Середа, 22 травня 2019
Надзвичайні пригоди

Про причини задухи риби на Присуллі

Про причини задухи риби на ПрисулліЗ 14 березня по багатьох каналах центрального телебачення стали показувати репортажі про причини масової задухи риби в гирлі р. Сули, що на Полтавщині.
Щоб трохи розібратись у причинах цього явища, треба декілька слів сказати про саме Кременчуцьке водосховище. Воно є найбільшим за площею з водосховищ Дніпровського каскаду (2252км2 станом на 1985 рік), а його повний об’єм — 13,5км3, що становить половину річного стоку Дніпра.


Основна функція водосховища – водо регулююча, тобто регулювання стоку Дніпра по всьому Дніпровському каскаду. Воно забезпечує перерозподіл 80% стоку Дніпра. Режим спрацювання та наповнення водосховища однотипний та характеризується весняним наповненням, стабільними рівнями в літньо-осінній період та значним спрацюванням у зимовий період. Сезонні коливання рівня води досягають 3 метрів. Нормальний підпірний рівень водосховища (НПР) — 81м над рівнем Балтійського моря. Приблизно на такому рівні стоїть вода з ІІ декади травня по ІІ декаду жовтня. З жовтня починається планове спрацювання водосховища, і до початку квітня рівень падає приблизно до відмітки 78м, щоб підготуватись до прийому весняного паводку. Після цього знову починається наповнення і т. д. Про ці сезонні коливання рівня води у водосховищі відомо практично всім — як посадовим особам, так і пересічним громадянам.

Енергетики скидають воду з водосховища не як заманеться. Рівні всіх водосховищ Дніпровського каскаду та запланований скид води щомісяця визначає спеціальна міжвідомча комісія у м. Київ, куди входять представники близько 30 заінтересованих міністерств та відомств, в тому числі Мінприроди, Держкомрибгоспу, Держводгоспу та інших.

Рівень води внаслідок скиду понижується не більше ніж на 1-2см за добу. Зокрема, 16 березня рівень води у водосховищі становив 78,24м, а запланована комісією на 1 квітня відмітка рівня води — 78,10м. Розрахунки, як кажуть, робіть самі. Різко понизити рівень води у водосховищі (хоча б на 10см за добу) технічно неможливо — пропускні можливості ГЕС не безмежні. Так що звинувачувати енергетиків у задусі риби на Присуллі, я вважаю, некоректно і безпідставно.

Що стосується безпосередньо задухи риби — з тих телерепортажів, що я бачив, можна виявити послідовність подій: внаслідок планового пониження рівня води частина риби залишилась у відокремлених від основної акваторії ямах. Оскільки рівень води продовжував падати (як у водосховищі, та і в ямах), риба в цих невеличких калюжах під льодом банально задихнулась. У телеінтерв’ю недавно призначений голова Держкомрибгоспу України В.С. Дронік сказав, що подібна ситуація на Присуллі повторюється мало не щороку. Щоб попередити задухи, необхідно прорити рибомеліоративні канали, якими риба могла б виходити з ям за відступаючою водою. Але на це потрібні багатомільйонні кошти, яких держава не виділяє. Так що залишається вигрібати з ям та вивозити загиблу рибу, щоб вона не потрапила у Дніпро, коли рівень води знову почне підійматись.

Масштаби загибелі риби на Присуллі з телевізійних репортажів я встановити не змозі. В районі Світловодська задухи риби не виявлено — специфіка водосховища дещо інша. У Цибульницькій затоці рельєф дна в цілому рівний, а глибини більші, ніж на Присуллі, і риба спокійно відходить разом з водою.

Чи не єдина в районі частина Кременчуцького водосховища, де можливі зимові задухи — це затока між селами В. Андрусівка та Калантаїв. Щороку вона відокремлюється від водосховища, і в окремі суворі зими там може виникати задуха. А відстежувати стан зимівлі риби та вживати можливі заходи по попередженню задухи в природних водоймах повинна рибінспекція, це її прямий обов’язок.

Сезонні задухи риби в Присуллі відбувались і раніше. Але потужна PR-компанія з цього приводу пішла лише нещодавно. Хто її ініціював — можна лише здогадуватись. Телевізійникам лише тему дай — а сенсацію вони й самі роздують. Але проблема існує, і вирішувати її треба. І не виключено, що після цієї PR-компанії держава виділить Держкомрибгоспу кошти на проведення в Присуллі рибомеліоративних робіт, щоб не допускати повторення задух у майбутньому. Тим більше, що підґрунтя для цього вже належним чином підготоване добре організованою PR-компанією. А що з цього вийде — покаже лише час.

Головний спеціаліст Держуправління ОНПС в Кіровоградській області
К.І. Рибачук


Один із телерепортажів:

© 24 Канал новинДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

    Група: Гості
    Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
ГЭС работает по плановому графику а рыбинспекторам надо думать о рыбе летом когда надо искать земснаряды и черпать ил с дна который ещё с 80-х не черпали!!! Понабирали по обьявлению специалистов да ещё и телеканалы всё транслируют нашли дядю и говори в эфир если ГЭС не Кременчугская а Светловодская то он профи...
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top