Понеділок, 23 липня 2018
Здоров'я

Ботулізм — захворювання з тяжким «характером»

Ботулізм — захворювання з тяжким «характером»
Враховуючи особливості розташування міста Світловодська та Світловодського району, захоплення їх населення обробкою риби в домашніх умовах, питання профілактики такого серйозного захворювання як ботулізм залишається актуальним. Особливо в холодний період року, коли споживання консервованих продуктів зростає.
Згідно зі статистичними даними, в 2014 році в Кіровоградській області зареєстровано 9 випадків ботулізму з 12 потерпілими, 1 з яких помер. При цьому більшість випадків пов’язана з вживанням домашніх м’ясних консервів. Також причиною захворювання було і вживання риби у в’яленому та сушеному вигляді. Це може свідчити не лише про порушення технології приготування та обробки продуктів, але й про безпечність самого населення.

Ботулізм — тяжке інфекційне захворювання, яке вражає насамперед нервову систему та виникає на фоні повного благополуччя. Першими проявами, як правило, є слабкість, головний біль, порушення зору (подвоєння, туман або сітка перед очима). Виникають вони не одразу — через 36 годин після потрапляння збудника в організм. Згодом клінічна картина може доповнитись паралічем м’язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Температура тіла може бути нормальною або навіть зниженою.

Викликає захворювання паличка ботулізму, а точніше — продукт її життєдіяльності (ботулотоксин), який виділяється при сприятливих для нього умовах. Такі умови створюються при неякісній підготовці продуктів до приготування (очищенні, митті, розробці риби чи м’яса), неналежній термічній обробці, поганому просушуванні, недостатній концентрації консервантів (солі, цукру, кислот та ін.), наявності анаеробних (безкисневих) умов та довгому зберіганні в теплі.

Зауважимо, що найнебезпечнішими у відношенні ботулізму є такі продукти домашнього приготування, як консерви (овочеві, грибні, м’ясні, рибні), сирокопчені окости, м’ясні паштети, риба (солена, в’ялена, копчена).

Щоб максимально убезпечити себе від цього небезпечного захворювання, слід дотримуватися наступних правил:

1. Обробку риби перед приготуванням проводити обережно, не порушуючи цілісності кишкового тракту.

2. Солити рибу охолодженою при температурі не більше +4 градусів С з дотриманням технології приготування (концентрація солі повинна бути більше 10%).

3. Перед приготуванням ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби.

4. При смаженні та тушкуванні риби і м’яса забезпечувати їх достатню термічну обробку, дотримуватися належного температурного режиму при виготовленні консервів.

5. Не вживати консерви з ознаками бомбажу (здуття) або з підозрою на недоброякісність.

6. Віддавати перевагу консервам промислового виготовлення, позаяк технологія та рецептура виготовлення продуктів промислового виробництва розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

При цьому наголошуємо на небезпеці купівлі копченої, соленої, в’яленої риби та консервованої продукції домашнього виготовлення на стихійних ринках.

Враховуючи тяжкий характер захворювання, закликаємо бути пильними щодо продуктів, які вживаються в їжу, та при перших ознаках ботулізму негайно звертатися за медичною допомогою.

Тетяна Кривошея,
т.в.о.начальника відділу держсанепіднагляду у Світловодському районі
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • editor Сьогодні, 12:45
  Хто кого бив біля «наливайки» в Андрушчиному яру у Світловодську? 1
  editor-фото
  Відгукніться постраждалі у бійці. Можливо, у вас є власна версія події?
 • Zelik 19 липня 2018
  Світловодщина має потужний потенціал для розвитку туризму 2
  Zelik-фото
  Какой потенциал откуда. Вчера людей привез из Кировограда увидели бы вы их реакцию на вонь. А ещё инфрострура,что людям делать в свободное от употребления водки время
 • Алекс Горбунов 19 липня 2018
  Світловодщина має потужний потенціал для розвитку туризму 2
  Алекс Горбунов-фото
  Какие туристы? Местные жители пачками валят из города, вонь и разруха, скоро собак будет больше, чем людей, а они переливают на конференциях с пустого в порожнее!
 • Вася Петров 19 липня 2018
  Як у Світловодську з’єднали Бульварний узвіз з Набережною 2
  Вася Петров-фото
  Вот не нравится мне секретарь Сапьянов, а ещё больше опусы Т. Дроздовой. Раньше была объективность на данном ресурсе, а сейчас топим Козярчука и Ко и прославляем Твердовского. Щоб в городе не делалось виноват Козярчук, зато языками почесал на одной из множества бестолковый "нарад", все Твердовский супер, песню спели, потанцевали и все, район на 5 месте в области. Осветите полное отсутствие дорог в районе, распределение денег на премирование "самых ответственных" работников, ну и покопайтесь поглубже там тоже есть интересное. А вот так очевидно поддерживать одного и постоянно критиковать другого, это не журналистика.
 • Pravdainukr 18 липня 2018
  У сквері біля Світловодського «білого» дому зривають асфальт 1
  Pravdainukr-фото
  Во дворах когда будет асфальт и освещение!?
  Прекратите заниматься показухой, делайте город для людей!
 • llarus 18 липня 2018
  Як у Світловодську з’єднали Бульварний узвіз з Набережною 2
  llarus-фото
  судя по комментариям все авторы отсутствовали в городе, а потом после вырубки приехали, увидели и ой! караул! лес пропал! а кто это сделал! и т.п. Что ж вы по кустам сидели когда лесоруб самоучка грузил в авто дрова?
 • llarus 19 червня 2018
  ФОТОФАКТ: ДТП на Спецбуді 1
  llarus-фото
  на два оленя в стало меньше
 • fanlord 11 червня 2018
  Успіх Станіслава Рибіна — успіх усього Світловодська! 1
  fanlord-фото
  Поздравляю. Но мне кажется что какие-то проблемы с шеей у парня.. Если так, то выздоравливай скорее.
 • яна кравець 8 червня 2018
  Спортивне свято – усі у захваті! 1
  яна кравець-фото
  А пришкільний табір НВК №4 ,який поруч біля парку культури і відпочинку ім. Т. Шевченка не потрапив на це свято.Начальник табору"Каштан"пояснила всім,що треба було особисте запрошення.Діти просиділи у дворі школи цілий день,ніхто не пригостив морозивом.
 • llarus 4 червня 2018
  Сім мільйонів гривень поділили, кілька програм затвердили, штати збільшили 1
  llarus-фото
  щодо дворів і проїздів - воно краще закатати дві машини асфальта у двір депутата Вовченка, де мешкає приблизно чоловік 30 і 1 автівка, ніж "заліпити" "ворота" до міста з боку Кременчука та Ревівки,чи двір багатоповерхівки, чи зробити на радість людям тротуар на 2 об"їзній, де люди та діти ходять по дорозі. Вибачте, накіпіло

Top