна діагностика очей — найкращий спосіб захистити їх від захворювань. Молодим людям, у яких немає ніяких проблем із зором і відсутні спадкові фактори ризику, комп’ютерна діагностика очей рекомендована кожні три-п’ять років. Особам від 40 до 64 років — кожні два-чотири роки. Якщо ж вам 65 і більше, то перевіряти зір необхідно через один-два роки. Найчастіше очі вражає глаукома — підступне та небезпечне захворювання, яке може призвести до сліпоти.

Глаукома — це хронічне захворювання очей, коли підвищується внутрішньоочний тиск. Воно вражає зоровий нерв. Переважно виникає на обох очах, але не одночасно.

На жаль, глаукома — досить поширене захворювання, від якого переважно страждають люди після сорока років. Однак ця недуга може з’явитися й у молодому віці, й навіть у немовлят. Зір може знижуватися, поки не настане повна сліпота. Спричинена глаукомою, вона має незворотний характер, оскільки гине зоровий нерв.

Діагностувати глаукому на початковій стадії надзвичайно складно: не знаючи ознак цієї недуги, хворі не звертають уваги на перші її прояви або не пов’язують їх із захворюванням очей. Часто людина не має жодних скарг. І лише випадково звертає увагу, що одне око вже нічого не бачить. Іноді може з’явитися відчуття тяжкості навколо очей, головний біль зранку чи після напруженої роботи. Зір знижується повільно та непомітно. Деякі пацієнти відчувають потребу часто змінювати окуляри, призначені для користування на близьких відстанях. Підступність цієї форми глаукоми полягає в тому, що хвороба розвивається у віці 40-50 років і повільну втрату зору хворі часто вважають природною, пов’язаною з віковими змінами.

Відкритокутова форма виявляється зазвичай під час профілактичного огляду або випадково, коли хворий звертається до окуліста для підбору окулярів.

Закритокутова форма глаукоми спостерігається рідше. Проявляється гострим нападом різкого болю в оці, який може віддавати в ділянку вуха, щелепи або серця. Крім того, з’являється нудота, яка помилково може бути сприйнята як ознака шлунково-кишкового розладу. Все це спричиняється до того, що хворий не завжди звертається до окуліста, втрачає час, потрібний для надання термінової офтальмологічної допомоги. Під час гострого нападу спостерігаються характерні ознаки, на які хворий може звернути увагу: туман перед очима, зниження зору та поява "веселкових кіл" навколо яскравого світла, які зберігаються навіть після протирання очей. Якщо протягом 48 годин напад не буде ліквідовано, може початися різке зниження зору та навіть повна сліпота.

Зазвичай причиною глаукоми є судинні захворювання (гіпертонічна хвороба, гіпотонія, атеросклероз, цукровий діабет). Певну роль відіграє спадковий чинник. Люди з зазначеними хворобами належать до групи ризику. Тому їм потрібно уважно ставитися до своїх очей, не перевантажувати їх і регулярно відвідувати офтальмолога. Якщо глаукому вчасно виявити та почати лікування, то можна сповільнити і навіть зупинити прогресування хвороби.

Отже, бережіть свій зір, систематично відвідуйте окуліста. Пам’ятайте - найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!

Наталія Крайня,
лікар-офтальмолог