Вівторок, 19 лютого 2019
Здоров'я Корисна інформація

Алгоритм дій при укусі кліща

Алгоритм дій при укусі кліща
З початку епідемічного сезону на території міста Світловодськ було зареєстровано 10 звернень громадян, з приводу покусів кліщами та 1 випадок, лабораторно підтвердженої хвороби Лайма.


Хвороба Лайма (кліщовий іксодовий бореліоз, лайм-бореліоз) – інфекційне природно-вогнищеве захворювання, збудником якого є мікроорганізми роду Борелія, які передаються при укусах іксодовими кліщами, вражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру.

Клінічні прояви хвороби Лайма.

Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів. Клінічну картину кліщового бореліозу умовно поділяють на 3 періоди.

Перший період триває, в середньому 7 днів, спостерігається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 400С, болі в м'язах і суглобах, виражена слабкість, швидка втомлюваність, сонливість та ураження шкіри. На місці присмоктування кліща з'являється червона пляма або папула – еритема, яка досягає розмірів від 1 до 6 см, болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше – неправильна. Еритема є основною клінічною ознакою хвороби Лайма. Еритема може перебігати без інтоксикації та бути єдиним симптомом, проте захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лабораторних методів дослідження.

Якщо захворювання не лікувати, розвивається другий період, який характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, опорно-рухового апарату, що розвиваються на 2-4-му тижні хвороби.

Третій період характеризується ураженням суглобів. Він починається через 2 місяці і пізніше від початку хвороби, іноді через 2 роки. Зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією.

Що робити якщо кліщ присмоктався:
 1. Звернутись до найближчого лікувального закладу для надання кваліфікованої медичної допомоги фахівцем (лікарем-хірургом).
 2. При відсутності такої можливості видалення провести самостійно:
  • необхідно обережно захопити кліща тупим пінцетом або пальцями обгорнутими марлею ближче до хоботка та потягти перпендикулярно, розхитуючи при цьому його за годинниковою стрілкою або різні сторони, поки він не відчепиться від шкіри.
  • перев'язати голівку кліща вузлом міцної нитки якомога ближче до шкіри. Потім кінці нитки тягнуть вгору і в боки, відокремлюючи його від шкіри.
  • у пластиковій пляшці або склянці зробити кутовий виріз, яким ближче до шкіри захопити кліща та його видалити.

 3. Якщо хоботок або голівка залишилися (на шкірі наявна чорна цяточка) їх видаляють стерильною голкою.
 4. Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом).
 5. Необхідно памятати, що не можна: прикладати до місця укусу різні компреси, рідину (спирт, олію тощо), припікати кліща, тиснути кліща пальцями, брати кліща пальцями.

У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками.Своєчасна терапія антибіотиками за необхідною процедурою може попередити розвиток захворювання.

А. Ковальова,
помічник лікаря-епідеміолога Світловодського РЛВДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top