Субота, 23 вересня 2017
Освіта

Історію можна вивчати по-різному або Новогеоргіївськ через призму людської долі Новина з фото Новина з відео

Історію можна вивчати по-різному або Новогеоргіївськ через призму людської долі
Картина "Воспоминание" Гайворонського Івана Пилиповича (народився 1917 р. у Новогеоргіївську). Художник-самоучка. Пройшов усю війну.

Написано безліч підручників, хронологічних та статистичних посібників, які є доступними завдяки мережі Інтернет. Але ні один підручник не в змозі передати психологічну атмосферу історичної епохи. Лише спогади очевидців конкретної історичної події здатні "оживити", допомогти дослідити через призму людської долі сухий фактаж, яким, на думку багатьох учителів історії, пересичена шкільна програма.
Не хочу, щоб мої учні були лише споживачами історичної спадщини, яку напрацювали інші. Тому у своїх дослідженнях намагаємося відшукати унікальний історичний матеріал, систематизувати, довести "до ладу" та збагатити ним історію минулого рідного краю. Досить пафосно звучить: "Унікальний матеріал". А де ж його взяти? Зануритися у мережу, відшукати цікаві спогади, фотокартки; скористатися фондами краєзнавчого музею? Безумовно, та це майже готові доробки, які ми лише систематизуємо. Тому поспішаємо відшукати живих свідків, провести моніторингові опитування, дослідити сімейні архіви наших земляків-світловодців.

Багато проектів вже позаду, усі й не пригадаєш. Мабуть, найбільш пам’ятні: "Археологічні знахідки Світловодщини" (де використали знахідки з приватних колекцій так званих "чорних археологів" та власні з узбережжя водосховища), "Ікони рідного краю" (коли нам пощастило потримати у руках ікону із спаленої під час бомбардування хати, на обгорілому тлі якої збереглися на диво не ушкодженні вогнем лики святих).

І, звичайно ж, мене, народженій у м. Світловодську, не могла не хвилювати історія колишнього Новогеоргіївська. Мої батьки приїхали з Дніпропетровщини на радіозавод у Світловодськ, відкинувши пропозиції з Дніпропетровська та Підмосков’я. З дитинства я чула лише захопленні спогади своїх близьких про чудове молоде місто. Тому була далека від трагедії переселення, та й на уроках історії у школі за радянських часів ця тема не звучала. Та прийшов час, коли гостро відчула прагнення зануритися саме у історію старого міста.

Не могла собі навіть уявити, наскільки болючою є ця тема для колишніх новогеоргіївців. Не рідкість, коли літні люди відмовляються від інтерв’ю. Не ображаємося, бо розуміємо, що на півсвідомості спрацьовує захисний механізм: від спогадів підвищується тиск, починає боліти серце. Скажу по-правді, мені самій нелегко навіть слухати, а що вже казати про людину, яка пускає тебе у свою нелегку долю. Але більшості ще більше крається серце, коли молодь не бажає перейматися трагічними сторінками історії власного народу. Бо основна причина усіх проблем сучасності: забули ми уроки історії. Звичайно, розкидати каміння легше, ніж його збирати…

Нелегке було дитинство моїх земляків, без розкошів. Це і багатогодинні вистоювання у черзі за хлібом біля заводу "Більшовик", і одна пара чобіт на всіх дітей у сім’ї, і безліч дорослих обов’язків. Але дивиться на мене Галина Федорівна Залива, а в її очах: річка Тясмин, зелені луки, родючі садки. І посміхається крізь сльози: "Не було взуття — дарма, там калюжі були такими теплими".

"Новогеоргіївськ був наш маленький рай" — і я розумію це, милуючись картиною Гайворонського Івана Пилиповича "Воспоминание". Новогеоргіївський художник-аматор зобразив рідну хату. Ця людина вже пішла з життя, але картину обережно тримає у руках правнук Павло Горбачов. Мій вірш — це маленька подяка тим новогеоргіївцям, які пустили нас у своє дитинство. Кожен рядок у ньому — це лише Ваші спогади, любі наші старенькі.
Про себе

За фахом — вчитель історії (старший вчитель у школі №7). Давно пишу вірші "у стіл". Рік тому прийняла участь у V Міжнародному "Конкурсі без кордонів!" Міжнародного благодійного фонду "INSHE ZHITTIA". Стала призером у номінаціях: Література та "Придумай казку". Філософські поезії увійшли до "Антології сучасної новелістики та лірики України — 2013" (Видавництво "Склянка часу"). Вірш "Риска щастя" увійшов до збірки "Чатує в століттях Чернеча гора", випущеної видавництвом "Склянка часу" до 200-ліття Тараса Шевченка.

Намірів і мрій багато, та трошки не вистачає фізичних ресурсів для їх втілення. Я інвалід з дитинства, працюю на неповну ставку.

Історію можна вивчати по-різному або Новогеоргіївськ через призму людської долі
Галина Пархоменко з сертифікатом призера МБФ "Інше життя"


Від редакції: Представляючи нашого нового автора, сподіваємось, що відвідувачів сайту її творчі доробки зацікавлять.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Voda Вчора, 20:45
  Люди з «печери». Соляної 1
  Voda-фото
  2 дні тому придбала абонемент. Спочатку відвідала один раз, проаналізувала відчуття після сеансу - мені сподобалось! страждаю на сезонну алергію, та часті бронхіти. Поки що взяла 10 сеансів, побачимо, сподіваюся, моїм бронхам буде легше.

  Хочу залишити схвальний відгук про персонал - обидві жінки, які працють на ресепшені, виключно ввічливі, дуже уважні. враховують побажання відвідучів, приємні у спілкуванні, україномовні. Мало де у Світловодську мене так обслуговували, як у цій кімнаті.

  За відвідання Вам видають чек. що теж приємно дивує. Ви отримуєете чек у перукарні чи салоні? а в приватній клініці?

  Коротше кажучи, не знаю, чи допоможе, але рівень-достойний, грошей не шкода за таке.
 • Filya14 21 вересня 2017
  А так все добре починалося… 2
  Filya14-фото
  Профессионализм, как качество, уходит в небытие. На первое место поставлена преданность нужным в данный момент идеалам. Вот и пожинаем плоды.
 • cergiv city 21 вересня 2017
  Юрій Сапянов та Анатолій Кучугурний – кожен про своє 2
  cergiv city-фото
  Дур@ков на свете мало, но расставлены они так грамотно, что встречаются на каждом шагу.
 • Вова Корд 20 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" завітала на ринок "Світанок" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 2
  Вова Корд-фото
  Интересно, как отреагировал мясной ряд на проверку. Мне там и мясо брать стремно, особенно днем. О необходимости холодильников там многие не задумываются. Как пройдешь летом при +30 в тени, насмотришься на заботливо выложенное салко, которое коптится прямо на прилавке под солнышком в собственном саке, и на мяско, которое от лежания на свежем воздухе вялится. А от аромата ванили едва вегетарианцем не становишься.
  А продавцы лениво отгоняют налетевших на пир ос и мух.
 • Filya14 20 вересня 2017
  Юрій Сапянов та Анатолій Кучугурний – кожен про своє 2
  Filya14-фото
  Интриги интриги.
 • Вова Корд 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  Вова Корд-фото
  А я и не говорил, что проверкой надо сравнять ресторан с овном. Там еще и таблички раздают wink
  Просто надо было кого-то назвать, я и назвал самый известный ресторан города.
 • cergiv city 19 вересня 2017
  А так все добре починалося… 2
  cergiv city-фото
  Спочатку треба меру недовіру оголосити, потім секретарю, а далі треба вже собі незрівнянним обранцям недовіру оголошувати, а як це зробите то одразу ідіть усі і топіться
 • admin 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  admin-фото
  Не в этот раз)
  Да и что ее проверять? Отличное заведение, кухня, обслуживание... все!
 • Вова Корд 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  Вова Корд-фото
  И все? И мы не увидим, как проверяют "околицу"?
  А, всё, увидел дополнение

Top