Грип та ГРВІ: як розрізнити?


Грип та ГРВІ: як розрізнити?


28 лютого 2017
Холодна пора року — традиційний період захворюваності на застуду та грип. Ці захворювання мають багато спільного та багато відмінного. Так, вони мають вірусну природу, схожі симптоми та можуть привести до ускладнень. Але наслідки грипу набагато небезпечніші, навіть летальними. Тому важливим чинником ефективного лікування є все ж, насамперед, своєчасне та правильне діагностування захворювання. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — це група захворювань дихальних шляхів, викликаних збудниками вірусної природи (риновірусом, аденовирусом, респіраторно-синцитіальним вірусом, вірусом парагрипу, коронавірусів та іншими) з повітряно-крапельним шляхом передачі. По суті, грип також відноситься до ГРВІ, але виділити його в окрему “нішу” змусили наступні вагомі причини:
  • дуже висока контагеозність, завдяки чому він здатен за короткий час охопити значну кількість населення та спричинити епідемію;

  • складний перебіг захворювання, через що воно здатне давати сильні ускладнення та велику смертність.

Отож, аби посилити вашу увагу до зазначених захворювань та запобігти поширенню їх серед населення міста, хочемо коротко нагадати основні відмінності ГРВІ від грипу.

Початок захворювання: у ГРЗ — поступовий; у грипу — раптовий, бурхливий.
Підвищення температури: при ГРЗ — незначне (не вище 38,5 С) або взагалі відсутнє; при грипі — різке, до 39-40 С, може зберігатись до 3-4 днів.
Інтоксикація: при ГРЗ — слабка або середня, самопочуття задовільне; під час грипу — сильна, грип буквально “валить з ніг” (різка слабкість, рясне потовиділення, озноб, біль та ломота у м’язах і суглобах, сильний головний біль в лобно-скроневій частині).

Нежить: при ГРЗ — основний симптом захворювання; при грипі — буває рідко, може бути легка закладеність носу на другий день хвороби.
Біль у горлі: при ГРЗ — доволі часто; при грипі — рідко.
Кашель: при ГРЗ — слабкий або середній по інтенсивності, з’являється відразу; при грипі — болісний, з болем за грудиною, проявляється на другий день хвороби.
Чихання: при ГРЗ — є в більшості випадків, часте; при грипі — буває рідко.
Почервоніння очей: при ГРЗ — рідко; при грипі — часто.

Також нагадаємо про необхідність своєчасного звернення за медичною допомогою при перших ознаках ГРВІ, особливо — у випадку грипу. В останньому випадку саме час може зіграти вирішальну роль у тому, наскільки успішним та тривалим буде лікування.

Тетяна Кривошея , в.о.начальника управління
Держпродспоживслужби в м.Світловодську