Що потрібно знати, аби якнайдовше зберегти дієздатність своїх нирок


Що потрібно знати, аби якнайдовше зберегти дієздатність своїх нирок


9 березня 2017
Що потрібно знати, аби якнайдовше зберегти дієздатність своїх нирок

Всесвітній День нирки відзначають в другий четвер березня в понад 120 країн світу. Започатковано його було у 2006 році за ініціативи Всесвітнього товариства нефрології та Всесвітньої федерації ниркових фундацій. В Україні заходи кампанії вперше відбулися в березні 2008 р. за ініціативи Української асоціації нефрологів.
Функція нирок. Нирки регулюють об`єм рідини в організмі і фільтрують кров, що надходить нирковими артеріями. Через нирки протягом доби протікає приблизно 230 л крові. Фільтруючи кров, нирки видаляють з неї непотрібні і шкідливі речовини, які потім виводяться назовні через уретру у складі сечі. Для нормальної роботи ниркам потрібно приблизно в 20 разів більше кисню, ніж іншим органам.

На порушення роботи нирок вказують:

– пітливість після їжі, безсоння, позіхання, набряки і роздутий живіт.

Серед захворювань сечовидільної системи найчастіше зустрічаються запалення, зокрема:
– запалення нирки (нефрит); нирки і ниркової миски (пієлонефрит); сечового міхура (цистит); сечовипускального каналу (уретрит).

У чоловіків переважає запалення сечовипускального каналу, у жінок – сечового міхура і нирки.

До несприятливих чинників, що сприяють розвитку запалення в нирці і нирковій мисці, належить:
– перевтома, переохолодження, виснаження, зниження захисних сил організму, гіповітаміноз, захворювання статевої і сечовидільної системи.

Слід пам’ятати:
1. У більшості людей на ранній стадії хронічна хвороба нирок перебігає безсимптомно.
2. Хвороби нирок розвиваються повільно і ознаки їх з’являються на пізніх стадіях, коли пацієнт вже має ниркову недостатність і, можливо, навіть потребує діалізу. Ниркова замісна терапія потребуєзміни способу життя пацієнтом та є надзвичайно дорогою для системи охорони здоров’я будь-якої країни.
3. Звичайні аналізи сечі, крові, вимірювання артеріального тиску можуть виключити або встановити, чи є які-небудь ранні ознаки ниркових проблем.
4. Хвороби нирок – системні, згубні, але все ж таки часто виліковні, якщо своєчасно звернути на них увагу.
Обстежуватись на предмет наявності хронічної хвороби нирок повинні, у першу чергу, люди, які мають підвищений ризик. До них належать:
– пацієнти з цукрови мдіабетом та гіпертонією;
– особи, що мають надмірну вагу або палять;
– особи віком понад 50 років;
– особи з обтяженою спадковістю щодо хвороб нирок, цукрового діабету чи гіпертонії.

Що ж може кожен зробити для своїх нирок?

Підримувати фізичну форму та вести активний спосіб життя. Регулярно займатися фізкультурою (для нирок це неменш важливо, ніж для серця!) – по можливості, 15 -30 хвилин в день або по 1 годині 3 рази на тиждень. Більше рухатися (ходити пішки, по можливості – не користуватися ліфтом тощо); контролювати рівень цукру, ліпідів в крові; контролювати артеріальний тиск; зменшення вживання алкоголю теж може знизити кров’яний тиск; контролювати свою вагу, тобто тримати її в межах необхідного діапазону; більше вживати овочів та фруктів, обмежувати висококалорійні продукти і виключити консерви; не палити; вживати більше рідини (за відсутності протипоказів!), 2-3 літри, особливо в жаркий період року: прісну воду, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти; захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами и фунгіцидами на виробництві і в побуті; не зловживати перебуванням на сонці, не допускати переохолодження поперекової області і органів тазу, ніг; інформувати свого лікаря, якщо у вашій родині обтяжена спадковість щодо високого кров’яного тиску, діабету або хвороби нирок; бути уважними до змін у сечі. Якщо вона має хмаркуватий вигляд, смердючий запах, пінистий характер, або кривава або якщо сечоспуск завдає болю, необхідно негайно звернутись до лікаря; регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік).

Дослідження також показали, що люди, які п’ють газовані напої щодня, мають більш високий ризик розвитку певного рівня ХХН. Це відбувається тому, що безалкогольні напої збільшують рівень білку в сечі, який вважається раннім маркером ушкодження нирок.

Запрошуючи всіх підняти склянку води з нагоди Всесвітнього дня нирки, хотілося б також привернути увагу до цієї проблеми і закликати всіх зробити здоровий вибір на користь питної води замість безалкогольних газованих напоїв. Дотримуючись цих рекомендацій ви збережете нирки та врятуєте серце.

Людмила Морозова,
сімейний лікар амбулаторії № 2 КЗ "ЦПМСД м. Світловодськ"